Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (18η αγ.)

ballΗ κορυφή παραμένει Θεσσαλική υπόθεση με την ΑΕΛ να διατηρεί τις αποστάσεις από τον Αίολο μετά και την νίκη της επί του Ηρακλή Κοζάνης, έστω και αν η ομάδα του Αστακού επικράτησε επίσης του Πρωτέα Γρεβενών.

Η Καστοριά συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία κερδίζοντας και την Σιάτιστα ενώ και το Αγρίνιο πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Βόνιτσα.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης όχι μόνο πήραν την νίκη κόντρα στην Μεταμόρφωση Βόλου αλλά και με μεγάλη άνεση ανέτρεψαν και την διαφορά με την οποία είχαν χάσει (οχτώ πόντους).

Στο ντέρμπι της Νίκης Βόλου με την Καρδίτσα οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τις επιτυχίες επί του συγκεκριμένου αντιπάλου ενώ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και η Μελίκη να πάρει τους δύο βαθμούς που ήθελε μέσα στην Έδεσσα

τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Αίολος Αστακού – Πρωτέας Γρεβενών 71-61
Πανεδεσσαϊκός – Μελίκη  52-93
Αγρίνιο – Βόνιτσα 95-59
Διόσκουροι Κοζάνης – Μεταμόρφωση Βόλου 89-60
Καστοριά – Σιάτιστα  94-76
ΑΕΛ – Ηρακλής Κοζάνης  86-70
Νίκη Βόλου – Καρδίτσα  57-76

Τα φύλλα αγώνων:

ΑΕΛ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ  86-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 46-31, 68-48, 86-70
Διαιτητές: Τσοκόλης-Κουκουλεκίδης
Α.Ε.Λ. (Παπαδόπουλος) : Βλαχούλης 5, Κουρής, Σαριμπαλίδης 20 (6), Τσιλούλης 5 (1), Τσούτσος 23 (1), Μηλιώνης 5 (1), Κονδυλόπουλος, Πολίτης 12 (2), Ψάλτου, Κόκκας 16, Σταυρόπουλους, Μπλιάτζας.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. (Παπανδρέου) : Σιδέρης 15 (1), Τσακμάκης 12 (3), Γιαννουζάκος 19 (3), Τσιλιγιάννης, Δούμας, Πουλιώνης, Αζής-Αζίζης, Παπούλιας 4, Μπαρδάκας, Γιαννούλης 20.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 71-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 34-32, 56-46, 71-61
Διαιτητές: Καρπάνος-Λαμπίρης
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤ. (Βουρνάς): Σταμόπουλος 4, Ψάλτου 11 (3), Θωνιάτης 18 (1), Κακλαμάνος 23(4), Πάππος, Χουλιάρας, Καλισώρας 9 (1), Λυμπάρης 6.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Ζαμπέτης 5, Γιαννάκης 6 (1), Μουράτογλου 20 (3), Ρίγκος 7 (1), Κολοβός 7 (1), Τσιμίδης, Μαλιούρας 10, Πετρίδης, Τζήμας 6, Χατζημουρατίδης.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΒΟΝΙΤΣΑ 95-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 47-26, 69-37, 95-59
Διαιτητές: Μαντήλας-Νάκας
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Τσατάλας 35, Σταμούλης 1, Πατσέας 2, Σταμουλάκης 4, Μήτσου 11 (2), Μουχάκης, Γεωργούλας 6, Μακρής 22, Γκόβας 14 (3).
ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Μπουρσινός, Μάρης 1, Μαζαράκης 4, Μανδαλάκης 23, Περλής 3, Κακιούζης 9 (2), Κορόζης, Αρέθας 14 (2), Τσιτσώνης 6 (2), Παπανελόπουλος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΣΙΑΤΙΣΤΑ 94-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 38-38, 63-58, 94-76
Διαιτητές: Μαραθιώτης-Σελεβός
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Δαραβίγκας 1 5(3), Λέκκος, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 19 (3), Τεπετίδης 7 (1), Ντάλης 6, Τασιούδης 11, Αντωνιάδης 2, Κρανιάς, Πανταζής 11 (3), Κόκουρας 23.
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Γεωργάκας 2, Λεζγίδης, Ρέππας Χ. 26 (5), Στεργίου, Ρέππας Ν. 10 (1), Καλαμπούκας 14 (2), Τζώνος 6, Μπιζιώτης, Κουζιώνης, Τσιαούσης 15 (1), Κατσιάνης 3.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ –ΚΑΡΔΙΤΣΑ 57-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 25-43, 44-51, 57-76
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ελευθεριάδης 
ΝΙΚΗ Β. (Κασαπίδης): Τζίνης 8, Οικονόμου, Κατσαλής 3, Θεοδώρου, Βασδέκης 2, Μπίζιος, Τσώλης 12 (1), Κετούλας 1, Τάσος 21, Βλίτσιος, Τοκατλίδης 10.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης 4, Θώδης, Τσιαμούρας 4, Παπαϊωάννου 12, Κομποδιέτας, Βούλγαρης 2, Παπαδόπουλος 20, Αντωνίου 15 (4), Κουρέπης 4, Γεωργίου 15 (1).

