Αποτελέσματα 2ου ομίλου Βορρά (21η αγ.)

Η 21η αγωνιστική και η επιστροφή στην αγωνιστική δράση δεν ήταν ότι καλύτερο για τις ομάδες της πρώτης τριάδας αφού, αν εξαιρέσουμε βέβαια την Ελευθερούπολη που μαζί με την ΧΑΝΘ παίζουν στις 15 του Απρίλη, οι άλλοι δύο της πρώτης τριάδας Μακεδονικός και Πολύγυρος δυσκολεύτηκαν πολύ με τους αντιπάλους τους Αστέρα Σίνδου και ΓΑΣ Κομοτηνής που ήταν και αυτοί που πήραν τις μεγάλες νίκες της ημέρας. Γοήτρου ή ουσίας οι νίκες είναι πάντα κάτι σημαντικό ιδίως όταν είναι κόντρα σε μεγάλους αντιπάλους. Πριν την έναρξη του αγώνα του Αστέρα με τον Μακεδονικό οι δύο ομάδες συμφώνησαν μεταξύ τους και κράτησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου καλαθοσφαιριστή Γιώργου Βράγγα που έχασε πριν λίγες μέρες την «μάχη» με την λευχαιμία.

Η ΜΕΝΤ από την άλλη πλευρά πήρε μια ακόμη νίκη αυτή τη φορά επικρατώντας επί του Μαντουλίδη ενώ νικηφόρα ήταν η αγωνιστική και για τον Απόλλων Καλαμαριάς απέναντι στον Ορφέα Ν. Σκοπού.

Τα προβλήματα πολλά και για τους δύο αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν παρατάει την «μάχη», έτσι Κένταυρος Καλλικράτειας και ΑΕ Κομοτηνής κοντραρίστηκαν στα «ίσια», οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω και με 20 πόντους αλλά κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να περάσουν και μπροστά! Οι γηπεδούχοι όμως ούτε και αυτοί σταμάτησαν την προσπάθεια και με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα πήραν τελικά την νίκη που θέλανε.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε και ο Αίαντας Ευόσμου μέσα στην μαχητική Ευκαρπία με τον Νικολούδη να καταφέρνει στα τελευταία δευτερόλεπτα να πετύχει τρίποντο και να παίρνει και φάουλ. Η αναμέτρηση πήγε τελικά στην παράταση αφού δεν ήταν εύστοχη η βολή του αλλά η νίκη ήταν γεγονός για τον Αίαντα στο τέλος του έξτρα πεντάλεπτου.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Κένταυρος Καλ/τειας – ΑΕ Κομοτηνής 85-82
ΧΑΝΘ – Ελευθερούπολη (15/4)
Αστέρας Σίνδου – Μακεδονικός 76-70
ΓΑΣ Κομοτηνής – Πολύγυρος 77-69
Ευκαρπίας – Αίας Ευόσμου 67-76 (κ.α. 65-65)
ΜΕΝΤ – Μαντουλίδης 79-63
Απόλλων Καλαμαριάς – Ορφέας Ν. Σκοπού 79-46

