Β΄Εθνική (Βορράς): 14η σερί νίκη για τον Προμηθέα

promitheas-stratoniΠερίπου τρία δεκάλεπτα άντεξε η Κομοτηνή στον αγώνα που άνοιξε πρόωρα την 21η αγωνιστική στον βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής. Εν τέλει, ο Προμηθέας έφτασε εύκολα στη 14η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα με 91-67, αν και η διαφορά μέχρι το 29′ ήταν μόλις στους 5 πόντους υπέρ της ομάδας του Μάκη Γιατρά.

Δύο μεγάλα σερί ήταν οι λόγοι που ο Προμηθέας έλεγξε αρχικά το σκορ και εν συνεχεία καθάρισε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο οι Πατρινοί έκαναν ένα σερί 19-0 από το 6′ έως το 12′ και μετέτρεψαν το 18-10 σε 18-29, καταφέρνοντας να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Η Κομοτηνή δεν έριξε πάντως λευκή πετσέτα και με τον Μπεκρή να βάζει 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έριξε τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (40-42).

Η ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη προσπάθησε για το καλύτερο και στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να βρίσκεται 5 πόντους πίσω στο σκορ μέχρι το 29′. Κάπου εκεί όμως κατέρρευσε… Ο Προμηθέας έκανε το δεύτερο ξέσπασμα του στον αγώνα και με ένα επιμέρους 17-1 ξέφυγε με διαφορά 21 πόντων και απλοποίησε την κατάσταση, με τον Νίκο Πέττα να επιστρέφει έπειτα από απουσία ενός αγώνα και να βοηθάει τα μέγιστα την ομάδα της Πάτρας.

Στην αντίπερα όχθη, την 7η σερί ήττα υπέστη η Κομοτηνή, η οποία έχει ήδη υποβιβαστεί μαθηματικά στη Γ’ Εθνική.

ΚΟΜΟΤΗΝΗ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 67-91
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 40-42, 58-68, 67-91
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Τζιβελεκίδου
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος 3, Διαμαντίδης, Μαγκώνης, Λεχούδης 8, Ντίνας 13 (3), Κατσαούνης 3 (1), Μπεκρής 23 (3), Καλατζής 6 (2), Μανάκας 9, Χαλήλ 2.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Ντιμπ 12 (1), Λάππας 4, Κατιάκος 8, Γιαννικόπουλος 12, Λιόλιος Δ. 2, Πέττας 19 (1), Σερέτης 2, Τζακόπουλος 3 (1), Μαναβόπουλος 21, Χαμηλός, Νικολάου 8.