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 89-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-10, 40-20, 68-35, 89-60
Διαιτητές: Φουτζήλας-Αγραφιώτης
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σταυρίδης 3 (1), Σισμάνης 19 (4), Σκορδάρης 14 (2), Ντόβας 21 (4), Γκοβεδάρος 2, Καρανώτας Σ. 7, Τσακιρίδης, Γκλιάνας 5, Μπάρμπας 5 (1), Ατματζίδης 3 (1), Καρανώτας T. 8, Ανδρίτσος 2.
METAMOΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριντζής): Καραγιώργος 8 (2), Ζήσης 4, Παπούλιας 22, Νάνης 9 (1), Σκαμαγκάς 4, Τσιτσιγιάννης 6, Παλάσκας 5, Γιωτόπουλος, Διανέλος 2.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΜΕΛΙΚΗ 52-93
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 29-43, 43-73, 52-93
Διαιτητές: Μανιός-Εμμανουήλ
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Μίλτσης): Σπανός 7 (1), Καρνάβας 9, Παζάρκας 5 (1), Θεοδώρου 12, Μακρόπουλος 6, Ζήμνας 2, Ποντίκης 5, Τσάμης 3, Μπίνος 1, Μητρόπουλος 2.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 12 (2), Μαυρίδης 19 (1), Δημητριάδης 9 (1), Γιαννόπουλος 2, Κωστάμπιτσης 2, Παπαδόπουλος 2, Καρατζάς, Κοτσαμπάσης 6, Λέφας 19, Παραπούρας 18, Τζουνόπουλος 2, Ρογγότης 2.

Η βαθμολογία

Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Μηδ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 36 18 18 0 0 1583 1175 408
2 ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  35 18 17 1 0 1515 1137 378
3 ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  32 18 14 4 0 1463 1273 190
4 ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ  30 18 12 6 0 1374 1217 157
5 ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. 27 18 9 9 0 1280 1247 33
6 ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  26 18 8 10 0 1263 1282 -19
7 ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. 26 18 8 10 0 1246 1242 4
8 ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ  26 18 8 10 0 1293 1363 -70
9 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. 26 18 8 10 0 1306 1393 -87
10 ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝ. 25 18 7 11 0 1246 1324 -78
11 ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  25 18 7 11 0 1243 1387 -144
12 ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ  23 18 5 13 0 1227 1402 -175
13 ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ  23 18 5 13 0 1361 1568 -207
14 ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ  18 18 0 18 0 1174 1564 -390

Στην περίπτωση που ο πρωταθλητής της ΕΣΚΑΒΔΕ δεν είναι ομάδα από την περιοχή της Αιτωλίας τότε υποβιβάζονται οι τέσσερις τελευταίοι.

Επόμενη αγωνιστική (19η, 8/3):

Πρωτέας Γρεβενών – Πανεδεσσαϊκός
Μελίκη – Αγρίνιο
Βόνιτσα – Διόσκουροι Κοζάνης
Μεταμόρφωση Βόλου – Καστοριά
Ηρακλής Κοζάνης – Σιάτιστα
Καρδίτσα – Αίολος Αστακού
ΑΕΛ – Νίκη Βόλου