Έκανε το 3/3 η εθνική Ελλάδας Κ16 στα φιλικά της στην Κύπρο

ethniki elladasK16_ethniki kyprouK18Η Εθνική Ελλάδας Κ16 ήταν η νικήτρια στο φιλικό κόντρα στην Εθνική Κύπρου Κ16, με τελικό σκορ 73-51. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου στάθηκε αρκετά καλά στο παιχνίδι, διατηρώντας για αρκετό χρονικό διάστημα την διαφορά στο σκορ σε μικρά επίπεδα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ιωάννης Χατζηβέρογλου με 16 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Από την Κύπρο ξεχώρισαν οι Εντού με 14 πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Αλεξάνδρου με 11 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Χριστοφίδης με 10 πόντους (2 ριμπάουντ) και Ηλιάδης με 8 πόντους (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ).

O Μπαζίνας με δίποντο άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού, με την Κύπρο να σημειώνει στην συνέχεια τρεις πόντους με τον Χριστοφίδη και να παίρνει προβάδισμα με 3-2. Έπειτα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σημείωσε έξι ακόμα πόντους με τον Τσουργιάννη (8-3) μέχρι το 2′ του αγώνα. Η Κύπρος στο επόμενο λεπτό μείωσε σε 10-7, όμως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν στο επόμενο τρίλεπτο επτά σερί πόντους και έφεραν την διαφορά στους δέκα (17-7). Η Κύπρος μείωσε σε 19-11, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου που βρήκε την Ελλάδα να προηγείται με 22-13.

Μετά από δύο λεπτά στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα έφερε την διαφορά στους δεκατέσσερις (28-14). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου κατάφερε να μειώσει μέχρι το 15:30 κατά δύο πόντους, με το σκορ να είναι στο 36-24. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ ήταν συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια της περιόδου, πετυχαίνοντας δύο πόντους με τον Εντού ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου ο Παπαλουκάς με τρίποντο από μακρινή απόσταση μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους (36-29).

Δυνατά μπήκε η Κύπρος στην τρίτη περίοδο, και με τέσσερις πόντους από τους Εντού και Παπαϊωάννου μείωσε σε 36-33, με την συμπλήρωση δύο λεπτών στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν, και με τέσσερις πόντους από τον Τσουμάνη έφεραν το σκορ στο 40-33, με την Κύπρο να απαντάει με τρίποντο του Ηλιάδη (40-36). Η διαφορά των τεσσάρων πόντων διατηρήθηκε στην συνέχεια (44-40 στο 26′) όμως η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, φέρνοντας το σκορ στο 56-43.

Με πέντε σερί πόντους από τους Ερμείδη και Ρογκαβόπουλο ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Ελλάδα, φέρνοντας το σκορ στο 61-43. Η Κύπρος στην συνέχεια ανέβασε τον ρυθμό της και σημείωσε τέσσερις πόντους με τους Εντού και Ηλιάδη, μειώνοντας σε 61-47. Δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα το σκορ ήταν στο 67-51 υπέρ της Ελλάδας, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 73-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 29-36, 43-56, 51-73