Αποτελέσματα 2ου ομίλου Βορρά (18η αγ.)

Το… express Ελευθερούπολη συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής και με την 13η σερί νίκη του (!!!) δείχνει έτοιμο να «πιάσει» Β’ εθνική! Το ντέρμπι με τον Μακεδονικό ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς η ομάδα της Καβάλας επέβαλλε το δικό της… νόμο και έφτασε στη νίκη (95-62), που την έφερε δύο βαθμούς μακριά από τον διώκτη της. Ο οποίος πλέον αισθάνεται και την «καυτή» ανάσα του Πολύγυρου, που πέρασε με… συνοπτικές διαδικασίες από την έδρα της ΑΕ Κομοτηνής (91-65), ενώ λίγο πιο πίσω η μάχη είναι ιδιαίτερα έντονη.

Η ΧΑΝΘ άλωσε την έδρα του Μαντουλίδη (59-50), ενώ η ΜΕΝΤ ζορίστηκε από τον ΓΑΣ Κομοτηνή, που βρέθηκε μάλιστα «αγκαλιά» με τη νίκη λίγο πριν το τέλος του 40λεπτου (71-74), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κυρίως εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους. Ιδίως η επιλογή τους να μην κάνουν φάουλ, αλλά και να χάσουν το αμυντικό ριμπάουντ έδωσε στη ΜΕΝΤ τη δυνατότητα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (74-74) και εκεί πανηγύρισαν τη νίκη (84-79).

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Ορφέας Ν. Σκοπού – Κένταυρος Καλ/τειας 55-89
Μαντουλίδης – ΧΑΝΘ 50-59
Αίας Ευόσμου – Αστέρας Σίνδου 78-46
ΑΕ Κομοτηνής – Πολύγυρος 65-91
Ελευθερούπολη – Μακεδονικός 95-62
ΜΕΝΤ – ΓΑΣ Κομοτηνής 84-79 (κ.α. 74-74)
Απόλλων Καλαμαριάς – Ευκαρπία 75-77 (κ.α. 70-70)

