Αποτελέσματα Α2 – 2η αγωνιστική… Μεγάλη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Ολυμπιακού…

Το ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι άκρως αμφίρροπο το γνωρίζαμε από το ξεκίνημα της σεζόν. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται και από τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής αφού δεν έλειψαν οι εκπλήξεις, αλλά και η επιβεβαίωση ότι η Α2 δεν είναι εύκολη κατηγορία… Κι αν κάποιος νόμιζε ότι θα μπορούσε να περάσει «αέρα» από αυτή για να βρεθεί (και πάλι) στην Basket League, θα πρέπει να το ξανασκεφτεί.

Τις δυσκολίες και τις… κακοτοπιές της κατηγορίας, τις έδειξε ο Χαρίλαος Τρικούπης στον Ολυμπιακό, στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με την ομάδα του Μεσολογγίου να πετυχαίνει μία μεγάλη νίκη με 83-72 επί των Πειραιωτών, που βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 20 πόντους! Με έναν εντυπωσιακό Παπαδιονυσίου (26π., 8ρ.), αλλά και μία τριάδα παικτών που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ράπτης, Βασιλόπουλος και Σκουλίδας) ο Τρικούπης υπέταξε τον Ολυμπιακό, που θα πρέπει ν’ αλλάξει πολλά για να μπορεί να αντέξει στην κατηγορία. 

Το Παγκράτι κατέκτησε την πρώτη του νίκη απέναντι στο Ανατόλια με 70-67 χάρη στην αντεπίθεση που έκανε στην τελευταία περίοδο, ενώ μεγάλο διπλό πήρε το Αγρίνιο στο Χαϊδάρι επί της Δάφνης (80-73), όπως και ο Απόλλωνας στο Ναύπλιο (75-68). Η Καρδίτσα «άλωσε» το Ψυχικό (71-62) κι ο Διαγόρας Δρυοπιδέων νίκησε τον Τρίτωνα (78-70).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Παγκράτι – Ανατόλια 70-67
Ψυχικό – Καρδίτσα  62-71
Δάφνη Δαφνίου – Αγρίνιο  73-80
Τρίτων – Διαγόρας Δρυοπιδέων  70-78
Χαρίλαος Τρικούπης – Ολυμπιακός  83-72
Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη  73-69
Οίακας Ναυπλίου – Απόλλων Πατρών  68-75
Κόροιβος Αμαλιάδας – Αμύντας  75-71

 

Τα φύλλα αγώνα

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 70-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 31-34, 41-52, 70-67
Διαιτητές: Διαμαντής-Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινίδου (Άκελ)
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κουτρούλιας): Τζιβελέκας 14 (2), Μίχαλος 3, Ξύδης 19 (3), Πίνης, Καραμαλέγκος 7 (1), Ντράσκοβιτς 10, Δελίδης 3 (1), Μουστόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4, Ζευγαράς 2, Ντιαλλό 6.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 5 (1), Γκατζιάς 7 (1), Γαλανίδης, Καραποστόλου 16 (4), Ασημακόπουλος 15, Ξενιτίδης, Μπρόζος 11 (1), Πιλκούδης 4, Τόζιος 2, Αμπατζάς 7 (1).

ΨΥΧΙΚΟ-ΚΑΡΔΙΤΣΑ 62-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-37, 40-55, 62-71
Διαιτητές: Μαλαμάς-Χαλαμπαλάκης-Καρακάσης (Σταύρου)
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 6, Κοντούδης 3 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 19 (2), Μιλεντίγεβιτς 17 (5), Θεοδώρου 5 (1), Μαστόρος 3 (1), Τσουργιάννης, Ρουμελιώτης, Φρέιτας 3 (1).
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 7 (1), Γράβας 18 (1), Παππάς 5 (1), Κακλαμάνος 11 (2), Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης, Θέος 8 (2), Καλλές 7, Σανδραμάνης, Τριανταφύλλου 10 (2).

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ-ΑΓΡΙΝΙΟ 73-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 33-42,56-64, 73-80
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κοντίλης-Ρίζος (Τεφτίκης)
ΔΑΦΝΗ (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 7, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Αγγέλου 11 (3), Καννάς 8 (2), Φιλιππάκος 18, Γκάτζο, Μπάλος 3, Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 12 (1).
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Χατζηνικόλας 2, Μπερέρης 6, Μιχάλογλου 16 (3), Καμάρας 16 (1), Κέβιν 13, Γκρέκας 15 (1), Κασιούμης 8, Σταματογιάννης 4, Ψαράς.

