Α’ ΕΣΚΑ – 26η αγωνιστική… Το Κορωπί «έστειλε» στη Γ’ Εθνική την Πεντέλη!

Το καλύτερο… δώρο στην Πεντέλη έκανε το Κορωπί! Η Πεντέλη πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της (με φοβερούς τους Μανιάτη, Αττίκο, Μάντζιο) και έκανε τη νίκη της 26ης (και τελευταίας) αγωνιστικής επί του Χαλανδρίου με 78-55, κατακτώντας… από το πουθενά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο!

Αντίθετα, το Κορωπί… αυτοκτόνησε μέσα στην έδρα του, καθώς έχασε από τον Τυφώνα με 78-74, στέλνοντας έτσι την Πεντέλη στη Γ’ Εθνική. Ετσι όπως διαμορφώθηκαν τα «ζευγάρια» των πλέι οφ (από τα οποία αποκλείστηκε τελικά το Χαλάνδρι, μετά την καταδικαστική εντός έδρας ήττα από την Πεντέλη), το Κορωπί τερμάτισε 4ο και θα αντιμετωπίσει τον 3ο Παπάγου (με τις δύο ομάδες να ξεκινούν από το 1-1), ενώ το 2ο Γαλάτσι θα παίξει με τον 5ο Ζωγράφου (επίσης από το 1-1).

Στη μάχη της σωτηρίας, ο Αγιος Θωμάς είναι η ομάδα που θα παίζει του χρόνου στη Β’ ΕΣΚΑ, αφού ηττήθηκε στον Ζωγράφο. Αλλωστε, το ίδιο βράδυ νίκησε και το Μαρκόπουλο τον Αργοναύτη…

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σπόρτιγκ-ΔΑΣΑΛ                 82-52
Μαρκόπουλο-Αργοναύτης   73-55
Χαλάνδρι-Πεντέλη              55-78
Ζωγράφου-Άγιος Θωμάς      69-55
Απόλλωνας-Παπάγου             42-60
Κορωπί-Τυφώνας                 74-78
Άρης Πετρούπολης-Γαλάτσι   67-70

Τα φύλλα αγώνα

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ   73-55 (39-21)
Διαιτητές: Ντάβαρης, Αναγνώστου
ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Χασιώτης): Γαρμπής 7 (1), Κόρβινγκτον 10 (1), Τσίρος, Κεσκινίδης, Τεχλικίδης 8, Στεφάτος 12, Παπαγιαννακός 8, Σούρλας 9 (3), Κελέσης 2, Πετρακάκης 8, Βερτούδος 9 (1).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ: Προκόπης 8 (1), Σπίγγος, Ροδάκης 20 (5), Μπαλαμπάνης 15 (1), Παπαβασιλείου 1, Αναγνωστόπουλος 8, Κατσόγιαννος 3, Δρυμαλίτης.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ-ΠΕΝΤΕΛΗ  55-78 (33-41)
Διαιτητές: Γκόντας, Θεωνάς
ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Καρούτζος): Γραμματόπουλος 8 (2), Πετριανίδης 20 (2), Ζαχαρόπουλος 6, Σβορώνος 5, Εμίρης 6 (1), Γιαννάκης 4 (1), Παπαδέας 3 (1), Θέος, Μωραΐτης 1, Κορώνης, Σταθιάς 2, Μίλλερ.
ΠΕΝΤΕΛΗΣ  (Ταμπάκης): Κουτσώνας 5 (1), Μανιάτης 9 (1), Κανταρτζής 10, Αττίκος 18 (2), Τσόπης 10, Μάντζιος 11 (1), Χαρτοματσίδης 3 (1), Δρακάκης 8, Ζερβολέας 2, Καρκανίδης, Μπίγκος 2, Κωνσταντάκος.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ-ΓΑΛΑΤΣΙ 67-70 (33-31)
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Τεφτίκης
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καράμπελας):Βενιτουράκης 12 (1), Λιαπούρης 1, Γεωργαλάς 11(1), Φουντάς 6 (1), Βασιλείου 11, Χαϊδεμένος 1, Τασούλας 4, Ντανάς 17(2), Νίκας 2, Δήμος 2.
ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Στεφανής 11, Βαφιάς, Αθανασιάδης 2, Χαρακτινός 14 (3), Σιδερής 7, Φρίμας, Σιλιτζίρης 7 (1), Κορρές, Πλουτέτσκι 13(2), Παπαγεωργόπουλος 12, Λαδικός 4, Τσούπρος.

