Β΄Εθνική (Βορράς / 29η αγωνιστική): Πήρε τη νίκη, όχι την διαφορά η Ελευθερούπολη

Μισή… δουλειά έκανε η Ελευθερούπολη στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής για τον βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής. Οι Καβαλιώτες ναι μεν νίκησαν το Αγρίνιο 73-62, ωστόσο δεν κατόρθωσαν να καλύψουν και την διαφορά των 16 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στον πρώτο γύρο, παραμένοντας κάτω από την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας στην ισοβαθμία. Την τελευταία αγωνιστική το μεν Αγρίνιο υποδέχεται το Ανατόλια, που σημείωσε σήμερα την 26η νίκη σε 29 αγώνες επί των Φαρσάλων με 95-80, η δε Ελευθερούπολη παίζει στην Βέροια με τον Φίλιππο, ο οποίος «κλείδωσε» σήμερα την 4η θέση στον όμιλο.

Στην ουρά της βαθμολογίας δύο ομάδες έχασαν σήμερα την μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Φαίακας συνετρίβη στην Αρναία από το Στρατώνι με 122-88 και υποβιβάστηκε μαθηματικά μετά την 7η συνεχόμενη ήττα του, όπως και οι Ίκαροι Σερρών, οι οποίοι έχασαν στο γήπεδό τους από την Γέφυρα με 74-59 και ακολούθησαν και αυτοί τον Μακεδονικό στην Γ΄Εθνική. Παρεμπιπτόντως, ο Έσπερος Λαμίας υποχρέωσε τον Μακεδονικό στην 11η συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα με 82-76…

Όρθια παραμένει η Νίκη Βόλου μετά το «διπλό» στην Χαλκηδόνα επί της τοπικής ομάδας με 63-55, αν και καμία από τις ομάδες που κυνηγάει δεν ηττήθηκε. Κάπως έτσι η ομάδα που θα υποβιβαστεί στην Γ΄Εθνική θα γίνει γνωστή την τελευταία αγωνιστική, με τέσσερις (Γέφυρα, Στρατώνι, Φάρσαλα και Νίκη Βόλου) να προσπαθούν να αποφύγουν την 13η θέση. 

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας  62-70
Ικαροι Σερρών – Γέφυρα 59-74
Ελευθερούπολη – Αγρίνιο 73-62
Ανατόλια – Φάρσαλα 95-80
Ερμής Λαγκαδά – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 66-56
Χαλκηδόνα – Νίκη Βόλου 55-63
Εσπερος Λαμίας – Μακεδονικός 82-76
Στρατώνι – Φαίακας Κέρκυρας  122-88

Τα φύλλα αγώνων:

ΧΑΝΘ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 62-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 27-30. 48-51, 62-70
Διαιτητές: Ντούρας – Μπακάλης
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος 3 (1), Χονδρόπουλος 6 (2), Παπαδόπουλος 3 (1), Μπαλάσκας 10 (1), Ζαφειρούδης Δ. 7, Γεωργάκης 5 (1), Δεληγεώργης 16 (1), Τσάμης 6, Περρής 6 (1).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Βάλλιος 6 (2), Τσιακλαγκάνος 3 (1), Κοθράς 20 (4), Παραπούρας 15 (5), Σουτζόπουλος 10 (1), Καντάρκος 12.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 122-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-10, 59-36, 89-59, 122-88
Διαιτητές: Σιταρίδης – Τζιοπάνος Γ.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης 5 (1), Μπουρδάνος 24 (6), Κολοκοτρώνης 9 (3), Δημητρακάς 37 (1), Μπέγας 4, Πολιτόπουλος 9 (3), Κοτζαγιάννης 18 (1), Κοκκιός 16.
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Αυγερινός): Αυγερινός 31 (7), Σαγιάς 5 (1), Ψαρράς 11 (1), Σπίνουλας 26 (1), Αγιούς 13 (3), Βάγιας 2.  

