Αποτελέσματα 2ου ομίλου Βορρά (7η αγ.)

Αφεντικό στην… πόλη αποδείχθηκε ο Λεύκιππος Ξάνθης, που νίκησε στο τοπικό ντέρμπι με άνεση την Ασπίδα Ξάνθης (87-64) και έτσι διατήρησε το αήττητό του. Όπως έπραξαν και οι Ίκαροι Σερρών, που πήραν το «διπλό» κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων και έτσι συνεχίζουν να μοιράζονται το… ρετιρέ στον 2ο όμιλο του Βορρά με την ομάδα της Ξάνθης. Ο Πανσερραϊκός το Σάββατο είχε επικρατήσει του Κένταυρου Καλλικράτειας, αλλά δεν έμεινε για πολύ μόνος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού ο Μακεδονικός νίκησε άνετα την ΜΕΝΤ (83-62) και την… προσπέρασε. Μεγάλο «διπλό» για τον Μέγα Αλέξανδρο, αλλά και σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που έπαιζε με την… πλάτη στον τοίχο κόντρα στον έτερο ουραγό Μαντουλίδη.

Το πρόγραμμα
Ασπίδα Ξάνθης – Λεύκιππος Ξάνθης 64-87
Απόλλων Καλαμ. – Μαντουλίδης 80-69
Πανσερραϊκός – Κένταυρος Καλ. 75-71
Ελπίδα Αμπελοκήπων – Ίκαροι Σερρών 60-69
Ζέφυρος – Μέγας Αλέξανδρος 62-64
Μακεδονικός – ΜΕΝΤ 83-62
Ρεπό: ΔΕΚΑ

 

Τα φύλλα αγώνα

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ 64-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 33-49, 48-69, 64-87
Διαιτητές: Δαμάδης-Ζαχαριάδης
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης 3, Παπαδάκης 18, Δώδος 6, Τερζάκης, Τιτόπουλος, Μπόζης 6, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 5(1), Μανδαλάκης 20 (1), Μπουραζάνης 4, Κάλφας, Καναράς 2.
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ρετζέπης-Βαχαρίδης): Ιορδάνογλου 2, Στεργίου 1, Ιωαννίδης, Ζαμπάκης, Σταμπουλής 8 (1), Βοϊβατόπουλος 22, Νικολόπουλος 18 (5), Μακαρατζής 2, Γρούδος 9 (1), Παλλάκης 8, Χρήστου 17 (2), Παϊτάρης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 80-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 19-17, 25-12, 80-69
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Δικταπανίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 17 (2), Σκέμπης 5 (1), Γεροστάθης, Βαρδαβάς, Ανδρεάδης, Κυφωνίδης 20 (3), Καρασίμος 8 (1), Κεραμάρης 16 (4), Μακρής 1, Κόκκιος 8(1), Γιαννακός 5 (1), Τσίγκας.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Καραμανώλης-Ρεφατλλάρι): Τάκης 5, Φόρογλου 20 (2), Λαγός 5 (1), Κεραμάρης 11, Ρίτσερ, Σαρασίδης, Καναγκίνης, Μαλανδρής 4 (1), Ντίαθ, Παπαϊωάννου, Καπουράνης, Σίμογλου 25 (2).

ΖΕΦΥΡΟΣ-ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 60-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 39-30, 51-45, 60-62
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Ηλιόπουλος
ΖΕΦΥΡΟΣ (Αλεξανδρίδης): Πετρίδης 2, Αποστόλου 16 (1), Ματενίδης 11, Γιαννάκης 5, Παγωνίδης, Σύμεων, Μπάμπος, Μόρας 4, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος 4, Σαρρής 5 (1), Καραγιαννάκης 15 (1).
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Γαλλής-Τσαντάκης): Σουλτάνης 7 (1), Γκολέμας 3, Μαδεμλής 6, Γιαχανατζής 9 (1), Ορφανίδης 5 (1), Κωστακίδης 18 (2), Μέλλιος 4, Παπαρισούλης, Σακαλάκης 2, Πισιώτης 7, Χατζηβούρκογλου, Τσιαουσίδης 3.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΜΕΝΤ 83-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 42-33, 71-46, 83-62
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζεκάκης
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γεροφώτης): Βαρδής 3, Τσαούσης 4, Καραθανάσης 5 (1), Παλιαχάνης 5 (1), Καραμπέκης 7, Κομμάτας 2, Φλιάτης 7 (1), Δασκαλόπουλος, Λυχριδάς 2, Τσιόγκας 18, Αζίζης 21 (3), Πρωτούλης 9 (1).
ΜΕΝΤ(Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης 2, Παπαπασχάλης 10 (2), Ζυγούρης, Ζεϊμπέκης, Ρόπουτης 4, Γκύζης, Μιχαηλίδης 13 (2), Μπέλλος 2, Γκαντίδης 6, Πασχαλίδης 18, Σιόλογκας 8 (1), Ντεμιρσά.

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ-ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 60-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 33-30, 50-45, 60-69
Διαιτητές: Γιαννούλης Στ.-Μπούγλος
ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Γκούμας-Γουλτίδης): Τασούδης 6 (2), Φωτόπουλος 6, Μπόζιτς 9 (1), Σαμαράς 5 (1), Μύθιλλος 10 (2), Δημάκης 4 (1), Μαρκόπουλος 3 (1), Ξηρόπουλος 3, Σπουργίτης 11, Συμεών.
ΊΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 17 (5), Σιδερίδης 2, Καμπέρης, Δαλαγκόζης 15 (2), Κουτσοκώστας 6, Γκούτζιας 9 (1), Κεμανετζής 2, Παρχαρίδης 3 (1), Μπίλιος, Κακιούζης 15 (1).

 

Η βαθμολογία

ΠΟΝ ΑΓ ΝΙΚ ΗΤΤ ΕΠΙΘ ΑΜ ΔΙΑΦ
1 ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ 12 6 6 0 471 376 95
2 ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 12 6 6 0 459 387 72
3 ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 11 6 5 1 423 365 58
4 ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ 11 7 4 3 485 464 21
5 ΜΕΝΤ 10 6 4 2 445 419 26
6 ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 10 6 4 2 404 423 -19
7 ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ. 10 7 3 4 503 537 -34
8 ΔΕΚΑ 9 6 3 3 410 403 7
9 ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 9 7 2 5 486 500 -14
10 ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 9 7 2 5 503 542 -39
11 ΖΕΦΥΡΟΣ  8 6 2 4 394 421 -27
12 ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 8 7 1 6 413 484 -71
13 ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 7 7 0 7 483 558 -75

 

 

Η επόμενη αγωνιστική (8η, 8/12)
ΔΕΚΑ – Ασπίδα Ξάνθης
Κένταυρος Καλ. – Απόλλων Καλαμ.
Πανσερραϊκός – Ελπίδα Αμπελοκήπων
Λεύκιππος Ξάνθης – Ζέφυρος
Μέγας Αλέξανδρος – Μακεδονικός
ΜΕΝΤ – Ίκαροι Σερρών
Ρεπό: Μαντουλίδης