Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (25η αγ.)

Με νίκη ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στην Γ΄ Εθνική εντός έδρας οι Τιτάνες Παλαμά αφού στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής επιβλήθηκαν του Εύαθλου Πολυκάστρου και ανέβηκαν και μαθηματικά στη Β΄εθνική.

Έναν βαθμό μόλις πίσω βρίσκονται Διόσκουροι Κοζάνης, Ελίμεια και Φάρσαλα και το ιδιαίτερα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι κέρδισαν και οι τρείς διατηρώντας έτσι την μεταξύ τους ισοβαθμία μέχρι και την τελευταία αγωνιστική!

Η ομάδα της Κοζάνης επικράτησε των Ιωαννίνων, η Ελίμεια κέρδισε τα Ζαγοροχώρια και τα Φάρσαλα έφυγαν νικηφόρα μέσα από την έδρα του Απόλλων Καλαμαριάς με νικητήριο καλάθι με την λήξη του Παπακώστα. Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική θα είναι και πιο κρίσιμη για την τελική εξέλιξη και κατάταξη. Στο ντέρμπι παραμονής η Μελίκη προσπάθησε αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Απόλλων και η ομάδα της Φλώρινας ήταν αυτή που πανηγύρισε το διπλό.

Μένει να δούμε οριστικά αν θα ακολουθήσουν και οι δύο τον Αιγινιακό που δεν τα κατάφερε στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ευκαρπία ενώ στο παιχνίδι που δεν υπήρχε κανένα βαθμολογικό άγχος αφού αμφότερες οι ομάδες είναι στην μέση της βαθμολογίας και ούτε να ανεβούνε προλαβαίνανε αλλά ούτε να πέσουν κινδυνεύανε, ο Πρωτέας Γρεβενών κέρδισε την Νικόπολη Πρέβεζας.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής:

Απόλλων Καλαμαριάς – ΓΣ Φαρσάλων  80-82
Μελίκη – Αριστοτέλης Φλώρινας  59-60
Ελίμεια – Βίκος Ζαγοροχώρια  81-40
Τιτάνες Παλαμά – Εύαθλος  86-63
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Διόσκουροι Κοζάνης  60-77
Αιγινιακός – Ευκαρπία  71-78
Πρωτέας Γρεβενών – Νικόπολη Πρεβέζης  64-62

Τα φύλλα αγώνων:

ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ-ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ    64-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 41-30, 52-50, 64-62
Διαιτητές: Πετανίδου-Λουλουδιάδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. (Χασιώτης): Μητρόπουλος, Μαρκόπουλος, Χατζόβουλος 2, Κολοβός, Ρίγγος, Συλλάκος 6, Μπόζιαρης 12 (1), Κλωνάρας 13 (1), Τζήμας 11 (2), Κόττας 20 (2).
ΝΙΚΟΠΟΛΗ (Παπίρης): Βαγενάς 13 (1), Αργυρός 1, Τσιτσώνης 6 (2), Πολίτης, Παπαμιχαήλ 2, Νίκας 13, Μακρόπουλος 12 (1), Μπάλας 15.

