Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μουτσιαρά το Ανατόλια επικράτησε στις λεπτομέρειες του Ορφέα Ν. Σκοπού στον αγώνα μπαράζ ανάμεσα στις ομάδες των δύο ομίλων του Βορρά που πήραν στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τη τρίτη θέση και έχουν το πρώτο λόγο σε περίπτωση που προκύψει ελεύθερη θέση στην Β΄ Εθνική.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του. Στο πρώτο μέρος το Ανατόλια είχε καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του και να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και στο τελευταίο λεπτό να προηγείται με δύο πόντους. Ο Δημήτρης Μουτσιαράς όμως μίλησε τη κατάλληλη στιγμή και με πέντε προσωπικούς του πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, το τελευταίο καλάθι μάλιστα το πέτυχε με τη λήξη του αγώνα, έδωσε τη νίκη στην ομάδα.

Οι παίκτες του Ανατόλια τη νίκη τους την αφιέρωσαν στον Θόδωρο Χατζίδη, τον συμπαίκτη τους ο οποίος απουσίαζε λόγω των υποχρεώσεων του στη Μαμά Πατρίδα.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στον Φοίνικα και το Πευκοχώρι, τις ομάδες που είχαν καταλάβει τη τέταρτη θέση στη βαθμολογία των ομίλων τους κρίθηκε πολύ πιο εύκολα με το Πευκοχώρι να κάνει ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα, 0-15, τον Φοίνικα να προσπαθεί να αντιδράσει και να μειώνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, οι  Χαλκιδικιώτες όμως κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν τη νίκη που ήθελαν.

Τα αποτελέσματα:
Φοίνιξ Λάρισας – ΑΣ Ευρώπη 87 Πευκοχώρι  73-89
Ανατόλια – Ορφέας Ν. Σκοπού      59-58

Τα φύλλα αγώνα:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ. –ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 73-89
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 34-43, 50-61, 73-89
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ.(Γιασάρης): Βλαχούλης 6 (1), Τσιαμπαλής 5, Μανωλάς 4, Λιάκος 22 (2), Γλυκόπουλος , Τσούμας, Τσακνάκης 4 (1), Σπανούλης, Δεληχρήστος 13 (2), Παπαδόπουλος 4,  Παπαβασιλείου 15.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 33 (5), Βέτσος 4, Μουρίκης 5 (1), Τσίκινας 2, Δεληγιάννης 22 (3), Καρράς 11 (1), Μπουΐντας, Τριφτανίδης 6, Τζαμτζίδης, Κοκούρας 4, Παντελέρης 2, Ανθόπουλος.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ- ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 59-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 35-24, 46-38, 59-58
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Τσούρμας): Βασιλείου, Μόσχου 12, Χατζατούροφ, Κοϊμτζόγλου 8, Μουτσιαράς 23 (1), Τσάτσιος, Μπρόζος 10, Βεργίνης 6 (1).
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚοπου (Σπανός): Κούτρης , Ιακωβίδης 3 (1), Παπαδόπουλος, Γεωργαντζάς 8, Σολούγκας 7 (1), Παπούδας 8, Σουτζόπουλος 11, Καδής 3 (1), Χατζηπέτρου 4, Ασημάκης 11 (1), Κάτσικας 3 (1).

Η σειρά κατάταξης των ομάδων για την άνοδο στην Β’ Εθνική σε περίπτωση που προκύψουν κενές θέσεις στο πρωτάθλημα της σεζόν 2012-2013 έχει ως εξής: