Αποτελέσματα Α2 – play off… Break και 2-1 ο Φάρος

Ο Φάρος έκανε το break μέσα στον Ιβανώφειο επικρατώντας του  Ηρακλή με 79-70 κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών και πλέον το μόνο που θέλει είναι τη νίκη την Τετάρτη μέσα στο Κερατσίνι για να πάρει το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.

Οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν με 17-6 στο 8΄ διατηρώντας διψήφια διαφορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην πορεία, ο Ηρακλής με όπλο τα σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να μειώσει (39-42 στο 24′ και 41-44 στο 26΄), ενώ στην τελευταία περίοδο πίεσαν ακόμη περισσότερο, καταφέρνοντας με γκολ φάουλ του Ρουτκάουσκας να φέρουν  στο 37′ το ματς στα ίσια (65-65). Η απάντηση από πλευράς Φάρου ήταν άμεση, δύο τρίποντα των Καράμπουλα και Δημάκου και ένα καλάθι του Σκορδίλη έκαναν το 73-65, ο Γιαννακίδης με νέο τρίποντο και ο Ρουτκάσουσκας έγραψαν το 70-75 αναπτερώνοντας τις ελπίδες του «γηραιού» , αλλά στην πορεία η αστοχία σε δύο τρίποντα ήταν καθοριστικά για τη συνέχεια με τον Φάρο να κερδίζει το παιχνίδι.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ  70-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79
Διαιτητές: Δεσλής, Τζαφλέρης, Βαρδάλος
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11 (3), Γιαννακίδης 9 (3), Τότσιος 2, Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1).
ΦΑΡΟΣ (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 12,, Καράμπουλας 13 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19 (2), Βασιλόπουλος 7 (1), Δημάκος 9 (1), Κατούφας 4.