Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (24η αγ.)

ball_strange

Το Αγρίνιο πρόσθεσε άλλη μια μεγάλη επιτυχία στο ενεργητικό του αφού ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Αίολο Αστακού στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής, με τους φιλοξενούμενους πάντως να χάνουν με μικρότερη διαφορά από αυτήν που είχαν κερδίσει.

Η Μελίκη συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και νίκες επικρατώντας αυτή τη φορά της Βόνιτσας εκτός έδρας ενώ με ένα σημαντικό διπλό έφυγε από την Σιάτιστα και η ομάδα της Καρδίτσας.

Στον Ηρακλή Κοζάνης έχοντας για άλλη μια φορά έναν καταπληκτικό Γιάννη Γιαννούλη που πέτυχε 48! πόντους δεν έχασαν την ευκαιρία απέναντι στην Έδεσσα να δώσουν χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες στους γεννηθέντες μόλις το 2000 Μπαρδάκα και Καλαϊτζή Παν. ενώ νικηφόρα ήταν η αγωνιστική και για την Μεταμόρφωση Βόλου η οποία πέτυχε την 11η νίκη της απέναντι στον Πρωτέα Γρεβενών που προσπάθησε πολύ, ιδίως στο πρώτο μέρος αλλά τελικά δεν ήταν αρκετό.

Οι Διόσκουροι Κοζάνης πέτυχαν την 12η νίκη της παίρνοντας ταυτόχρονα και ρεβάνς από την Νίκη Βόλου για το στραβοπάτημα του πρώτου γύρου.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Μεταμόρφωση Βόλου – Πρωτέας Γρεβενών 79-61
Βόνιτσα – Μελίκη  69-90
Πανεδεσσαϊκός – Ηρακλής Κοζάνης  61-96
Σιάτιστα – Καρδίτσα 61-66
Διόσκουροι Κοζάνης – Νίκη Βόλου  75-70
Αγρίνιο – Αίολος Αστακού 77-67
Σάββατο (24/4)
Καστοριά – ΑΕΛ 80-86

Τα φύλλα αγώνων:

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  75-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 41-44, 65-50, 75-70
Διαιτητές: Πετανίδου, Αγραφιώτης
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 3, Σκορδάρης 8 (1), Ντόβας 23 (5), Γκοβεδάρος, Καρανώτας Σ. 22 (2), Γκλιάνας, Μπάρμπας 6 (2), Καρανώτας Τ. 13, Ανδρίτσος.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Τζίνης 6, Οικονόμου, Κατσαλής 15 (5), Βασδέκης, Τσώλης 18 (3), Βλήτσιος 3, Τάσσος 14, Κέτουλας 5, Τοκατλίδης 9.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΚΑΡΔΙΤΣΑ  61-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 27-34, 51-45, 61-66
Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Τσοκόλης
ΣΙΑΤΙΣΤΑ (Καλαμπούκας): Γεωργάκας, Στεργίου 2, Γράβας 14 (1), Ρέππας Χ. 19 (2), Ρέππας Μ. 15 (2), Καλαμπούκας 7 (1), Τσώνος Γ., Γκριζιώνης, Τσαούσης 4, Κατσιάνης.
ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Φόρος): Δεσπούλης 5 (1), Γεωργίου 21 (4), Θώδης, Τσιαμούρας 3 (1), Παπαϊωάννου 7 (1), Παππάς Γ. 2, Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 17, Αντωνίου 7 (1), Κουρέπης 4.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ     61-96
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-23, 26-46, 45-68, 61-96
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Τσούλης 
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Τσάμης): Ντίνος Μ., Ντίνος Ε., Σπανός 17(1), Σιδηρόπουλος, Μάρκου, Καρνάβας 21, Τσάμης 5(1), Μαρκόπουλος 13 (1), Θεοδώρου 5.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Τσακμάκης 9 (1), Γιαννουζάκος 5 (1), Καρέντζος 11( 3), Τσιλιγιάννης, Καλαϊτζής 2, Αζής 3, Παπούλιας 12, Μπαρδάκας 6, Γιαννούλης 48.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ -ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 79-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-36, 59-47, 79-61
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Χρυσάφης
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. (Μυριντζής): Καραγεώργος 15 (2), Ζήσης, Φαλαγκάρας 2, Παπούλιας 15 (1), Νάνης 22 (2), Σκαμαγκάς 5 (1), Τσιτσιγιάννης 8, Παλάσκας 4, Γιωτόπουλος 8 (1), Αγκρής.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Ζαμπέτης 15 (1), Γιαννάκης 2, Μαρκόπουλος, Μουράτογλου 11 (1), Τσιμίδης, Μπαρτζώκας 2, Συλλάκος, Παπαθεοδώρου, Μαλιούρας 18, Πετρίδης 2, Τζήμας 5, Κλωνάρας 6.

