Αποτελέσματα 1ου ομίλου Νότου (18η αγ.)

agez-enwsi iliou

Ακλώνητος στην κορυφή παρέμεινε ο Εσπερος καθώς πήρε τη νίκη επί του Προμηθέα με 78-70 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Έσπερος ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο 10’ με 26-14 και πήγε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ 42-33. Με τρίποντο του Καραθανασόπουλου ο Προμηθέας πλησίασε σε 57-52 στο 37’, αλλά με 5 σερί πόντους του Δίπλαρου (2/2 βολές και τρίποντο) ο Έσπερος ξέφυγε 65-52 στο 31’. Ακολούθησαν δύο βολές του Καρούζου, ο οποίος έγραψε το 72-66, αλλά ο Λαμπρόπουλος με λέι-απ ένα λεπτό αργότερα έκανε το 76-68 και ουσιαστικά εκεί τελείωσε πρόωρα το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ο Προμηθέας Χαλανδρίου ήταν να μειώσει στα 40΄΄ σε 76-70 με 2/2 βολές του Ρώσση και το τελικό 78-70 διαμορφώθηκε από 1/2 βολές που είχαν πρώτα ο Λαμπρόπουλος και ακολούθως ο Δίπλαρος.

Διπλός ήταν ο θρίαμβος της Ενωσης Ιλίου στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής με τη Ζάκυνθο, καθώς όχι μόνο πήρε τη νίκη με (71-64), αλλά κάλυψε παράλληλα και τη διαφορά των έξι πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο.

Σ΄ένα παιχνίδι με αγωνιώδη εξέλιξη η Ενωση κατάφερε στην τελευταία περίοδο να κάμψει την πίεση της ΑΓΕΖ και να πάρει τη νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά ανόδου. Το Ιλιον πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε με 16-8 στο 6′, ενώ χάρη στην καλή άμυνα αλλά και το ομαδικό επιθετικό παιχνίδι οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία του αγώνα με τη διαφορά να αγγίζει το +24 (42-18 στο 15′). Στην επανάληψη η ροή άλλαξε, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι. Τα τρίποντα των Ζαχαράκη και Καρβούνη μείωσαν τη διαφορά, ενώ από την άλλη η Ενωση δεν μπορούσε να σκοράρει και έτσι το 9-21 της τρίτης περιόδου έκανε το 53-49. Ακολούθησε 2-9 από την Ζάκυνθο (με τον Καρβούνη να σημειώνει 4/4 βολές, τρεις από φάουλ και τεχνική ποινή ) δίνοντάς της για πρώτη φορά το προβάδισμα (55-58 στο 33′), αλλά η απάντηση της Ενωσης ήταν άμεση (64-59)στο 35′. Η νευρικότητα ήταν εμφανής και έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει για δύο λεπτά. Η διαφορά στο 38΄ήταν και πάλι στον πόντο (65-64), σε εκείνο το σημείο η αποφασιστικότητα του Ιλιον έπαιξε καθοριστικό ρόλο καθώς με 6-0 στον εναπομείναντα χρόνο “καθάρισε” το ματς.

Τη νικηφόρα πορεία της συνεχίζει η Πεντέλη επικρατώντας του Κεραυνού με 66-56 από τον οποίο όπως φάνηκε στοίχησαν οι απουσίες των Λυμπέρη και Λαφή,. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά οι Αιγαιώτες πίεσαν στην τελευταία περίοδο παιρνόντας στο 38′ μπορστά με έναν πόντο. Η άμεση αντίδραση των παικτών της Πεντέλης ήταν αυτή που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Νίκη δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Κρανιδίου επικρατώντας με 95-51. Εξαιρετικά ανταποκρίθηκαν οι… μικροί της Νίκης (Μαύρος 18π., Θωμόπουλος 14π., Τσιάτσιος 5π.), που αγωνίστηκαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς.

Ανετο απόγευμα είχε και ο Απόλλωνας παίρνοντας τη νίκη επί του Ακάδημου, ενώ σημαντική βαθμολογική νίκη σημείωσε ο Μανδραϊκός απέναντι στον Ερμή με 91-64.
Το Χαλάνδρι είναι ακόμα εδώ! Οι γηπεδούχοι πήραν το θετικό αποτέλεσμα επί της Νήαρ Ηστ με 71-64 αποδεικνύοντας πως δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα.

Διαιτητές:  Μακρής-Βαλούρδος
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 11 (1), Γ. Μπέλλας 7 (2), Ζαρκάδας, Φουντάς 9(1), Τσολάκης 17, Παπαηλίου, Οδ. Μπέλλας 11 (2), Μίχος 2, Ραλλάκης, Στρατομήτρος 6 (1), Γεωργιάδης 8.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Μπεκές): Κοτσέτας 3 (1),Καρβούνης 12 (2), Παπάδης, Μπάρτζος 11 (2), Ζαχαράκης 17 (5), Καραμπάτσος 10 (1), Στέφος 5,Νικολόπουλος 6.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ  – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ  78-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 42-33, 60-52, 78-70
Διαιτητές: Λιότσος-Ζιώγας
ΕΣΠΕΡΟΣ (Κεσαπίδης): Οικονομόπουλος 13 (1), Φραντζής 5, Λαμπρόπουλος 14 (1), Μέλνικς 7, Στυλίδης 13, Μακρής 5 (1), Καλλής, Δίπλαρος 10(1), Λυμπέρης 6 (2), Αγγελόπουλος 5 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛ. (Νικητόπουλος): Θεοφάνης, Θ. Καραθανασόπουλος 6 (2), Αλ. Καραθανασόπουλος 5, Σπετσέρης, Λοϊζος 13, Τασιόπουλος 2, Καρούζος 13, Σαμιώτης, Βαρσαμούλης 14, Ρώσσης 2, Ανδρουλάκης 11 (2), Μαλούκος.

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 66-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 31-25, 46-43, 66-56
Διαιτητές: Σπυρόπουλος Α-Τζαμάκου
ΠΕΝΤΕΛΗ (Σκαράφιγκας): Ραμπάτ, Μάντζιος 2, Χατζηκωστής 12 (3), Κατσαντώνης, Μανιάτης, Αυγενικός 11, Λουγιάκης 6, Χαρτοματσίδης, Γάσπαρης, Μπίγκος 18 (1), Καραβασάνης 17 (1), Μαντζιώρης.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓ. (Καραγιάννης): Μοσχοβάκης 15 (2), Τσιρώνης 3 (1), Παπανικολάου, Μούτσιος 7 (1), Καντάς 2, Κεφαλάς 9, Βουρνάς 15 (1), Λαμπρόπουλος 2, Παπαγεωργίου 3 (1), Βαγενάς.

ΑΠΟΛΩΝ ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΑΚΑΔΗΜΟΣ  97-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-7, 50-20, 69-42, 97-68
Διαιτητές: Φραγκούλη-Μαγκουνής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΧ. ΚΟΡ. (Γκόφας) : Καραχοντζίτης 22 (2), Στεφανής 8, Κατσαμάκης 7 (1), Γδύσης 6 (2), Βαμβακάς 15 (1), Γκρέκας 2, Δανιήλ 8, Σταυρόπουλος 12 (2), Αδάμ 1, Τρυφωνόπουλος 16.
ΑΚΑΔΗΜΟΣ (Ψυχογιός): Ανδριανόπουλος 2, Ράμπιε 2, Τσικουρής 22 (1), Λουρμπέας 6, Χριστοφιλόπουλος, Σπανιδέας 4, Λαζαρακόπουλός 13, Σκοπέτος 5 (1), Γεωργαννάς 14.

ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΚΡΑΝΙΔΙ 95-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-16, 56-29, 72-44, 95-51
Διαιτητές: Χριστινάκης, Χατζημάρκος
ΝΙΚΗ ΑΜ. (Κωλέτσης): Αποστολόπουλος 9 (3), Κατωπόδης 6 (2), Θωμόπουλος 14 (2 τρ., 7 ρ., 3 κλ.), Παβλίσεβιτς, Κοντογιάννης 8 (1), Κυπριτζόγλου 4 (3 ασ.), Γεωργακόπουλος 14 (1 τρ., 5 ρ., 5 ασίστ), Γιατράκος 6 (6 ρ., 3 ασίστ), Τσιάτσιος 5 (1 τρ., 5 ρ.), Τσέκενης 3 (1 τρ., 6 ασ.), Μούγιος 8, Μαύρος 18 (7 ρ., 2 κοψ.).
ΚΡΑΝΙΔΙ (Καπογιάννης): Λιόσης, Γαλάνης 3 (1), Τζινόπουλος 28 (2), Καπογιάννης 2, Κωνσταντίνου 10 (2), Αμπάλοβ, Προσίλης, Μπινιάρης 6, Παπουτσής 2.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΕΡΑΜΑ 91-64
ΔΕΚΑΕΠΤΑ: 16-16, 45-35, 73-46, 91-64
Διαιτητές: Χρηστίδης – Αναστασίου
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μαρίνος): Καμπερίδης 6 (2), Μεντένης 2, Μακρής 15 (1), Αττίκος 6, Μπαλάφας 11, Καλεμτζάκης 21 (1), Μάκος 17 (3), Σακελλάρης 2, Κυρίτσης 3, Ηλιάδης 8 (2).
ΠΕΡΑΜΑ (Κάσσης-Μανδράγος): Ντακούλιας 19 (2), Πέππας 7, Κοροπούλης 5 (1), Γουρνάς 7, Κουκουβάκης 4, Καΐρης 11 (1), Διαμαντόπουλος 6 (1), Πετράκος 14.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ – ΝΗΑΡ ΗΣΤ 73-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 32-31, 57-43, 73-67
Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ.-Φασόλης
ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Καρουτζος): Γκόλιας 11(1), Στεργίου 13, Παπαντωνίου 13(3), Αλεξόπουλος 14, Μπεκρής, Γεμενής 3(1), Σβαρνάς 19(4).
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Καφαντάρης, Αγγελής, Ζεχερλής 7(1), Σμυρλής 10, Ταταρούνης 9, Καπετζόγλου 22(1), Χότζα 4, Σπανάκος 13(3), Κούτα 2.