Β΄Εθνική (Νότος / 2η αγωνιστική): Πήρε το ντέρμπι ο Τρίτωνας, τέσσερις οι αήττητοι

Ο Τρίτωνας επιβίωσε στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής στον νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής. Η ομάδα του Μιχελάκου νίκησε το Παγκράτι 88-83 και παρέμεινε αήττητη, έχοντας σε σπουδαία ημέρα τον Ψαρόπουλο και τον Ντιμπ, οι οποίοι πέτυχαν μαζί 45 από τους 88 πόντους. Τα 33α γενέθλια γιόρτασε στο γήπεδο ο 33χρονος, πια, Γιάννης Μαλτέσιος, που δέχτηκε και τούρτα-έκπληξη από τους συμπαίκτες του μετά το τέλος της αναμέτρησης!

Ο Τρίτωνας δεν είναι βέβαια η μόνη ομάδα που προχωρά χωρίς στραβοπάτημα στον Νότο. Η Πεντέλη πέρασε σαν τρένο από τον Άγιο Δημήτριο, όπου νίκησε τον Κρόνο 93-72 και έκανε το 2/2, όπως και η Δάφνη Δαφνίου και ο Δούκας. Η μεν Δάφνη πήρε εύκολα τη νίκη επί του Παπάγου (85-66), ενώ ο Δούκας σημείωσε σπουδαίο «διπλό» στην Κόρινθο (77-73), σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Το σπουδαιότερο «διπλό» της ημέρας πάντως το πέτυχε ο Πρωτέας Βούλας, που νίκησε τον Πανερυθραϊκό 75-68 στην Νέα Ερυθραία, με τον Αγγελόπουλο να βάζει 25 πόντους. Από εκεί και πέρα, τα πρώτα ροζ φύλλα αγώνα μάζεψαν άλλες τρεις ομάδες στο πρωτάθλημα: ο Έσπερος (νίκησε εύκολα τον Γλαύκο 81-67), ο Μανδραϊκός (κατέβαλε την Ένωση Ιλίου με 94-87) και ο Οίακας Ναυπλίου, που επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού με 91-78.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Πανερυθραϊκός – Πρωτέας Βούλας 68-75
Κρόνος Αγ. Δημητρίου -Πεντέλη 72-93
Έσπερος – Γλαύκος 81-67
Τρίτωνας – Παγκράτι 88-83
Μανδραϊκός – Ένωση Ιλίου 94-87
Οίακας Ναυπλίου – Πανελευσινιακός 91-78
ΚΑΟ Κορίνθου – Δούκας 73-77 (παρ.)
Δάφνη Δαφνίου – Παπάγος 85-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 88-83
Δεκάλεπτα: 27-26, 48-40, 65-66, 88-83
Διαιτητές: Παπαθανασίου – Παπαφωτίου
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Τσούτσος 6 (2), Χανιώτης, Ψαρόπουλος 23 (2), Καλατζής 6 (2), Σπυριδάκης, Ντιμπ 23 (3), Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 9, Ζησόπουλος 2, Κουκουνιάς 14, Βερτούδος 5 (1).
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 17 (2), Μαγιντόμπε 7 (1), Κούτρας 2, Κατωπόδης, Λυτόπουλος 4, Φωτίου 20 (3), Τζατζάς 6, Δερμιτζάκης 10 (2), Δόξας 2, Ροδοστόγλου 2, Μπένος 13, Αρμάος.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΑΠΑΓΟΣ 85-66
Δεκάλεπτα: 23-16, 42-30, 65-54, 85-66
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ. – Ραχιώτης
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Καννάς 3, Γκάτζο 4, Κουφόπουλος 4, Γοργόνης 4, Αχείμαστος, Ψημίτης 10, Σαλέχ 19 (1), Δομπρογιάννης 4, Μουστόπουλος 11, Παπαδιονυσίου 10 (2), Τάταρης 12 (2), Αρνόκουρος 4.
Παπάγος (Κατσούνης): Παπαζήσης, Πίνης 4, Πρισκομάτης 2, Λεκάκης 2, Χρυσός 9 (1), Ζώρζος 8, Παπαπέτρου 11, Κουτρούλιας 17, Μπάλος 7, Γιαννίκος 6, Μάνδαλος, Μακρίδης.

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 94-87
Δεκάλεπτα: 34-12, 52-30, 73-64, 94-87
Διαιτητές: Αναστασίου – Κονταράτος
Μανδραϊκός (Κουστένης): Φωτόπουλος 11 (1), Σεργιένκο 3, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 8 (1), Χάλαρης 13 (1), Γκαϊντάσοβ 13 (2), Δέδες 11 (3), Σιμιτζής 13 (1), Βασιλόπουλος 17 (2), Κοπακάκης 2, Γεωργοπαπαδάκος 3, Παπανικολάου, Ρεκουνιώτης.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Μπέλλας Γ. 15 (1), Μπέλλας Οδ. 4, Βαρσαμούλης 14, Μανταλβάνος 19, Φουντάς 13 (3), Τσακίρης 16 (2), Πανουσόπουλος 1, Χαϊκάλης 5 (1), Μπολάτογλου, Τσιουμπρής, Παπαγεωργίου, Γεροκώστας.