ΤΡΙΤΩΝ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 70-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 30-34, 51-56, 70-78
Διαιτητές: Κάρδαρης-Μηλαπίδης-Τσάτσης (Δούκας)
ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Κουτούλας 7 (1), Γάργαλης, Καλαντζής 19 (5), Κόκκαλης 16 (1), Παπαρέγκας, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 10, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος 3 (1), Στανόγεβιτς 13 (1).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κωστής): Κουκάς 15 (3), Καράμπουλας 6 (1), Πολυτάρχου 11 (3), Πετροδημόπουλος 4, Λιακόπουλος 33 (1), Καρασταμάτης, Παπαδολιάς, Βλάχος, Μαχαίρας 3, Γκιουζέλης 6 (1).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 83-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 37-29, 55-39, 83-72
Διαιτητές: Τζαφλέρης-Πιτσίλκας-Ζαχαρής (Πατσαντζόπουλος)
Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Καζάνας, Παπαδιονυσίου 26 (4), Αντωνάκης 8 (2), Ναούμης 5 (1), Σαχπατζίδης, Ράπτης 14, Οικονομόπουλος 2, Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 13 (1), Σκουλίδας 11 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης 5 (1), Πετρόπουλος 18 (2), Μωραΐτης, Νοέας, Νίκου 11 (3), Καμπούρης 5, Τζόλος 6 (1), Αρσενόπουλος 3, Χρηστίδης 15, Μελισσαράτος, Ποκουσέφσκι 9 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 73-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: :11-21, 32-28, 43-46, 73-69
Διαιτητές: Παγώνης-Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου (Μελανίδης)
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 68-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-41, 49-65, 68-75
Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Πλιάκας (Μαυραντζάς)
ΟΙΑΞ (Κουλουριώτης): Σιμιτζής 9 (1), Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 4, Παπαντωνίου 5 (1), Τζόρτζεβιτς 8, Βύρλας, Καλλινικίδης 6, Μακρής 15 (2), Ζώρζος 18, Ψημίτης.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Κοτσίρης): Τσιακμάς, Νιφόρας, Κούτρας, Μπέμπης 3 (1), Κάδρας 6, Τσάμης 22 (3), Μολφέτας 21 (3), Ζούμπος 6, Μπαζίνας 3, Εζόμο 5, Τζακόπουλος 9 (2), Κουκουλάς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ-ΑΜΥΝΤΑΣ 75-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 33-39, 55-55, 75-71
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Νάστος-Τσιμπούρης (Θεοδωρόπουλος)
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Παπαδόπουλος): Μάινς 7 (1), Ρουτκάουσκας 13, Δημητρακόπουλος 6, Ματαλών 19 (1), Χρυσόπουλος 2, Χατζηδάκης 1, Σιγκούνας 14 (1), Κάτζος, Αθανασούλας 13 (2), Μπεκρής, Τάταρης.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 11, Καλδής 4, Βαρδιάνος 6 (2), Κερασοβίτης 7 (1), Κουκουνιάς 11 (2), Κομποδιέτας 6 (1), Γιούση, Φακοπουλίδης 11 (2), Κωνσταντακόπουλος 2, Μέλιος 13 (1).

 

Η βαθμολογία

ΠΟΝ ΑΓ Ν ΗΤ ΕΠΙΘ ΑΜΥΝ ΔΙΑΦ
1 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 4 2 2 0 167 135 32
2 ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 4 2 2 0 159 132 27
3 ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 4 2 2 0 158 139 19
4 ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 4 2 2 0 170 152 18
5 ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 4 2 2 0 174 159 15
6 ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 3 2 1 1 151 134 17
7 ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔ. 3 2 1 1 153 152 1
8 ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ 3 2 1 1 148 148 0
9 ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 3 2 1 1 147 154 -7
10 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 3 2 1 1 140 161 -21
11 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 2 2 0 2 156 164 -8
12 ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 2 2 0 2 155 172 -17
13 ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ 2 2 0 2 126 152 -26
14 ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ 2 2 0 2 130 158 -28
15 ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 2 2 0 2 121 150 -29
16 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -3 2 1 1 146 139 7
Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έχει ξεκινήσει με -6

 

Επόμενη αγωνιστική (3η, 19/10):

Ανατόλια – Ψυχικό
Καρδίτσα – Δάφνη Δαφνίου
Αγρίνιο – Τρίτων
Διαγόρας Δρυοπιδέων – Χαρίλαος Τρικούπης
Ολυμπιακός – Φίλιππος Βέροιας
Ελευθερούπολη- Οίακας Ναυπλίου
Απόλλων Πάτρας – Αμύντας
Κόροιβος Αμαλιάδας – Παγκράτι