ZΩΓΡΑΦΟΥ-ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 69-55 (40-33)
Διαιτητές: Κορομηλάς, Αποστολίδης
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Σταϊκόπουλος, Τσιούμας): Λιβιτσάνος 2, Γάσπαρης 1, Άρχος 8 (1), Παπαϊωάννου 13 (3), Κορκοσούρας 8, Καλογερόπουλος 10 (2), Βαρσάμος 6, Αγαπίου 2, Παπαδημητράκης 11, Κοντόπουλος 6, Μαρφατάκης, Αλιτζόγλου/Σπυρόπουλος 2.
ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ (Λάγιος): Παπαντωνίου 6 (2), Ρούσσος 3 (1), Αντωνόπουλος 7 (1), Μαυροειδάκος 12, Κρασσάς 4, Μίσσας 1, Σκούταρης 9, Τζανετάκος 10, Μπίτσικας 3, Τουραντάς, Παλογέρης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 42-60 (16-29)
Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Διμπινούδης
ΑΠΟΛΛΩΝ (Δεσποτάκης): Μισιακός 15 (1), Νίτσιος, Τάγκας, Βιδάκης 13 (1), Κελεσίδης, Τσατσάνης, Βαρβαρίδης 2, Ψάρρης, Νάιδας 2, Δαρμογιάννης, Παλλαντζάς 2, Κονταξής 8.
ΠΑΠΑΓΟΥ (Κονδύλης): Κονδύλης 4, Ζέρβας 3, Σιμόπουλος 6, Παπαθεοδώρου 2, Τσιρόπουλος 3, Καλογερόπουλος 10 (1), Αρσένης 9 (1), Χριστοδούλου 3 (1), Μακρής 3, Υφαντής 10 (2), Ρεγκουζάς 4, Λογοθέτης 3.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΔΑΣΑΛ 82-52 (50-35)
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Πέτρου
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Καρατζάς): Παπάνογλου 20 (1), Μουρίκης 10 (1), Βεκρής 4, Μητσόπουλος 4, Κλήμης 11 (3), Τσιουμπρής 5 (1), Παπαγιαννακόπουλος 16 (1), Κωνσταντώνης 12 (2).
ΔΑΣΑΛ (Παπανικολάου): Τύμπας 3 (1), Δημόπουλος 10 (2), Σαρακασίδης, Καλφαγιάννης, Αρτεμάκης 2, Σιδέρης 6, Μπάρτζος 8 (2), Γραμματίκας 10 (3), Δήμας 13 (1).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ)

1. ΠΕΝΤΕΛΗ 45 19-7 1847-1647
2. ΓΑΛΑΤΣΙ 45 19-7 1761-1715
3. ΠΑΠΑΓΟΥ 44 18-8 1697-1590
4. ΚΟΡΩΠΙ 44 18-8 2009-1860
5. ΖΩΓΡΑΦΟΥ 44 18-8 1687-1596
6. ΧΑΛΑΝΔΡΙ 43 17-9 1699-1614
7. ΣΠΟΡΤΙΓΚ 40 14-12 1732-1639
8. ΤΥΦΩΝΑΣ 37 11-15 1657-1677
9. ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 37 11-15 1684-1675
10. ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 36 10-16 1692-1779
11. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ 34 8-18 1703-1880
12. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 34 8-18 1590-1764
13. ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ 33 7-19 1640-1789
14. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 30 4-22 1638-1819

Info: Ο 1ος ανεβαίνει απευθείας στην Γ’ Εθνική, ο 2ος, ο 3ος, ο 4ος και ο 5ος παίζουν playoffs (2ος-5ος, 3ος-4ος στις 3 νίκες, συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της κανονικής περιόδου) για τη 2η θέση ανόδου.
Υποβιβάζονται 2 έως 6 ομάδες, ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων της ΕΣΚΑ που θα πέσουν από τη Γ’ Εθνική (συμμετέχουν οι Χολαργός, Ιωνικός Ν.Φ. στον 1ο όμιλο και οι Νίκη Αμ., Ψυχικό, Αετός, Ιλιον στον 2ο).

ΤΑ ΠΛΕΪ ΟΦ  (φορμάτ 1-1-1, στις 3 νίκες)

Πρώτοι αγώνες

23/4 Γαλάτσι-Ζωγράφου 20:00
24/4 Παπάγου-Κορωπί 21:00

Δεύτεροι αγώνες

26/4 Ζωγράφου-Γαλάτσι 21:30
27/4 Κορωπί-Παπάγου 20:00