Β΄Εθνική (Βορράς / 26η αγωνιστική): Πήρε και το πρωτάθλημα το Ανατόλια, προβάδισμα Αγρινίου

Το Ανατόλια εξασφάλισε από την προηγούμενη εβδομάδα την άνοδο στην Α2, ωστόσο δεν σταματάει να κερδίζει αγώνες. Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής η ομάδα της Θεσσαλονίκης σάρωσε εκτός έδρας τον Μακεδονικό 86-61 και εξασφάλισε μαθηματικά και την πρώτη θέση, φτάνοντας παράλληλα τις επτά σερί νίκες. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη ήττα για τον Μακεδονικό, που έχει αποχαιρετήσει την Β’ Εθνική από την προηγούμενη εβδομάδα.

Η μάχη γίνεται βέβαια ακριβώς πιο κάτω και μάλιστα με νέα δεδομένα. Κι αυτό διότι το Αγρίνιο κατέβαλε στην παράταση τον Φίλιππο Βέροιας με 89-85 και έμεινε μόνο του στην 2η θέση της βαθμολογίας, αφού η Ελευθερούπολη στραβοπάτησε στον Βόλο, όπου ηττήθηκε από τη Νίκη με 76-73. Παράλληλα, το Αγρίνιο πέταξε οριστικά εκτός κούρσας τον Φίλιππο, που προερχόταν από 5 σερί νίκες και θα πλησίαζε στον έναν βαθμό σε περίπτωση «διπλού» στην Αιτωλοακαρνανία.

Στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, δεν ήταν μόνο η Νίκη Βόλου αυτή που έφυγε με ροζ φύλλο -ύστερα από τρεις σερί ήττες- από τους αγώνες της ημέρας. Σημαντική νίκη σημείωσε το Στρατώνι επί της Χαλκηδόνας με 86-76, σπάζοντας ταυτόχρονα και ένα σερί τριών ηττών. Παλμό έχουν και οι Ίκαροι Σερρών, οι οποίοι άλωσαν την Λαμία, επιβλήθηκαν του Έσπερου με 70-68 και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία.

Από εκεί και πέρα, οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων δεν χρειάστηκαν ούτε… 60 πόντους για να νικήσουν την ΧΑΝΘ (56-51), ενώ ο Ερμής Λαγκαδά πέρασε εύκολο απόγευμα στην Κέρκυρα απέναντι στους πιτσιρικάδες του Φαίακα, υποχρεώνοντας τον στην 4η συνεχόμενη ήττα. Τέλος, εμφατική νίκη πέτυχαν και τα Φάρσαλα, που επικράτησαν της Γέφυρας με 90-69 και πήραν παράλληλα και μεγάλη διαφορά για την περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – ΧΑΝΘ 56-51
Φάρσαλα – Γέφυρα 90-69
Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 89-85 (παρ.)
Εσπερος Λαμίας – Ικαροι Σερρών 68-70
Νίκη Βόλου – Ελευθερούπολη 76-73
Μακεδονικός – Ανατόλια 61-86
Φαίακας Κέρκυρας – Ερμής Λαγκαδά 54-88
Στρατώνι – Χαλκηδόνα 86-76

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 76-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 30-32, 54-52, 76-73
Διαιτητές: Τζίμα – Κοϊμτζόγλου
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 15 (4), Διγενής, Καρπέτης, Βερτζάγιας, Τασιούδης 13 (1), Κουτίνας 5 (1), Τσαβές, Γιωτόπουλος 10 (2), Τσώλης 1, Τάσσος 15, Φρουσκλιάς 17 (1), Αναγνωστόπουλος.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Μουλάκης 10 (2), Γκέλιος 15 (2), Κωνσταντάρας, Σταμπουλής 15 (1), Mπέσσας, Mπουτσακτσί, Ιωάννου 15 (2), Απαζίδης 2, Λαζαρίδης 5 (1), Καραγιώργος 2, Χαρισμίδης 9.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 61-86
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-49, 48-68, 61-86
Διαιτητές: Θεοδώρου – Φουτζήλας
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γουναρίδης): Χαλάτσης 6, Κοντσές 4, Μπαρζού 4, Κουντουραντζόγλου 4, Τσινόπουλος 4, Κομμάτας, Καραθανάσης 2, Ουλουσίδης 15 (1), Καλογεράτος 3, Ιωαννίδης 5 (1), Χαντζίδης 14.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 2, Στεφανίδης 7 (1), Αμπατζάς 10 (2), Γαλανίδης 3 (1), Κωνσταντινίδης 6, Ξενιτίδης 5, Κιγμέτογλου 12, Ζώτος 7, Μπρόζος 20 (2), Καραποστόλου 14 (1).

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 68-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 42-34, 54-52, 68-70
Διαιτητές: Ξέρας – Καρακώστας
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5 (1), Ρούζιος 7 (1), Πάππος 3 (1), Κατσαρές 10 (3), Παπανικολάου 3 (1), Παπαργυρόπουλος 21 (1), Αργύρης, Τεπετίδης 14 (1), Ολύμπιος 5 (1).
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 7, Δαλαγκόζης, Κακιούζης 25 (1), Παπαδόπουλος 9 (1), Καραμπέκης 7, Θολιώτης 10 (2), Φώτογλου 5.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ – ΧΑΝΘ 56-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 27-27, 40-43, 56-51
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Αγραφιώτης Ιωαν.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής, Καραγιαννίδης, Δήμας 15 (1), Μαυρίδης 12 (2), Χατζημιχαηλίδης 2, Κλωνάρας, Τσιμίδης 7, Βαϊντερλής 6, Μητσάκης 10 (2), Λαζάρου, Ελευθεριάδης 4.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρουδης): Βαζούκης, Ντίνος, Χονδρόπουλος 12 (4), Παπαδόπουλος 4, Ζαφειρούδης 7 (1), Γεωργάκης 11 (1), Πέτροβιτς 8, Δεληγεώργης 9 (1), Καραγεωργίου, Βλαγκόγιας.

