Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (17η αγ.)

ball_periergiΗ Μεταμόρφωση Βόλου πανηγύρισε τη νίκη με 91-84 επί του ΑΟ Αγρινίου, σ΄ ένα παιχνίδι όμως που είχε πολλά… εντυπωσιακά στοιχεία, τα οποία όπως τονίζουν οι αγρινιώτες μάλλον είναι μοναδικά παγκοσμίως!!! Τα 5 αντιαθλητικά φάουλ, οι 6 τεχνικές ποινές και οι 45 ελεύθερες βολές υπέρ των γηπεδούχων έχουν εξοργίσει τους ιθύνοντες τον ΑΟ Αγρινίου με τον πρόεδρο της ομάδας Περικλή Γερμανό να σχολιάζει στο προσωπικό του προφίλ στο facebook: «Οι κύριοι διαιτητές της αναμέτρησης Μεταμόρφωση Βόλου -Α.Ο.Α κύριοι (ο Θεός να τους κάνει) Δημάδης -Κατρακάρης θα πρέπει να αλλάξουν άθλημα και να σφυρίζουν handball». Οι Αγρινιώτες μάλιστα δεν κρύβουν την αγανάκτησή τους, καθώς τα «διαιτητικά όργια» όπως τα χαρακτηρίζουν πραγματοποιήθηκαν μπροστά στα μάτια του πρώην διεθνή διαιτητή Κώστα Κορομηλά, ο οποίος μάλλον δεν θα πρέπει να είναι και πολύ ικανοποιημένος από τα όσα έβλεπε…

Η Καστοριά ήταν η μεγάλη νικήτρια από το ντέρμπι της 17η αγωνιστικής με τον Ηρακλή Κοζάνης παραμένοντας στην πρώτη τριάδα όπως ακριβώς και ο Αίολος Αστακού που πήρε το διπλό μέσα στην μαχητική πάντως, Μελίκη.

Οι συνεχόμενες νίκες της ΑΕΛ είναι πλέον κάτι…συνήθες και το «θύμα» της αυτή τη φορά ήταν η Καρδίτσα που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να βάλει φρένο στο «τρένο» της ομάδας της Λάρισας.  

Επιστροφή στις επιτυχίες για τον Πρωτέα Γρεβενών που δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει την νίκη που ήθελε απέναντι στην Νίκη Βόλου και φυσικά και την διαφορά (είχε χάσει με επτά κέρδισε με τριάντα!) ενώ άνετη ήταν η νίκη και για την Βόνιτσα απέναντι στην Έδεσσα.

Τέλος, οι Διόσκουροι Κοζάνης πήραν ένα σημαντικό διπλό μέσα στην Σιάτιστα διπλασιάζοντας τις νίκες απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο και παίρνοντας μια σημαντική ανάσα βαθμολογική, στα πλαίσια της προσπάθειας που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία. 

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Πρωτέας Γρεβενών – Νίκη Βόλου 93-63
Μελίκη – Αίολος Αστακού  67-83
Βόνιτσα  – Πανεδεσσαϊκός 96-80
Μεταμόρφωση Βόλου – Αγρίνιο 91-84
Σιάτιστα – Διόσκουροι Κοζάνης 68-77
Ηρακλής Κοζάνης – Καστοριά 61-71
ΑΣ Καρδίτσας – ΑΕΛ  65-89

Τα φύλλα αγώνων:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ -ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 93-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 42-34, 58-52, 93-63
Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Μπίκης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Ζαμπέτης 2, Γιαννάκης 7 (1), Ζήμπρας, Μουράτογλου 21 (3), Ρίγκος 3, Κολοβός 13 (3), Συλλάκος 2, Μπαρτζώκας, Μαλιούρας 19, Πετρίδης 10, Τζήμας 14, Κλωνάρας 2.
ΝΙΚΗ Β. (-): Τζίνης 5, Μαστοράκης 1, Κατσαλής 11 (2), Θεοδώρου, Τάσος 10, Μπίζιος, Τσώλης 27 (2), Βασδέκης, Κετούλας 2, Τοκατλίδης 7.

