Β΄Εθνική (Βορράς / 25η αγωνιστική): «Φρένο» του Αγρινίου στην Καβάλα, νίκες για Τρικούπη, Πευκοχώρι

Άνω κάτω έκανε τον βόρειο όμιλο το Αγρίνιο. Ο σύλλογος της Αιτωλοακαρνανίας νίκησε την Καβάλα 66-62, της έσπασε το σερί των τεσσάρων νικών και επέτρεψε στον Χαρίλαο Τρικούπη να ξεφύγει με δύο βαθμούς στην κορυφή του ομίλου, έχοντας βέβαια και έναν αγώνα παραπάνω.

Η ομάδα του Μεσολογγίου ξέφυγε από την πρώτη περίοδο με διαφορά 20 πόντων και επικράτησε εύκολα εκτός έδρας των Φαρσάλων με 80-62, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες. Η ήττα της Καβάλας αποτέλεσε καλό νέο και για το Πευκοχώρι, το οποίο υποχρέωσε τον Ερμή Λαγκαδά στην 5η σερί ήττα με 64-59 και πλησίασε στον ένα βαθμό από τη δεύτερη θέση. Λίγο πιο κάτω βρίσκεται το Ανατόλια, που συνέτριψε τους Τιτάνες Παλαμά 104-78 και έφτασε τις πέντε σερί νίκες.

Έπεσε και η Ελίμεια

Οι Τιτάνες είναι μία από τις δύο ομάδες που έχουν υποβιβαστεί μαθηματικά στη Γ΄Εθνική. Η άλλη είναι από σήμερα η Ελίμεια. Μετά την ήττα στα Πεύκα από τους Μαχητές με 79-72, η Ελίμεια έπεσε κι αυτή στη Γ΄Εθνική, καθώς δεν έχει με το μέρος της καμία ισοβαθμία με τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της (Γέφυρα, Χαλκηδόνα, Ασπίδα), συνεπώς δεν έχει πιθανότητα να σωθεί ακόμα και με 4/4 στις υπολειπόμενες αγωνιστικές.

Η Γέφυρα, από την άλλη, πέτυχε μία από τις σπουδαιότερες νίκες της χρονιάς στην Ξάνθη επί της Ασπίδας με 67-53 και την επόμενη εβδομάδα θα δώσει άτυπο τελικό σωτηρίας στο γήπεδό της με την Χαλκηδόνα, η οποία έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής στην Αρναία, επικρατώντας του Στρατωνίου με 73-69.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Φάρσαλα – Χαρίλαος Τρικούπης  62-80
Στρατώνι – Χαλκηδόνα  69-73
Ασπίδα Ξάνθης – Γέφυρα  53-67
Ερμής Λαγκαδά – Πευκοχώρι  59-64
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ελίμεια  79-72
Ανατόλια – Τιτάνες Παλαμά  104-78
Αγρίνιο – Καβάλα  66-62
Ρεπό οι Ικαροι Σερρών

Τα φύλλα αγώνων:

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΚΑΒΑΛΑ 66-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-34, 50-50, 66-62.
Διαιτητές: Καμήτσος – Κανελλόπουλος.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος, Μπερερής 10, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 15 (3), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 12, Μήτσου 11 (1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας 6 (2).
ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 20, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 23 (3), Καπινιάρης 10 (1), Τάγαρης 1, Αθανασιάδης, Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 3 (1), Παππάς, Χονδρόπουλος 5 (1).

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 104-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-15, 52-42, 76-55, 104-78
Διαιτητές: Μελανίδης- Χατζηχαρίσης
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης 6, Πρωτούλης 6, Ψυχίδης, Γαλανίδης 16 (2), Ζαφειρούδης 10 (1), Συμεωνίδης 14, Ξενιτίδης 5 (1), Σταματογιάννης 18, Ζώτος 9, Βεργίνης 4, Καραποστόλου 16 (2).
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης, Τσούμας 2, Γεωργαντζάς 20 (2), Κατσαδούρος 3 (1), Τσικούρτος, Αρχοντούλης 2, Μακρής 8 (2), Μούμογλου 8, Μανδαλάκης 28 (1), Αποστολάκης 7.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 59-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 31-34, 45-53, 59-64
Διαιτητές: Φακίτσας-Ξέρας
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Τσούρμας): Μήνου 5 (1), Αμπατζάς 15, Ελευθεριάδης 5 (1), Τοπουζίδης 15 (2), Μάρουσιτς, Παρίτσης 5 (1), Γκαμούρας 6, Κοτσάνος 8.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Tσιμπής 7, Λαζαρίδης,Tζουβάρας, Mαυρίδης 7, Καραμπέκης, Mυλωνίδης 11 (3), Kιγμέτογλου 13, Σικαλίδης 13 (1), Θεοδωρίδης 3, Δανάκης 10 (1).

