Αποτελέσματα 1ου ομίλου Βορρά (8η αγ.)

ermis-melikiΤην πέμπτη του νίκη πέτυχε ο Πρωτέας Γρεβενών στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής και μάλιστα εκτός, στην έδρα των Διόσκουρων Κοζάνης ενώ νικηφόρα συνέχισαν την πορεία τους τα Ιωάννινα που πήραν το ντέρμπι μέσα στον Μακεδονικό.

Στις νίκες επέστρεψε ο Αίαντας Ευόσμου επικρατώντας της Σιάτιστας έχοντας σε καλή μέρα επιθετικά τους Αμούτζια και Μαυρίδη να πετυχαίνουν τους 38 από τους 79 πόντους και τον Δελίδη να τους ακολουθεί. Το μόνο άσχημο της αναμέτρησης αυτής ήταν ο τραυματισμός του Τσώνου στο γόνατο. Ο παίκτης της Σιάτιστας χτύπησε στην προθέρμανση του ημιχρόνου στο γόνατο και χρειάστηκε να κληθεί ασθενοφόρο για να διακομιστεί στο νοσοκομείο χωρίς να έχει διευκρινιστεί ακόμη πως ακριβώς συνέβη το ατυχές γεγονός.

Τέλος, ο Ερμής Αγιάς δεν στραβοπάτησε ούτε κόντρα στην Μελίκη παίρνοντας έτσι την πέμπτη του φετινή νίκη με τον Κόμματο να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα υγείας που τον ταλαιπώρησε για λίγο και να επιστρέφει δριμύτερος όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους και τον Περρωτή μια ανάσα μόλις πιο πίσω με 20.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Διόσκουροι Κοζάνης – Πρωτέας Γρεβενών  51-52
Ερμής Αγιάς – Μελίκη  81-50
Αίας Ευόσμου – Σιάτιστα  79-64
Μακεδονικός – ΑΓΣ Ιωαννίνων  62-69
Εύαθλος – Αριστοτέλης Φλώρινας   85-59

Τα φύλλα αγώνων:

ΑΙΑΣ- ΣΙΑΤΙΣΤΑ 79-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-25, 55-45, 79-64
Διαιτητές: Δημάδης-Ρούκας
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ(Χατζούλης): Αμούτζιας 19 (3), Καδής 4, Μαυρίδης 19 (1), Παπαδόπουλος 2, Σπύρας 3 (1), Λύτας 7(1), Δελίδης 15 (5), Σικαλίδης 10 (1), Τέντζος, Σγούρος.
ΣΙΑΤΙΣΤΑ(Μπαρτζώκας): Γεωργάκας 1, Γράβας 19 (1), Παπαθωμάς 1, Ρέππας 5, Τσιαούσης 23 (2), Καλαμπούκας 15 (2), Δεληγιάννης, Τσώνος, Σβόλης, Καρακουλάκης.

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΜΕΛΙΚΗ 81-50
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7, 39-26, 55-40, 81-50
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου
ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γιασάρης): Καλεμτζάκης 5 (1), Μηλιώνης 12 (4), Χαλκιάς 11 (2), Γούλας 5 (1), Περωτής 20, Στεργούλας, Αργυρούλης, Γκανέτσας 4, Ζέϊκος, Κόμματος 21 (1), Σπανός 3 (1), Ριζούλης.
ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 17 (1), Μαυρίδης, Δημητριάδης 11 (1), Παπαρώσης, Ρογκότης 2, Κοτσάμπασης 9, Σταυρουλάκης 7, Τζουνόπουλος 4.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 51-52
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18, 19-34, 39-48, 51-52
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Αγραφιώτης
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖ. (Χωλόπουλος): Σισμάνης 16 (2), Σκορδάρης 2, Ντόβας 8 (2), Βλάχος 18, Ζολώτας 3, Νικολάου 2, Ανδρίτσος, Καρανώτας 2, Γκοβεδάρος.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Χασιώτης): Τσούκας 3 (1), Γιαννάκης 13 (2), Κλωνάρας 3, Κολοβός 2, Κιούρκας 2, Μπόζιαρης, Μαλιούρας 11, Τζήμας 5 (1), Γάτος 12, Συλλάκος, Ρίγκος 1.

ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚ. ΠΟΛΥΚ. – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 85-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 32-27, 63-44, 85-59
Διαιτητές: Γαζέτας-Καρκαλέτσης
ΕΥΑΘΛΟΣ (Παπαδόπουλος): Γκαντίδης 7 (1) , Ημερίδης 19 (1), Πούλος 14, Σιώπκας 7, Κοτούλας 10, Ζεμπεκίδης 4, Κηρύκος 3 (1), Πολυχρονίδης 9 (3), Τσελέκης 6, Σιδηρόπουλος 6.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛ. (Μαυρουδίου): Μαυρουδίου 8 (2), Κέκελης 7 (1), Βίτκας 4, Παπαδημητρίου 19 (1), Ρούζιος 16, Καραβατάκης, Κεσίδης, Παπαπαϊωακείμ 5, Συμεών, Ελευθερίου.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΙΩΑΝΝΙΝΑ 62-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 31-35, 46-54, 62-69
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Σαρακενίδης
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Τσούρμας): Χαρτόπουλος, Κοντσές Α. 4, Ντισλής 13 (1), Μιχαηλίδης 20 (2), Λυχριδάς, Κομματάς, Χαλάτσης 2, Παρχαρίδης, Πηλακούτας 8 (1), Μποβασιανός 9 (1), Νταράκης 2, Γραβάνης 4.
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Μουζακίτης 3, Γεωργίου, Μπαρτζώκας 16, Κοντός, Αντωνίου 1, Σκορίλας 10 (2), Πάτρας 12, Φίλιος 4, Αυγερινός 19 (4), Μάλλιος, Μάντζιος 4, Μάκης.

Η Βαθμολογία

  Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Μηδ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ  14 7 7 0 0 550 468 82
2 ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ  12 7 5 2 0 495 460 35
3 ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  12 7 5 2 0 476 465 11
4 ΕΥΑΘΛΟΣ ΜΑΚ. ΠΟΛΥΚ  11 8 3 5 0 520 503 17
5 ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  11 7 4 3 0 446 436 10
6 ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ  10 7 3 4 0 535 500 35
7 ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ  10 6 5 0 1 384 346 38
8 ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ  10 7 3 4 0 475 517 -42
9 ΑΣ ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  9 6 3 3 0 438 408 30
10 ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ  9 7 2 5 0 429 499 -70
11 ΦΣΦ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡ.  8 7 1 6 0 451 517 -66
12 ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ  6 6 0 6 0 364 444 -80

Η επόμενη αγωνιστική – 6/12/2015
Καρδίτσα – Ερμής Αγιάς
Μελίκη – Πτολεμαϊδα
Σιάτιστα – Διόσκουροι Κοζάνης
ΑΓΣ Ιωαννίνων -Αίας Ευόσμου
Αριστοτέλης Φλώρινας – Μακεδονικός