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 91-78
Δεκάλεπτα: 21-25, 38-39, 62-50, 91-78
Διαιτητές: Μαντήλας – Σταθόπουλος
Οίακας Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής, Κουμπούρας 27 (1), Πασολάρι, Μανάκας 7, Παπαντωνίου 20 (5), Χασάν 4, Γεωργιάδης 3 (1), Τσούχλης, Πελεκάνος 14 (2), Μπουρτσουκλής 3 (1), Σκορδάς 2, Αναγνωστόπουλος 11.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 14 (4), Ηλιάδης, Καράμπελας 6, Μουρατίδης 7 (1), Βούλγαρης 15 (4), Σταθόπουλος 1, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 13, Πικέας, Δούκας 2, Μαύρος, Αναγνωστάκης 20 (2).

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 68-75
Δεκάλεπτα: 15-19, 32-39, 48-58, 68-75
Διαιτητές: Μαραμής – Καραβίτης
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 6, Στογιάνοβιτς 13 (3), Καλλιανιώτης 11 (3τρ., 9ρ., 4κλ.), Ντουζίδης 11 (2), Κουντούρης, Σκάνδαλος 9, Γιαουρτόγλου 11, Σούμαν, Στάθης 2, Αντωνίου 3 (1), Ματζιώρης 2, Σπάχια.
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυριλής 4 (1), Αγγελόπουλος 25 (3), Ματσάγγος, Αυγενικός 10 (1), Παπαρέγκας 11, Φιλίππου, Γάργαλης 6, Παπαδάκης, Καματερός 13, Γεωργιάδης, Μόρφης, Ματαλιωτάκης 6.

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 81-67
Δεκάλεπτα: 20-15, 34-32, 58-45, 81-67
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης – Κοντίλης
Έσπερος (Μάντζαρης): Αγγελοπουλος 15 (1), Βάρσος 2, Χατζηκίδης 12 (2), Γραμματικός 18 (2), Θεοδοσίου 2, Παπαφλωράτος 4, Βλασσόπουλος 3, Χαρούνι Κλ. 4, Χαρούνι Ν. 1, Σκουλούδης 20.
Γλαύκος (Μυριούνης): Μοσχοβάκης 6, Σερέτης 10, Εφέπουλος 3, Καρακωσταντάκης 16, Μαναβόπουλος 10, Αγγελόπουλος 12, Δαβάνης 10.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΕΝΤΕΛΗ 72-93
Δεκάλεπτα: 23-24, 48-51, 65-71, 72-93
Διαιτητές: Πόντας – Λαζαρίδης
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Καρακώστας): Κακαργιάς 3 (1), Στραγανιώτης 2, Κεφαλάς 12, Ξιούρας 9 (3), Βούζας 8 (2), Κόης 4, Σολωμός 12, Καρακεχαγιάς 2, Στέφος 15, Τσάβος 2, Ανδρεάτος 3 (1).
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 6 (2), Λίτσος 12 (4), Αποστολόπουλος 15 (3), Κούσουλας 12 (2), Καρούζος 8 (2), Μπέλης 17, Κουκάκης 9 (1), Μπίγγος 4, Σαλτουρίδης 7, Νάσης 3.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΔΟΥΚΑΣ 74-77 (παρ.)
Δεκάλεπτα: 15-12, 32-29, 43-47, 67-67 (κ.α.), 73-77
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Ρίζος
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 11 (1), Γεωργίου 10 (2), Σακελλαράκης 16 (1), Μακρής 15 (2), Κεφαλάς 11 (1), Αρσένης 1, Περρωτής 6, Πράτης, Μπαλλής 4.
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 9 (2), Καρακατσάνης, Σακελλαρίου 3 (1), Μποχωρίδης 8, Βουγιούκας 14, Ευστρατίου, Γκίνης, Λάκκας 7, Παππάς 18 (2), Τσιτσιγιάννης 9 (1), Αποστολίδης 3, Πετς 6.

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι Σερί
1. Πεντέλη 4 2-0 170-137
2. Τρίτωνας 4 2-0 157-133
3. Δάφνη Δαφνίου 4 2-0 153-129
4. Δούκας 4 2-0 144-133
5. Οίακας Ναυπλίου (1-0) 3 1-1 152-145
6. Παγκράτι (1-0) 3 1-1 165-159
7. Πανελευσινιακός (1-1) 3 1-1 136-145
8. Πρωτέας Βούλας 3 1-1 138-136
9. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 3 1-1 153-163
10. Παπάγος 3 1-1 140-158
11. Έσπερος (0-1) 3 1-1 162-149
12. Μανδραϊκός (0-1) 3 1-1 148-145
13. ΚΑΟ Κορίνθου 2 0-2 146-151
14. Πανερυθραϊκός 2 0-2 133-152
15. Ένωση Ιλίου 2 0-2 139-163
16. Γλαύκος 2 0-2 137-162

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 21/10):

Πρωτεας Βούλας – Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Πεντέλη – Έσπερος 
Γλαύκος – Τρίτωνας
Παγκράτι – Μανδραϊκός
Ένωση Ιλίου – Οίακας Ναυπλίου
Πανελευσινιακός – ΚΑΟ Κορίνθου
Δούκας – Παπάγος
Δάφνη Δαφνίου – Πανερυθραϊκός