Τα φύλλα αγώνα

ΜΕΝΤ-ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 84-79 (κ.α. 74-74)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 39-33, 55-55, 74-74, 84-79
Διαιτητές: Παριανόπουλος-Λελούδας
ΜΕΝΤ (Νομικός-Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 10, Παπαδόπουλος Π. 19(2), Μιχαηλίδης 25(2), Καρανώτας 8, Παπαδόπουλος Α. 11(3), Μπαγκντασαριάν, Γιαννούλης 11, Τζιούφας.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σκεμπής 4, Αθανασίου, Λεχούδης 13(2), Χατζηδημητρίου 16 (2), Γιωτόπουλος 9(2), Σιμάκης 16(1), Καρκατσέλης 3(1), Χαλήλ 9, Μαρκογιαννάκης 4.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ – ΧΑΝΘ 50-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 24-24, 38-46, 50-59
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Πραστός
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ(Ντολόπουλος):Γεωργίου, Ροπούτης 6, Γκαντίδης 6, Γιαννάκος 3 (1), Ρεφαταλάρι 3 (1), Γραβάνης 14, Καλόγηρος 12 (2), Γκύζης 4, Νικολαϊδης 2.
Χ.Α.Ν.Θ.(Ζαφειρούδης): Παπαζούδης, Χατζηβούρκογλου, Ακεψιμαϊδης 15 (3), Δούκας, Ζιάκας , Θωμαϊδης 6, Γεωργάκης 17, Πέτροβιτς 11(2), Κουτσοκώστας, Ζαμπάκης 8 (2), Κωστίκας 2, Βλαγκόγιας.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 95-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 49-31, 70-52, 95-62
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Ελευθεριάδης
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου 3 (1), Κελαϊδάκης, Στυλίδης 19, Γαϊτανίδης 5 (1), Μασάδης 6 (2), Κωνσταντάρας, Θεοδωράκος 20 (4), Απαζίδης 5 (1), Μανάκας 24 (1), Ιωάννου 6 (2), Λογοθέτης, Βοϊβατόπουλος 7.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Μύθου): Κοντσές 2, Ντισλής 25 (1), Κουντουρατζόγλου 13 (3), Βούλγαρης, Μπαρζού 2, Χαλάτσης 10, Κομμάτας, Λυχριδάς, Κασούρας 10.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΉΣ -ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 65-91
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 35-43, 51-66, 65-91
Διαιτητές: Μπακάλης-Γιαννούλης Α. 
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Μουράτ Μεχμέτ Τσαούς- Στοακης) Καραμανλής 1, Καραμπίνης 3, Βακρινός 4, Μαγουλάς 10, Δάτσης, Κυφωνίδης 4, Βαχαριδης 7 (1), Σπέντζος 12, Θεοδωρίδης 22, Κυμπάρης 2, Παπαδόπουλος, Φωτακάκης
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Χαλκιάς): Πιπιλιάρης 17 (1), Τσιονύτος 16 (1), Μπέγας 14 (2), Παυλέας 11 (1), Στεφανίδης 2, Καραγιαννάκης 8 (1), Νικολόπουλος 4 (1), Νουκάρης 12 (2), Αποστολίδης 3, Μπάρδος 4.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ  78-46
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 41-23, 58-35, 78-46
Διαιτητές: Πετανίδου-Δέλλας
ΑΙΑΣ (Γυμνόπουλος-Κόρκας): Βαρδής 8 (2), Δοξάκης 4, Μπαλτζόπουλος 7 (1), Νικολούδης 16 (4), Μαλολάρι 2, Περιστεράκης, Νησιώτης 12(1), Σίσιου 2, Σεκαδάκης Γ. 1, Νέσης 25 (3), Λύσσελης, Σεκαδάκης Δ. 1.
ΑΣΤΕΡΑΣ Σ. (Μπαλογιάννης): Λεπτοκαρίδης 9 (1), Σταυρακίδης, Παπαπασχάλης 2, Ιωαννίδης 8, Πετρίδης 5 (1), Μπίλιος 2, Γιαννόπουλος 3, Αγραφιώτης 5 (1), Ακριτίδης 4, Μυσιρλόγλου 4 (1), Σπουργίτης 4, Ιατρίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 75-77 (70-70 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 31-32, 52-57, 70-70, 75-77
Διαιτητές: Φούντζηλας-Γραικός
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Γεωργιάδης-Κεσίδης): Αποστόλου 14 (2), Μυθίλλου 10 (1), Σταματέλος, Κουκουλεκίδης, Μαχαιριανάκης 8 (1), Σπυρόπουλος 14 (2), Στυλιανίδης 10 (1), Καλαμπόκης 2, Χαντζίδης 17 (1).
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου-Δαδάλας): Ψευτογκάς 12 (2), Πούλιος, Γκαβέζος Αρ. 4, Γαϊτάνης, Χολέβας 8, Πρεδάρης , Κολώτσιος 10 (2), Ουλουσίδης 28 (4), Κόκκουρας 2, Κιούρκας 4, Γκαβέζος Αντ. 9.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΥ – ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 55-89
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-29, 25-48, 37-67, 55-89
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλα
ΟΕΦΕΑΣ Ν. ΣΚ. (Σίσκος): Γεωργόπουλος 4, Δροσίνος 4, Χατζής 30 (1), Ταχτσής 7 (1), Θεοδωρόπουλος 5 (1), Καρακάσης, Σίμος, Δρουμαλιάς , Καϊρης, Χαβαλές 5, Φρατζέσκος, Κουσιαντζής 4, Κατζουρίδης.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ  (Βλόστος): Σελεμενάκης 10 (1), Θαλασσινός 4, Φωτιάδης 6, Γκόνος 7, Χανιωτάκης 1, Παρασκευάς 8, Κιτσούλης 2, Ρέμπελος 4, Δέτσικας 20, Δασκαλάκης 9 (2), Ζωγράφος 18.

 

Η βαθμολογία

  Ομάδα Βαθμ Αγων Νικ Ηττ Μηδ Επιθ Αμυν Διαφ
1 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 35 18 17 1 0 1497 1188 309
2 ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 33 18 15 3 0 1424 1214 210
3 ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 32 18 14 4 0 1482 1308 174
4 ΧΑΝΘ 29 18 11 7 0 1348 1167 181
5 ΜΕΝΤ 29 18 11 7 0 1427 1332 95
6 ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ 29 18 11 7 0 1422 1333 89
7 ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 28 18 10 8 0 1300 1278 22
8 ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 28 18 10 8 0 1313 1214 99
9 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 27 18 9 9 0 1279 1326 -47
10 ΜΑΣ Ε.ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 25 18 7 11 0 1280 1303 -23
11 ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ 23 18 5 13 0 1178 1255 -77
12 ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 22 18 4 14 0 1147 1337 -190
13 ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 20 18 2 16 0 1152 1361 -209
14 ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ ΣΕΡΡΩΝ 18 18 0 18 0 921 1554 -633

 

Επόμενη αγωνιστική (19η, 11/3):

Κένταυρος Καλ/τειας – Μαντουλίδης
ΧΑΝΘ – Αίας Ευόσμου
Αστέρας Σίνδου – ΑΕ Κομοτηνής
Πολύγυρος – Εευθερούπολη
ΓΑΣ Κομοτηνής – Μακεδονικός
Ευκαρπία – Ορφέας Ν. Σκοπού
ΜΕΝΤ – Απόλλων Καλαμαριάς