ΒΟΝΙΤΣΑ-ΜΕΛΙΚΗ 69-90
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-30, 37-51, 57-73, 69-90
Διαιτητές: Κρεσταινίτης-Κανελλόπουλος
ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Μπουρσινός Ο. 2, Μάρης 2, Τσιτσώνης 6 (1), Περλής 13 (1), Μπουρσινός Δ. 9, Μαζαράκης 2, Μανδαλάκης 28 (3), Παπανελόπουλος 2, Ζαχαράκης 5.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 12, Μαυρίδης 23 (3), Δημητριάδης 8 (1), Γιαννόπουλος 1, Παπαρόσης, Κουτσιαμπασόπουλος, Ζιάννας, Κοτσαμπάσης 12 (2), Λέφας 11, Παραπούρας 21 (3), Ρογγότης 2.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  77-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 40-36, 62-57, 77-67
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Μπούκας
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Πατσέας, Τσατάλας 14 (1), Σταμούλης, Μουχάκης, Σταμουλάκης 4, Τσιρώνης 8, Μήτσου 7 (1), Γεωργούλας 11 (1), Μακρής 18, Γκόβας 14 (2).
ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤ. (Βουρνάς): Καραγεώργος 2, Πανάρας 20 (2), Σταμόπουλος 2, Ψάλτου 4 (1), Μπεκατώρος, Θωνιάτης, Κακλαμάνος 6, Πάππος, Χουλιάρας, Καλισώρας 9 (2), Λυμπάρης 18, Δουρούκης 6.

Η Βαθμολογία

Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Μηδ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ  47 24 23 1 0 2140 1617 523
2 ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ  45 24 21 3 0 1902 1469 433
3 ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  42 24 18 6 0 1952 1663 289
4 ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ  41 24 17 7 0 1788 1611 177
5 ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ  37 24 13 11 0 1805 1817 -12
6 ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  36 24 12 12 0 1739 1721 18
7 ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ  35 24 11 13 0 1691 1689 2
8 ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ  35 24 11 13 0 1749 1875 -126
9 ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  35 24 11 13 0 1646 1660 -14
10 ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ  34 24 10 14 0 1664 1652 12
11 ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ  32 24 8 16 0 1664 1853 -189
12 ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ  32 24 8 16 0 1688 1869 -181
13 ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ  28 24 5 18 1 1708 2054 -346
14 ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ  23 24 0 23 1 1448 2034 -586

*Στην περίπτωση που ο πρωταθλητής της ΕΣΚΑΒΔΕ δεν είναι ομάδα από την περιοχή της Αιτωλίας τότε υποβιβάζονται οι τέσσερις τελευταίοι.

Επόμενη αγωνιστική (25η, 3/5):
Πρωτέας Γεβενών – Βόνιτσα
Ηρακλής Κοζάνης – Μελίκη
Καρδίτσα – Μεταμόρφωση Βόλου
ΑΕΛ – Σιάτιστα
Νίκη Βόλου – Καστοριά
Αίολος Αστακού – Διόσκουροι Κοζάνης
Πανεδεσσαϊκός – Αγρίνιο