ΒΟΝΙΤΣΑ-ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 96-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-16, 59-34, 85-53, 96-80
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Ρίζος
ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Κακιούζης 2, Αρέθας 22 (2), Τσιτσώνης 13 (3), Περλής 18 (2), Μάρης 3 (1), Μανδαλάκης 32 (2), Μπουρσινός 4, Παπανελόπουλος 2, Κορόζης.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Τσάμης): Δήμας 8, Ποντίκης, Καρνάβας 29, Σπανός 24 (2), Τσάμης 5, Παζάρκας 2, Θεοδώρου 12.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 68-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 32-38, 47-48, 68-77
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ.-Παπαθωμά 
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Ρέππας Χ. 11 (2), Ρέππας Ν. 31 (3), Καλαμπούκας 4, Τζώνος 2, Τσιαούσης 20, Κατσιάνης.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 12 (2),Σκορδάρης 9 (1), Ντόβας 19 (3), Καρανώτας Στ. 23, Γκλιάνας, Μπάρμπας 6 (2), Καρανώτας Τηλ. 8.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ 61-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 36-31, 46-46, 61-71
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Σιταρίδης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (Τζιλίνης): Γίδαρης, Τσακμάκης 6 (2), Γιαννουζάκος 14 (2), Σιδέρης 13 (2), Πουλιώνης, Κόμαρης, Κέκελης 8 (1), Δούμας, Παπούλιας 3, Αζής, Τσιλιγιάννης, Γιαννούλης 17.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 11 (3), Λέκκος Γ., Δίτσιος, Γυμνόπουλος 2, Τεπετίδης 12, Καραμήτσος 2, Ντάλης 13 (2), Τασιούδης 2, Αντωνιάδης 8 (1), Σταϊος, Πανταζής 10 (1), Κόκουρας 11.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΑΓΡΙΝΙΟ 91-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 48-41, 69-55, 91-84
Διαιτητές: Δημάδης-Κατρακάρης
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. (Μυριντζής): Καραγεώργος 14 (2), Ζήσης, Παπούλιας 29 (1), Νάνης 34(5), Σκαμαγκάς 6, Γιάννης, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 8 (2), Διανέλος, Αγκρής.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 9 (1), Τρομάρας, Τσατάλας 11, Σταμούλης 3 (1), Σταμουλάκης 7 (1), Μήτσου 7 (1), Γεωργούλας 23 (1), Μακρής 7, Γκόβας 17 (1).

ΜΕΛΙΚΗ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 67-83
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 31-39, 49-66, 67-83
Διαιτητές: Τσιαπλής-Κατωτικίδης
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος, Μαυρίδης 9, Δημητριάδης 5 (1), Γιαννόπουλος 2, Παυλίδης, Παπαδόπουλος 2, Κωσταμπίτσης, Κοτσαμπάσης 19 (2), Λέφας 11, Παραπούρας 12 (4), Τζουνόπουλος 8.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 13 (2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 14 (2), Καραμτζής, Θωνιάτης 8 (1), Κακλαμάνος 23 (4), Πάππος, Χουλιάρας 2, Καλισώρας 3 (1), Ψωμάς-Λυμπάρης 14, Δουρούκης 3 (1).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – ΑΕΛ 65-89
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-24, 34-48, 57-67, 65-89
Διαιτητές: Κέτουλας-Δολγύρας
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης 5, Γεωργίου 10, Θώδης, Τσιαμούρας 8 (2), Παπαϊωάννου 15, Παππάς Κ.2, Παπαδόπουλος 16, Αντωνίου 9 (1), Κουρέπης.
AEΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 2, Κουρής, Σαριμπαλίδης 20 (3), Τσιλούλης 4, Τσούτσος 15, Μηλιώνης 5 (1), Κονδυλόπουλος, Πολίτης 25 (5), Ψάλτου 8, Κόκκας 10.

Η βαθμολογία

Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Μηδ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 34 17 17 0 0 1497 1105 392
2 ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  33 17 16 1 0 1444 1076 368
3 ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  30 17 13 4 0 1369 1197 172
4 ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ  28 17 11 6 0 1279 1158 121
5 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. 25 17 8 9 0 1246 1304 -58
6 ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝ. 25 17 8 9 0 1185 1171 14
7 ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. 25 17 8 9 0 1191 1187 4
8 ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  24 17 7 10 0 1187 1225 -38
9 ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ  24 17 7 10 0 1200 1311 -111
10 ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. 24 17 7 10 0 1176 1238 -62
11 ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  24 17 7 10 0 1186 1311 -125
12 ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ  22 17 5 12 0 1151 1308 -157
13 ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ  22 17 5 12 0 1302 1473 -171
14 ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ  17 17 0 17 0 1122 1471 -349

*Στην περίπτωση που ο πρωταθλητής της ΕΣΚΑΒΔΕ δεν είναι ομάδα από την περιοχή της Αιτωλίας τότε υποβιβάζονται οι τέσσερις τελευταίοι.

Επόμενη αγωνιστική (1/3, 18η):

Αίολος Αστακού – Πρωτέας Γρεβενών
Πανεδεσσαϊκός – Μελίκη
Αγρίνιο – Βόνιτσα
Διόσκουροι Κοζάνης – Μεταμόρφωση Βόλου
Καστοριά – Σιάτιστα
ΑΕΛ – Ηρακλής Κοζάνης
Νίκη Βόλου – ΑΣ Καρδίτσας