ΓΣ ΕΛΙΜΕΙΑΣ-ΒΙΚΟΣ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ    81-40
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-7, 31-23, 60-34, 81-40
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Πλατέλλα
ΕΛΙΜΕΙΑ (Καραγιαννίδης): Μαλούτας 12 (4), Δημόπουλος 14 (3), Βλάχος, Τσαμπούρης 3, Πάπιστας 2, Κατσέλας, Τσιαούσης 15, Μαλλιούρας 4, Μακρής 24 (7), Νικολάου 7 (1).
ΒΙΚΟΣ  (Παπαγγελής): Μιχαήλ 9 (1), Βάτσιος, Αντωνίου 4, Τάσης 12, Τόνης 3 (1), Πανταζής 2, Γιωτάκης 10.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ-ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ    71-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 32-35, 52-51, 71-78
Διαιτητές: Παζόλης-Γκέκας
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 13 (1), Μωυσίδης 6 (2), Παρίσης 3, Παουλεάνου 16 (2), Αργυρόπουλος 9 (2), Κιρκιντζώτης 4, Αναστασιάδης 20 (2), Μανωλόπουλος, Τσουτσούκας, Αλεξόπουλος, Μπλούσι.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου): Ψευτογκάς 11, Κολότσιος 12, Θεοδωρόπουλος 11, Γαϊτάνης 8 (2), Χολέβας 17, Απιδόπουλος 10, Ουλουσίδης 7 (1), Σιδηρόπουλος 2, Πούλιος, Μπάζιος, Γκαβέζος, Βέλλιος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ     82-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 38-36, 70-64, 82-84
Διαιτητές:  Δημάδης – Μελανίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ (Γεωργιάδης, Γιαννικόπουλος): Χατζημιχαϊλίδης 14 (3), Αποστόλου 16 (4), Ρέμπελος, Σουλούγγας 7 (1), Κουκουλίδης 2, Αναστασίου 10, Μωυσίδης 2, Χατζής 2, Καλαμπόκης 2, Στυλιανίδης 7 (1), Δοξάκης 6, Χατζίδης 14.
ΦΑΡΣΑΛΑ  (Λιάγκας): Παπακώστας 27 (2), Ντίνος 5 (1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 9 (3), Ντόνας 1, Αναγνωστόπουλος Γ. 24 (5), Φούντας 14 (2), Κούργιας 4, Λούτας, Ίλτσογλου, Μακρής, Τσιλούλης.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ    60-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 27-39, 34-57, 60-77
Διαιτητές:  Παπαδόπουλος Χ.-Αγραφιώτης Ι.
ΑΓΣΙ (ΤΣουκανέλης): Γεωργίου 17, Γκουντουβάς, Μπαρτζώκας 11, Πρέντζας 9 (1), Τζίμας 2, Μουζακίτης 2, Καρασίμος, Μάκης 2, Παπανικολάου, Τσίγκας, Φίλιος 2, Αυγερινός 15 (3).
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ (Χωλόπουλος): Γκοβεδάρος, Σισμάνης 14 (2), Σκορδάρης 12 (4), Ντόβας 19 (4), Γκουτζιομήτρος, Μακρίδης 19 (3), Ζολώτας 8, Γκλιάνας, Καρανώτας Στ. 1, Κυριαζάκος, Καρανώτας Τ. 2, Μπαλτζής.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚ. ΠΟΛΥΚ.      86-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-17, 53-31, 64-46, 86-63
Διαιτητές:  Φουτζήλας-Μαλτέσιος
ΤΙΤΑΝΕΣ (Φόρος): Μπιζιώτης 7 (1), Πανάρας 12 (2), Αργύρης 2, Γεωργατζάς 18 (4), Παπαϊωάννου 4, Δερμιτζάκης 4, Αρχοντής 3 (1), Φαλιάκης Β., Αντωνίου 16 (4), Μούμογλου 14, Χατζής, Αποστολάκης 6.
ΕΥΑΘΛΟΣ (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 2, Ζεμπεκίδης, Ζωϊτσούδης 2, Χατζόπουλος 15 (4), Βλέτσης 3, Παπαρίδης 1, Τσελέκης 25 (2), Σιδηρόπουλος 15.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ-ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ               59-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 26-22, 48-33, 59-60
Διαιτητές:  Τσούλης-Κουκουλεκίδης
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Παπαρόσης, Κυριακού, Λιόλιος 19 (4), Μαυρίδης 12 (2), Παπαδόπουλος 2, Τζαφέρης 2, Σαζακλίδης, Παραπούρας 11 (1), Ρογκότης 6, Μαγαλιός, Κουτσιαμπασόπουλος.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ  ΦΛ. (Μαυρουδίου): Καραβατάκης, Τούζος 15 (4), Νικολαΐδης, Γυμνόπουλος, Τέρπος 14 (2), Σκαρλάτος 9 (1), Μήλιος 2, Βασίλειου 10, Δάμου.

Η βαθμολογία

  Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ  45 25 21 4 1886 1561 325
2 ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝ. 44 25 19 6 1796 1532 264
3 ΓΣ ΕΛΙΜΕΙΑΣ  44 25 19 6 1800 1548 252
4 ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ  44 25 19 6 1914 1625 289
5 ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ  41 25 16 9 1758 1642 116
6 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  39 25 14 11 1806 1832 -26
7 ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ  38 25 13 12 1738 1741 -3
8 ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ  37 25 12 13 1571 1619 -48
9 ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚ. ΠΟΛΥΚ  36 25 11 14 1632 1654 -22
10 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.  36 25 11 14 1800 1807 -7
11 ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ  34 25 9 16 1730 1828 -98
12 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡ.  31 25 6 19 1547 1785 -238
13 ΒΙΚΟΣ ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ  28 25 3 22 1277 1731 -454
14 ΑΟΚ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ  27 25 2 23 1518 1868 -350

Επόμενη και τελευταία αγωνιστική (26η, 21/5):

Αριστοτέλης Φλώρινας – Απόλλων Καλαμαριάς
Νικόπολη Πρεβέζης – Μελίκη
ΓΣ Φαρσάλων – Ελίμεια
Βίκος Ζαχοροχώρια – Τιτάνες Παλαμά
Εύαθος – ΑΓΣ Ιωαννίνων
Διόσκουροι Κοζάνης – Αιγινιακός
Ευκαρπία – Πρωτέας Γρεβενών