Τα φύλλα αγώνα

ΜΕΝΤ – ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 79-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 48-30, 62-45, 79-63
Διαιτητές: Πετανίδου Γ. – Σιταρίδης
ΜΕΝΤ (Νομικός-Δασκαλάκης): Αμπατζάς 1, Καλπαξίδης 10, Παπαδόπουλος Π. 16 (1), Μιχαηλίδης 20 (3), Μπουραζάνης 2, Καρανώτας 18 (2), Παπαδόπουλος Α. 10 (2), Μπαγκντασαριάν 2, Κούρκουλας, Βελέντζας.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Ντολόπουλος-Καραμανώλης): Γεωργίου, Ρόπουτης 7 (1), Τάκης 4, Μπέλλος, Γκαντίδης 16, Γιαννακός, Ρεφατλάρι 10 (2), Γραβάνης 7 (1), Γάκης, Τσιριλάκης 6, Γκύζης 13, Κεραμάρης.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ –ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 67-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 39-32, 51-50, 65-65
Διαιτητές: Γαζέτας-Πράττος
ΕΥΚΑΡΠΙΑ(Νίκου- Δαδάλας): Ψευτογκάς 5 (1), Πούλιος, Γκαβέζος Αρ 5, Ρεδάρης 2, Κολλώτσιος 3 (1), Ουλουσίδης 15 (2), Κόκουρας 12, Κιούρκας 6, Γκαβέζος Αντ. 19 (3).
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ(Κόρκας): Βαρδής 6 (2), Δοξάκης 7 (1), Μπαλτζόπουλος 6, Νικολούδης 32 (5), Νησιώτης 18 (1), Σακεδάκης Γ 3, Νέστης 2, Σακεδάκης Δ 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ- ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 79-46
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 46-27, 67-33, 79-46
Διαιτητές: Παζόλης-Γκέκας
ΑΠΟΛΛΩΝ (Γεωργιάδης- Κεσίδης): Αποστόλου 18 (4), Σταματέλος 8, Κουκουλίδης 8(1), Ανδρεάδης 2, Σπυρόπουλος 4, Καλαμπόκης 5, Μαχαιριανάκης 16 (1) Κιώτης 12 (1), Χατζίδης 2, Χασιώτης 2, Τσαματάνης 2.
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Σίσκος): Καραμπατζάκης 1, Γεωργόπουλος 5, Δροσινός , Χατζής 13, Αχτσής 3 (1), Θεοδωρόπουλος 1, Καρακάσης 3 (1), Γάτος 13, Σίμος 6, Καντσουρίδης 1, Φραντσέσκος.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ –ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 85-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 38-38, 68-55, 85-82
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Δέλλας
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Βλόστος): Κιτσούλης, Τσελάνης, Φωτιάδης 19 (2), Γκώνος 5 (1), Χανιωτάκης, Παρασκευάς 8 (1), Ανθυμιάδης, Ρέμπελος, Δέτσικας 22, Δασκαλάκης 10 (1), Ζωγράφος 21.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Δάφτσης) Καραμαλής 7, Μαγουλάς 8, Δάτσης 10, Κυφωνίδης 23 (1), Φωτακάκης, Σπεντσος 19 (3), Θεοδωρίδης 10, Παπαδόπουλος 5 (1).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 76-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 37-34, 56-53, 76-70
Διαιτητές: Γρεκός-Μαλτέσιος
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ(Μπαλογιάννης): Λεπτοκαρίδης 22 (3), Σταυρακίδης, Παπαπασχάλης 11 (1), Ιωαννίδης 14, Πετρίδης 6, Μπίλιος,Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης Β 16 (4), Ακριτίδης, Μυσιρλόγλου, Σπουργίτης 3, Ιατρίδης.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Μύθου): Παπαγρηγορίου, Κοντσές 2, Ντσιλής 11 (1), Κουντουρατζόγλου 22, Βουλγαρης 2, Μπαρζού 2, Χαλάτσης 14 (2), Κομμάτας, Πηλακούτας 17 (2), Λυχριδάς, Κασούρας 2, Μαργαρίτης.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ- ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 77-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 38-43, 58-60, 77-69
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ Μπορμπίδης, Κάλτσος, Σκεμπής 3, Αθανασίου 1, Λεχούδης 14 (2), Χατζηδημητρίου 16 (1), Γιωτόπουλος 9 (3), Σιμάκης 23, Γκιουζελίδης, Παλάσκας 5 (1), Μπίτατζης, Χαλίλ 6.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ Χατζηκυριακίδης, Πιπιλάρης 17 (1), Τσιούντος 9 (1), Μπέγας 3 (1), Παυλέας 15 (1), Καραγιαννίδης 7, Νικολόπουλος 9 (1), Νούκαρης 9 (1), Αποστολίδης, Μπάρδος

 

Η βαθμολογία

  Ομάδα Βαθμ Αγων Νικ Ηττ Μηδ Επιθ Αμυν Διαφ
1 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ 38 20 18 2 0 1669 1342 327
2 ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 38 21 17 4 0 1629 1414 215
3 ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 36 21 15 6 0 1708 1533 175
4 ΜΕΝΤ 35 21 14 7 0 1663 1533 130
5 ΧΑΝΘ 33 20 13 7 0 1494 1299 195
6 ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 33 21 12 9 0 1534 1400 134
7 ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ 33 21 12 9 0 1661 1543 118
8 ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 32 21 11 10 0 1502 1485 17
9 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 32 21 11 10 0 1503 1525 -22
10 ΜΑΣ Ε.ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 30 21 9 12 0 1497 1502 -5
11 ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ 28 21 7 14 0 1386 1482 -96
12 ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 25 21 4 17 0 1348 1553 -205
13 ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ 24 21 3 18 0 1321 1576 -255
14 ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ ΣΕΡ. 21 21 0 21 0 1077 1805 -728

Επόμενη αγωνιστική (22η, 22/2):

Ελευθερούπολη – Κένταυρος Καλ/τειας
Μακεδονικός – ΧΑΝΘ
Πολύγυρος – Αστέρας Σίνδου
Ορφέας Ν. Σκοπού – ΓΑΣ Κομοτηνή 
ΑΕ Κομοτηνή – Ευκαρπία
Αίας Ευόσμου – ΜΕΝΤ
Μαντουλίδης – Απόλλων Καλαμαριάς