Α’ ΕΣΚΑ – 26η αγωνιστική… Στα πλέι οφ ο Ζωγράφος

ball-periergiΟ Ζωγράφος νίκησε τον Απόλλωνα 62-54 και κατέκτησε το τελευταίο «εισιτήριο» για τα πλέι οφ της Α’ ΕΣΚΑ, αφήνοντας εκτός την Ηλιούπολη, παρά τη νίκη που σημείωσε και αυτή για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος επί του Τυφώνα με 81-59.

Στο μοναδικό άλλο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής που είχε βαθμολογική σημασία, ο Αρης Πετρούπολης έκανε αναμενόμενο περίπατο με την Ολυμπιάδα Παπάγου και κατέκτησε τη 2η θέση στην κανονική περίοδο, κάτι που σημαίνει ότι θα αντιμετωπίσει τον Ζωγράφο στον πρώτο γύρο των πλέι οφ με τη σειρά να αρχίζει από το 1-1.

Αντιθέτως, από το 2-0 θα αρχίσουν τη δική τους σειρά ο Προμηθέας και ο Απόλλωνας, οι ομάδες δηλαδή που τερμάτισαν στην 3η και στην 4η θέση αντίστοιχα. Τέλος, φιέστα ανόδου έκανε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων στον αγώνα με την Αναγέννηση Πετραλώνων (ο οποίος άλλαξε έδρα για να γιορτάσουν οι πρωταθλητές την άνοδο τους), την οποία νίκησε εύκολα 93-64.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Τυφώνας-Ηλιούπολη                  59-81
Ζωγράφου-Απόλλωνας                62-54
Διαγόρας Δρ.-Αναγέννηση Πετρ.   93-64
Μελίσσια-Προμηθέας                   59-57
Ολυμπιάδα Παπ.-Άρης Πετρ.      56-81
Μαρκόπουλο-Άγιοι Ανάργυροι   55-60
Εύνικος-Αργοναύτης Τριγλίας   80-70

Τα φύλλα αγώνα:

ΜΕΛΙΣΣΙΑ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 59-57 (25-28)
Διαιτητές: Φραγκούλη, Καλογερόπουλος
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής): Μαυροειδάκος 5 (1), Αποστόλου, Συλιτζήρης 12, Νίκολι 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Ρώσσης 2, Ζερβός, Παπαμιχαήλ 7, Τσελεμπής 21 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νικητόπουλος): Καραθανασόπουλος Θ. 3 (1), Καραθανασόπουλος Α 9 (1), Σπετσιέρης 4, Παπαδρόσος 5 (1), Τασιόπουλος 5 (1), Βουρδουμπάς 2, Φρίμας 6 (2), Καρούζος 8, Ανδρουλάκης 15 (1).

ΖΩΓΡΆΦΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 62-54 (29-31)
Διαιτητές: Μαλανδρής, Καλαϊτζάκης
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Σταϊκόπουλος): Δημητρακούλης 3, Κόγκας, Θεοδωράκος 6 (1), Παπαϊωάννου 4 (1), Νιώτης, Γκίκας 7 (1), Παπαδόπουλος, Κωτίδης 9 (2), Διολέτης 15, Φουντούλης, Αλεξόπουλος 15, Περγούλης.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δεσποτάκης): Μανιάς 4, Γκότσης 10 (1), Σιώμος, Κουτσουβάς 1, Χεργκελεντζής 2, Παλλαντζάς 5 (1), Αθανασάκης 17, Νασόπουλος, Σκούταρης 12 (1), Μπίτσικας, Κονταξής.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ-ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 56-81 (32-31)
Διαιτητές: Κονταράτος, Αθανασόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠΑΓΟΥ (Σγουρίτσας, Μπεζεριάνος): Πανταζής 13 (2), Λαμπίρης 15 (1), Βλάβος 2, Βασάκης 10, Ματζούνης 7 (1), Κοτσελέτης 4, Ανδρουλάκης 2, Σπύρου 3 (1).
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καράμπελας): Τασούλας 12, Βενιτουράκης 3 (1), Λιαπούρης 4, Γεωργαλάς 4, Χρονόπουλος 15 (2), Βασιλείου 9, Φουντάς 16 (2), Τράπαλης, Παπαδολιάς 12 (1).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ 93-64 (39-27)
Δαιτητές: Στρέμπας, Γκότσης
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Παύλος): Ντόκος 9 (1), Μονέος 14 (2), Κουμπούρας 8, Μακρής 11, Δελέγκος 6, Πουλέρης 7, Μαυροειδάκος 10 (2), Χριστοφάκης 10, Καλαπανίδας 2, Περγαντής 5 (1), Καζάς, Γεωργούλης 9.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ (Λαρόζας): Πανταζής, Μαγκώνης 11 (2), Ρένεσης 9, Διονυσόπουλος 5 (1), Δούρος 2, Καλατζής 5 (1), Ευαγγέλου 4, Γιαννακόπουλος 7 (1), Κουκάκης 4, Λύτρας (1), Άμερσον , Αναστασόπουλος 11 (3).

Η βαθμολογία (τελική)

Ομάδα Βαθ   Αγών   Ν   Η   Μ   Επιθ   Αμυν   Διαφ   αγώνες αγώνες αγώνες
ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 48   26   22   4   0   2087   1774 313   0 1,000   1,176
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 46   26   20   6   0   1852   1665 187   0 1,000   1,112
ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 45   26   19   7   0   1873   1609 264   0 1,000   1,164
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 43   26   17   9   0   1734   1560 174   0 1,000   1,112
ΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 42   26   16   10   0   1756   1749 7   3 1,031   1,004
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΣ 42   26   16   10   0   1777   1706 71   3 0,969   1,042
ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 40   26   14   12   0   1758   1752 6   0 1,000   1,003
ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ/ΝΩΝ 39   26   13   13   0   1642   1660 -18   6 1,052   0,989
ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 39   26   13   13   0   1783   1770 13   6 0,996   1,007
ΓE ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 39   26   13   13   0   1744   1695 49   6 0,955   1,029
ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ 34   26   8   18   0   1562   1687 -125   0 1,000   0,926
ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ 32   26   6   20   0   1637   1923 -286   0 1,000   0,851
ΤΥΦΩΝ ΑΣ 31   26   5   21   0   1634   1788 -154   0 1,000   0,914
ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΠ. 26   26   0   26   0   1430   1931 -501   0 1,000   0,741

Info: Στη Γ’ Εθνική ανεβαίνουν ο πρωταθλητής και η ομάδα που θα προκύψει από τα πλέι οφ στα οποία θα πάρουν μέρος η 2η, η 3η, η 4η και η 5η της βαθμολογίας. Στη Β’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι τελευταίες τρεις ομάδες από τη στιγμή που έπεσε μία ομάδα της ΕΣΚΑ από τους νότιους ομίλους της Γ’ Εθνικής (Γαλάτσι).