ΦΑΡΣΑΛΑ – ΓΕΦΥΡΑ 90-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 55-32, 68-55, 90-69
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Παπαγερίδης
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Λεπενιώτης 24 (3), Χαιρετίδης 9, Αναγνωστόπουλος 12 (2), Τσιώγκας 2, Φιλιπόππουλος 4, Τοπουζίδης 5 (1), Γκιουλέκας 22 (2), Δέσπος 12.
ΓΕΦΥΡΑ (Παραδάς): Ψευτογκάς, Πουλιανίτης 9, Καταβαίνης 3 (1), Αποστολίδης 15 (2), Ζιάκας 11 (2), Κουτουξίδης 3 (1), Καραγιαννάκης 2, Ευσταθιάδης, Σιώμος 13, Κοτσάνος 7, Παπαδόπουλος 6 (1).

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 86-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 51-45, 70-63, 86-76
Διαιτητές: Ντούρας – Μπακάλης
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Δοξάκης 14 (1), Μπουρδάνος 8 (1), Κολοκοτρώνης 8, Σιδηροηλίας 6, Μπέγος 4, Φλιάτης 2, Πολιτόπουλος 17 (4), Δασκαλόπουλος 21, Κοτζαγιάννης 6, Κόκκιος.
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τέντσος): Σπύρας 3 (1), Μαρκίδης, Δανάκης 5 (1), Τσακαλέρης 12 (2), Παπαδόπουλος, Μυλωνίδης 18 (2), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 21 (3), Σιόλογκας 5 (1), Σακαλίδης 12 (2), Φυλακτός.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 89-85 (78-78 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 41-42, 65-66,78-78, 89-85
Διαιτητές : Τσαπλής, Κατωτικίδης
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 20, Μπερερής 3, Μιχάλογλου 4, Καπινιάρης 18 (1), Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 20 (1), Μήτσου 16 (4), Ψαράς 8, Σαπλαούρας, Σταμίρης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ  (Γκίμας): Παπαδόπουλος 2, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης, Πονόπουλος, Βάλλιος 14 (3), Τσιακλάγκανος 5, Καβαργύρης, Κοθράς 21 (2), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 12 (1), Καντάρκος 21 (3).

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 54-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 29-53, 44-71,54-88
Διαιτητές: Παπανικολάου,Χατζηχαρισης
ΦΑΙΑΚΑΣ (Δρακιδης): Αυγερινός 15 (2), Δρακιδης 10, Τσουκαλάς 3(1),Σαγιάς 2, Σπίνουλας 7, Αγιούς 6, Καψοκαβάδης 2, Γερασιμόπουλος 5(1),Βάγιας 2, Γουστέρης 2, Ψαρράς.
ΕΡΜΗΣ Λ. (Κυρούδης): Μήνου 3 (1),Παπαπασχαλης 21 (2), Νώτης 16 (1), Παρίτσης 6 (2), Καμπέρης 5 (1), Πλιουκας 3 (1), Γκαμούρας 8, Χριστοδούλου 8, Πιλκούδης 18, Μάρουσιτς.

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι Σερί
1. Ανατόλια* 50 24-2 2143-1799
2. Αγρίνιο 45 19-7 1943-1799
3. Ελευθερούπολη 44 18-8 1881-1694
4. Φίλιππος Βέροιας 42 16-10 1827-1804
5. ΧΑΝΘ 41 15-11 18641774
6. Ερμής Λαγκαδά (1-0) 40 14-12 1846-1746
7. Μαχητές Πειραματικού (0-1) 40 14-12 1773-1741
8. Χαλκηδόνα 38 12-14 1754-1807
9. Έσπερος Λαμίας (+18) 37 11-15 1763-1854
10. Φάρσαλα (-18) 37 11-15 1884-1886
11. Φαίακας Κέρκυρας (4-1) 36 10-16 1721-1967
12. Γέφυρα (3-3) 36 10-16 1823-1874
13. Στρατώνι (2-3) 36 10-16 1768-1839 1N
14. Νίκη Βόλου (2-4) 36 10-16 1822-1901
15. Ίκαροι Σερρών 35 9-17 1763-1820
16. Μακεδονικός** 31 5-21 1668-1928

* Το Ανατόλια προβιβάστηκε μαθηματικά στην Α2
** Ο Μακεδονικός υποβιβάστηκε μαθηματικά στην Γ΄Εθνική

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 21/4):

ΧΑΝΘ – Φάραλα (22/4)
Γέφυρα – Αγρίνιο
Ικαροι Σερρών – Φίλιππος Βέροιας
Ελευθερούπολη – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Ανατόλια – Νίκη Βόλου
Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός
Χαλκηδόνα – Φαίακας Κέρκυρας
Εσπερος Λαμίας – Στρατώνι