Αποτελέσματα 1ου ομίλου Νότου (30ή αγ.)

Την άνοδο μέσω μπαράζ θα διεκδικήσει ο ΚΑΟΚ καθώς πήρε μία τεράστια νίκη επί της πρωταθλήτριας Δάφνης Δαφνίου με 80-72 κατακτώντας την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα που οδηγεί στα μπαράζ.

Κέρδισε την παραμονή του! Ο Αρης Πετρούπολης επικράτησε μέσα στην Καλαμάτα με 89-57 πανηγυρίζοντας για τη σωτηρία του! Από την άλλη, ο Ικαρος Καλλιθέας γνώρισε την ήττα από την Ενωση Ιλίου με 57-68 και έτσι έγινε η πέμπτη ομάδα που πήρε το δρόμο για το τοπικό πρωτάθλημα.

O Iκαρος Ν. Σμύρνης στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν πήρε τη νίκη απέναντι στον Εσπερο με 74-69 με τους γηπεδούχους μετά το τέλος του αγώνα να πανηγυρίζουν έξαλα την επιστροφή της ομάδας στη Β΄εθνική.

Ο Γλαύκος έκλεισε και αυτός θετικά τη χρονιά επικρατώντας του Κεραυνού με 86-78, όπως και η Αχαγιά η οποία έφυγε με το «διπλό» από την Ερμιόνη με 84-71.

Η σεζόν ολοκληρώθηκε με νίκη για την Ακράτα απέναντι στον αδιάφορο Πορφύρα με 82-66 και με τους Aχαιούς να σημειώνουν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Τα αποτελέσματα της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής:

Δάφνη Δαφνίου – ΚΑΟΚ  72-80
Καλαμάτα – Αρης Πετρούπολης  59-89
Γλαύκος – Κεραυνός Αιγίου  86-78
Ακράτα – Πορφύρας  82-66
Ερμιόνη – Αχαγιά  71-84
Ικαρος Ν. Σμύρνης  – Εσπερος ΑΟΠΑ  74-69
Ενωση Ιλίου – Ικαρος Καλλιθέας  68-57
ρεπό η Πεύκη

Τα φύλλα αγώνων:

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  68-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  12-18, 33-29, 49-44, 68-57
Διαιτητές : Τσαχάκης-Σπυρόπουλος Σπ.
ΕΝΩΣΗ ΙΛ. (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 14 (2), Μπέλλας Ι. 11 (3), Αρχιμανδρίτης 5, Κατσαρός, Πανουσόπουλος Θ. 2, Μαζιάνης 2,  Σκαλωμένος 3, Μπέλλας Ο. 17 (2), Πανουσόπουλος Κ., Στρατομήτρος 5 (1), Βαρσαμούλης 9.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (Χαριτάτος):  Ψαράς 7 (1), Μπουργανός 14 (2), Βάρσος 3 (1), Οικονομάκης, Αλεξανδρόπουλος 13 (3), Καλεμτζάκης 10 (1), Τσατάς 2, Σαλέχ, Σταθόπουλος 6, Τζέμης 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  59-89
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  17-21, 34-48, 45-77, 59-89
Διαιτητές : Καρακάσης-Κωνσταντινίδου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ  (Γιαννακόπουλος): Κονταργύρης 2, Κίσσας, Αντωνόπουλος 4, Τσικούρης 7, Μαλαμπάνης,  Σπηλιώτης, Σκοπέτος 12 (2), Δελής 18, Γεωργανάς 11, Παθιάκης 5 (1).
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 12 (3), Βενιτουράκης 4, Κωνσταντακόπουλος 6 (2), Κυρίτσης 4, Δρακόπουλος 6, Κωνσταντίνου 8 (1), Μπαζιώτης 11 (3), Μπούτρης 5 (1), Σταύρος 2, Τασούλας 8, Δρικόγιας 2, Μακρόπουλος 21, Βεντούρης 6 (2).

ΕΡΜΙΟΝΗ – ΑΧΑΓΙΑ  71-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 40-44, 60-67, 71-84
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας-Σκουλαρίκης
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 7, Αγγελής 12 (2),Θωμάς 7 (1), Αμπάλοφ, Γκολέμης 8 (2), Βανδώρος 2, Δεβελέκος 6, Κοριζής 14, Ευστρατίου 8, Δημαράκης 2, Διαμαντόπουλος 3, Πουλής 2.
ΑΧΑΓΙΑ’ 82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 23 (5), Σταμόπουλος 4, Γατσούλης 16 (4), Νικολάου 11 (1), Τσινόπουλος 8 (1), Λαμπρόπουλος 9, Δαβάνης 13.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ  86-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-16, 48-31, 72-56, 86-78
Διαιτητές:  Λογοθέτης-Τσαούσογλου
ΓΛΑΥΚΟΣ (Πολυδορώπουλος): Βαγγέλης, Βεργανελάκης 9 (1), Σερέτης 9 (1), Λαμπρόπουλος 14 (1), Αδαμόπουλος 6, Παπαβασιλόπουλος 12 (3), Σταυράκης 5 (1), Κάλλης 2, Παλλαδινός 10, Γιαλελής 3, Αναγνωστόπουλος 16.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 15, Δούρος 7, Γκουρβέλος, Κουκουλομμάτης, Κάντας 4, Ζυγάς 4, Καραγιάννης 7, Σκόνδρας 4, Αγγελόπουλος 11 (2), Σκλάβος 26 (1).

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ –  ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ  74-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  11-13, 34-33, 56-41, 9-24, 74-69
Διαιτητές: Μαραγκάκης-Κατσαπρακάκης
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Μελισουργός 4, Βελιζιώτης, Γραμματικός 26 (4), Βούζας 6 (2), Δάδαρης, Δορκοφίκης 6, Μιχαλόπουλος 12, Καννάς 5 (1), Παπαδάκης 16 (4).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Φραντζής 6, Παπανικολόπουλος, Λαμπρόπουλος 22 (5), Ροκανάς 1, Θανόπουλος 10 (1), Παπαγεωργίου, Οικονομόπουλος 3 (λόγω τραυματισμού αγωνίστηκε για λίγο), Πελεκούδας 4, Λυμπέρης 10, Αγγελόπουλος 13 (1). 

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΚΑΟΚ 72-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 36-40, 55-63, 72-80
Διαιτητές: Κώτσου-Αλεβίζος
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης):Πατάτας 2, Ρώης, Θεοδοσίου 8 (2), Γκίνης 20 (4), Μιχόπουλος 18 (2), Κορρές 5, Φιλιππόπουλος 6, Τσελεμπής 9 (1), Αθανασάκης 4.
ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος): Κατσαμάκης 9 (3), Σακελλαράκης, Πράττης 2, Τσακιρίδης 3, Κεφαλάς 28 (1), Παβλίσεβιτς 6 (2), Σταυρόπουλος 5 (1), Μακρής 25 (3), Θωμόπουλος 2.

ΑΚΡΑΤΑ – ΠΟΡΦΥΡΑΣ  82-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 50-35, 67-53, 82-66
Διαιτητές:  Ασημακάκη-Λεκατσάς
ΑΚΡΑΤΑ(Ζωντός): Γιόβας 4 (1), Λάππας 10, Ζέρβας 2, Ολύμπιος 3 (1), Κατωπόδης 4, Μανταλβάνος Γ. 20 (2), Μαλλής 12 (4), Μανταλβάνος Κ. 15, Βεσκούκης 12.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κωνσταντινίδης): Σίμος, Παλτόγλου 7, Στεφανής 7 (1), Παπαφωτίου 3(1), Βούλγαρης 17, Κωνσταντίνου 2, Ιορδάνου 3, Καλαμαράς 7  (1), Μπαρμπαρής 11, Οικονόμου 6, Ντόκος 3.

 

Η βαθμολογία

  Ομάδα  Βαθμ  Αγων  Νικ  Ηττ  Επιθ  Αμυν  Διαφ 
1 ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ  50 28 23 5 2267 1983 284
2 ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ  50 28 22 6 1912 1719 193
3 ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ  48 28 20 8 1910 1771 139
4 ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ  46 28 18 10 1966 1800 166
5 ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ  46 28 18 8 2050 1906 144
6 ΑΟ ΑΚΡΑΤΑΣ  45 28 17 11 1998 1982 16
7 ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82  43 28 15 13 1929 1929 0
8 ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ  43 28 15 13 1994 1959 35
9 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ  39 28 11 17 1983 2011 -28
10 ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  39 28 11 17 1908 1944 -36
11 ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ  38 28 10 18 1981 2092 -111
12 ΙΚΑΡΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  38 28 10 18 1814 1986 -172
13 ΑΟ ΠΟΡΦΥΡΑΣ  36 28 8 20 1859 2002 -143
14 ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ  35 28 7 21 1827 2057 -230
15 ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ  34 28 6 22 1690 1947 -257