ΦΑΡΣΑΛΑ-ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 62-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-28, 34-46, 47-65, 62-80
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Τζίμα
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Νικολόπουλος, Ντίνος, Σαββίδης 2, Χαιρετίδης, Αναγνωστόπουλος Χ. 9 (2), Σιόλογκας 15, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 18, Λιούπης 5 (1), Καραδήμας, Μακρής 13.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Γυφτάκης, Βουρνάς 8, Ντόβας 9 (2), Ξηρός 2, Μουράτογλου 1, Σταυρόπουλος 8, Περρωτής 22, Καραγκιολίδης 7, Αδαμόπουλος 6, Πολίτης 17 (3).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ-ΕΛΙΜΕΙΑ 79-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 48-30, 62-48, 79-72
Διαιτητές: Ντόγκας-Παζώλης
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Γεροφώτης): Βογιατζής 9 (2), Καραγιαννίδης 3 (1), Αρνίδης 6 (2), Δήμας 13, Παπαδόπουλος 11, Χατζημιχαηλίδης, Στόλης 20 (2), Μπάκος, Βαγιάτης 4, Βαϊντέρλης 2, Βελισσαρίου 11 (3).
ΕΛΙΜΕΙΑ (Δημοπουλος): Μαλούτας 18 (4), Σούπουρας, Μάκρης 15 (5), Τσιμίδης 12, Τσίρκας 2, Μαλλιούρας 4, Τσούκας 7 (1), Πεχλιβανίδης 3 (1), Τσιάμης 3 (1), Κούβελας 8 (2).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΓΕΦΥΡΑ 53-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 27-24, 41-50, 53-67
Διαιτητές: Δημάδης-Εκίζογλου
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 5 (1), Γρούδος 2, Τσιόγκας 6 (2), Στεφανίδης 3 (1), Κλωνάρας 11 (1), Σαββίδης 2, Κουτσογιάννης 9, Γκέλιος 12 (1), Απιδόπουλος 1, Θεοδωρίδης, Μασμανίδης 2.
ΓΕΦΥΡΑ (Ροδάς): Νικολαΐδης, Καζαμίας, Κολοκοτρώνης 1, Γαρέζος 16 (2), Παπαδόπουλος 2, Σιώπης 25 (6), Σαραντίδης 6, Ταουσάνης, Σιώμος 17, Μπίσκας 6, Ευσταθιάδης.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ–ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 69-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 36-33, 56-53, 69-73
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Χατζούλης): Σπύρας, Μητσάκης 8 (1), Καραμανώλης 3 (1), Δελίδης 8 (2), Φλίατης Ι. 6 (2), Λευκαδίτης 17 (2), Φλιάτης Γ. 9 (1), Δασκαλόπουλος 18.
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τουλούμης): Πετρίδης 2, Μαρκίδης 5, Μαραπίδης 10 (2), Παπαδόπουλος, Πεταλωτής 16, Σεφερίδης 5, Μάντσος 21 (3) Ματάκος 6, Κοτζαγιάννης 8, Παναγιώτου.

Η βαθμολογία

Ομάδα Ν-Η Πόντοι Βαθ. Σερί
1. Χαρίλαος Τρικούπης 20-5 1814–1587 45 4 νίκες
2. Καβάλα 19-5 1853-1625 43 1 ήττα
3. Πευκοχώρι 18-6 1657-1464 42 2 νίκες
4. Ικαροι Σερρών 17-7 1691-1529 41 1 ήττα
5. Ανατόλια 16-8 1866-1684 40 5 νίκες
6. Στρατώνι 14-11 1689-1649 39 1 ήττα
7. Αγρίνιο 14-10 1601-1547 38 3 νίκες
8. Ερμής Λαγκαδά 12-12 16121603 36 5 ήττες
9. Φάρσαλα 11-14 1764-1831 36 2 ήττες
10. Μαχητές Πειραματικού 11-13 16541681 35 1 νίκη
11. Γέφυρα 9-15 1508-1656 33 1 νίκη
12. Χαλκηδόνα 8-17 1639-1777 33 2 νίκες
13. Ασπίδα Ξάνθης 7-17 1570-1675 31 2 ήττες
14. Ελίμεια 5-19 1516-1757 29 3 ήττες
15. Τιτάνες Παλαμά 1-23 1629-1984 25 16 ήττες

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 29/4)

Χαρίλαος Τρικούπης-Στρατώνι
Γέφυρα-Χαλκηδόνα
Πευκοχώρι-Ικαροι Σερρών
Ελίμεια-Ερμής Λαγκαδά
Τιτάνες Παλαμά-Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Καβάλα-Ανατόλια
Ασπίδα Ξάνθης-Αγρίνιο