Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (18η αγ.)

Αναλλοιώτη έμεινε η εικόνα στο «ρετιρέ» του 1ου ομίλου του Βορρά στη Γ’ εθνικής, καθώς Φίλιππος Βέροιας και Φαίακας Κέρκυρας συνέχισαν νικηφόρα. Η ομάδα της Βέροιας άλωσε τα Γιάννενα (87-63 τον ΑΓΣΙ), ενώ ο κερκυρϊκός σύλλογος πέρασε από την Πτολεμαϊδα με το ταμπλό να γράφει στο τέλος του ματς 72-62.

Η Νίκη Βόλου παρέμεινε σε… τροχιά κορυφής, μετά το άνετο πέρασμά της από το Αγρίνιο (80-69 επί της ΓΕΑ), ενώ ο Ζέφυρος δεν έχασε την επαφή του με τους πρωτοπόρους νικώντας τον Πρωτέα Γρεβενών με 66-55.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

ΑΟΚ Βέροιας – Νικόπολη Πρέβεζας 61-53
ΑΠΣ Πτολεμαϊδας –  Φαίακας Κέρκυρας 62-72
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Φίλιππος Βέροιας 63-87
ΓΕ Αγρινίου – Νίκη Βόλου 69-80
Εύαθλος – Ικαροι Τρικάλων 92-82
Ζέφυρος 02 – Πρωτέας Γρεβενών 66-55
ρεπό: Ιωνικός Ιωνίας


Τα φύλλα αγώνα

ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 69-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 43-39, 48-52, 69-80
ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Φαράντος): Ντάλλας, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 17 (3), Μπαρούχας 25 (2), Τσόλος, Βασιλείου 10, Δάρλας 8(2), Βούλγαρης, Μπεκατώρος 9 (2).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης, Γεωργίου 16, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 2, Κουτίνας 11, Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 23 (3), Παπαδόπουλος, Παπακώστας 16 (1), Τοκατλίδης 8.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 63-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 28-38, 44-65, 63-87
Διαιτητές : Θεοδώρου και Γαζέτας
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Γεωργίου 17, Βάτσιος 2, Μπαρτζώκας 11, Καλφαλίδης, Αντώνιου 2, Καννής 3, Τσίγκας, Mάκης 8 (1), Τσιλιγκαρίδης, Εξαρχόπουλος 16 (3), Θώδης 14 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 23 (3), Μόρας, Τσιαγκλάκανος 7 (1), Παραπούρας 15 (1), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 7 (1), Τσεσμετζίδης, Μαρκόπουλος 4, Καβαργύρης 4.

ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛ. – ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 92-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 47-30, 70-48, 92-82
Διαιτητές: Σελεβός-Κουκουλεκίδης
ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛ. (Παπαδόπουλος): Ζωϊτσούδης, Παπαδόπουλος 4, Ημερίδης 23 (2), Βλέτσης, Μπινιάκου 5 (1), Τασούδης 5 (1), Τσινόπουλος 6, Τσελέκης 23 (5), Σιδηρόπουλος 16 (1), Γουγουλάκης, Κούτουλας 9 (2).
ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. (Μητσιάδης): Φούντας Φ. 8, Στάνκοβιτς 7, Αργύρης Κ. 3, Μέξης 5, Ντούρβας 13, Αργύρης Σ. 22, Φούντας Γ. 22, Χατζής 2, Μπαρμπαρούσης, Θεοδώρου, Κορδέας.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 61-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-13, 25-34, 44-43, 61-53.
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ηλιάδης) Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου 2, Σισμάνης 15 (1), Γκανάς 3 (1), Βλάχος 5, Μαυρίδης 19, Ορφανίδης, Λέφας 4(1), Μπαρμπαρούσης, Γιαννουζάκος 9 (2).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Μυριούνης): Βαγενάς 6, Αργυρός 2, Τσιτσώνης 3 (1), Σταμούλης 3 (1), Κακιούζης 5 (1), Παπαμιχαήλ, Νίκας 14 (2), Μακρόπουλος 3, Μπάλλας 17.

ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 62-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 34-38, 48-53, 62-72
ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ :
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚ. Κοντογιάννης): Ματενίδης 4, Νεδέλκος 6, Χατζόπουλος 21, Σπιτιέρης 7 (1), Περούλης Στ. 18 (1), Βογιατζής 16 (3), Πάλλης, Αγάθος, Γιώργος, Κατέχης, Ψαρράς.

ΖΕΦΥΡΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 66-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 31-27, 50-39, 66-55
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης
ΖΕΦΥΡΟΣ (Τσολάκης-Βουλκίδης): Μυτιληναίος 4(1), Νικολαϊδης, Τσάμογλου, Βασιλείου, Μάρκου, Ματενίδης 13 (1), Ουρκέρογλου 3 (1), Καναράς 7 (1), Μαυροματίδης 11(1), Τσιόγκας 12, Μυστιλιάδης 16 (1), Ζελενίτσας.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 12 (2), Γούλας, Μιχαηλίδης 14 (4), Ρίγκος 1, Κολοβός, Κλωνάρας Ν. 11 (1), Μητρόπουλος Ε., Μπόζιαρης 3, Καλογεράτος 3 (1), Τζήμου 7 (1), Χατζόβουλος, Τακίδης 4.

 

 

Η βαθμολογία

  Ομάδα Βαθμ Αγων Νικ Ηττ Μηδ Επιθ Αμυν Διαφ
1 ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32 17 15 2 0 1369 1092 277
2 ΚΕ ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡ. 30 17 13 4 0 1210 1109 101
3 ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 29 17 12 5 0 1283 1191 92
4 ΑΣΑΑ ΖΕΦΥΡΟΣ 02 27 17 10 7 0 1188 1104 84
5 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 26 17 9 8 0 1246 1215 31
6 ΜΠΑΣ ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚ. 25 16 9 7 0 1162 1108 54
7 ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 25 16 9 7 0 1144 1052 92
8 ΑΜ ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. 24 17 7 10 0 1124 1248 -124
9 ΣΚ ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 23 16 7 9 0 1048 1074 -26
10 ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 23 17 6 11 0 1083 1132 -49
11 ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 21 16 5 11 0 1057 1151 -94
12 ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 20 17 3 14 0 1068 1274 -206
13 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 19 16 3 13 0 1027 1259 -232

 

Επόμενη αγωνιστική (19η, 11/3):

Νικόπολη Πρεβέζας – Πτολεμαϊδα
Φαίακας Κέρκυρα – ΑΓΣ Ιωαννίνων
Φίλιππος Βέροιας- ΓΕ Αγρινίου
Νίκη Βόλου – Εύαθλος Πολυάστρου
Πρωτέας Γρεβενών – ΑΟΚ Βέροιας
Ιωνικός Ιωνίας – Ζέφυρος 02