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 55-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 36-27, 50-43, 55-63
Διαιτητές: Παπαγερίδης – Τσιαπλής
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης 2, Δανάκης 6, Τσακαλέρης 13 (1), Μυλωνίδης 10 (2), Κούτε, Γιαννόπουλος, Δελίδης 7 (1), Σιολόγκας 6, Σικαλίδης 9, Φυλακτός.
ΝΙΚΗ  ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 10 (2), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 8 (1), Κουτίνας 2, Τσαβές, Γιωτόπουλος 1, Τσώλης 15 (2), Τάσσος 16, Φρουσκλιάς 8, Αναγνωστόπουλος 3 (1).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΑΓΡΙΝΙΟ 73-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 30-24, 45-42, 73-62
Διαιτητές: Λόρτος – Κοϊμτζόγλου
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Γκέλιος 25 (5), Κελεσίδης 6, Σταμπουλής 14 (1), Μπέσσας, Ιωάννου, Απαζίδης 13 (1), Λαζαρίδης, Καραγιώργος 6, Χαρισμίδης 7, Μουλάκης 2, Μπουτσακσί.
ΑΓΡΙΝΙΟ (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 18 (1), Καπινιάρης 9, Τσάτας, Σταμούλης, Γκρέκας 16 (1), Μήτσου 3, Ψάρας 4, Χρήστου, Σταμίρης.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 66-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 39-23, 57-41, 66-56
Διαιτητές: Θεοδώρου – Βασιλόπουλος
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου 2, Μάρουσιτς 8 (2), Τσιρογιάννης 6 (1), Νότης 20, Παρίτσης 6, Πλιούκας 8 (2), Χριστοδούλου 8, Πιλκόύδης 8.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 8 (2), Καραγιαννίδης 10, Παλιαχάνης 2, Μαυρίδης 10 (1), Δήμας 3 (1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14 (3), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 5.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΦΑΡΣΑΛΑ 95-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 53-37, 77-63, 95-80
Διαιτητές: Kατωτικίδης – Παπανικολάου
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Στεφανίδης 11 (3), Αμπατζάς 14 (2), Γαλανίδης 12 (2), Κάτανος, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 8, Κιγμέτογλου 11, Μπρόζος 8 (1), Καραποστόλου 31 (5), Μουρατίδης.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Λεπενιώτης 15 (1), Χαιρετίδης 5 (1), Αναγνωστόπουλος 9 (2), Τσιώγκας 11 (1), Συνετός, Γκιουλέκας 20 (2), Δέσπος 17, Φιλιππόπουλος 3.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΓΕΦΥΡΑ 59-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-29, 39-41, 47-60, 59-74
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης
ΙΚΑΡΟΙ  ΣΕΡΡΩΝ (Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 7 (1), Γεωργιανός 11 (1), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 11, Καραμπέκης 10 (2), Θολιώτης 10, Φώτογλου 6 (1), Κακιούζης 4.
ΓΕΦΥΡΑ (Παράδας): Ψευτόγκας 3 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καταβαίνης 7, Αποστολίδης 24 (4), Ζιάκας 14 (4), Κουτουξίδης 11 (2), Καραγιαννάκης, Κοτσάνος 4, Σώμος 4, Παπαδόπουλος 2.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 82-76 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 27-28, 46-51, 70-70 (κ.α.), 82-76
Διαιτητές: Τσουμαχίδης – Γεωργούλης
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 17 (5), Τριανταφυλλίδης, Πάππος 3 (1), Κατσαρές 18 (3), Παπανικολάου 2, Μαντζούκας, Παπαργυρόπουλος 10, Ψυχούλης, Αργύρης, Τεπετίδης 19 (4), Ολύμπιος 13 (3).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γουναρίδης): Χαλάτσης 14 (1), Κοντσές 3, Μπαρζού 2, Κουντουρατζόγλου 10 (1), Τσινόπουλος 4, Καλογεράτος 7 (1), Κομμάτας 3, Καραθανάσης 18 (4), Ουλουσίδης 5, Χατζίδης 10.

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι Σερί
1. Ανατόλια* 55 263 24152035 1Ν
2. Αγρίνιο (1-1, +5) 49 20-9 21372002 1Η
3. Ελευθερούπολη (1-1, -5) 49 20-9 2057-1867
4. Φίλιππος Βέροιας 47 18-11 20382037
5. Ερμής Λαγκαδά (1-1, +5) 45 16-13 2108-1955
6. ΧΑΝΘ (1-1, -5) 45 16-13 20611989
7. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 44 15-14 1944-1921
8. Έσπερος Λαμίας (1-1, +12) 43 14-15 2031-2062
9. Χαλκηδόνα (1-1, -12) 43 14-15 1957-1996
10. Γέφυρα (4-2) 41 12-17 2046-2069
11. Φάρσαλα (3-3) 41 12-17 2104-2119
12. Στρατώνι (33) 41 12-17 20302071 2Ν
13. Νίκη Βόλου (24) 41 12-17 2054-2143 2Ν
14. Ίκαροι Σερρών (1-0) 39 10-19 19772032 2Η
15. Φαίακας Κέρκυρας** (0-1) 39 10-19 19422280 7Η
16. Μακεδονικός** 34 5-24 1871-2194 11Η

* Το Ανατόλια προβιβάστηκε στην Α2
** Ο Μακεδονικός,
ο Φαίακας Κέρκυρας και οι Ικαροι Σερρών υποβιβάστηκαν στην Γ΄Εθνική

Η επόμενη και τελευταία αγωνιστική (30ή, 19/5):

Γέφυρα – ΧΑΝΘ
Φαίακας Κέρκυρας – Ικαροι Σερρών
Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη
Αγρίνιο – Ανατόλια
Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Χαλκηδόνα
Νίκη Βόλου – Εσπερος Λαμίας
Μακεδονικός – Στρατώνι