Β΄Εθνική (Νότος / 26η αγωνιστική): Νίκες-ανάσα για Παγκράτι, Κορωπί, ΑΕΝΚ, νέο ρεκόρ ο Ιωνικός

Η ουρά στο νότιο όμιλο όμιλο έχει πάρει… φωτιά και η 26η αγωνιστική κάθε άλλο παρά βοήθησε για να ξεκαθαρίσει λίγο η κατάσταση. Το Παγκράτι σημείωσε μία από τις μεγάλες νίκες της ημέρας, καθώς επικράτησε του Ιπποκράτη Κω με 89-81, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Γεωργοπαπαδάκο και Καυκή οι οποίοι πέτυχαν του 58 από τους 89 πόντους των «ροσονέρι». Το Παγκράτι δεν ήταν πάντως η μόνη ομάδα στα χαμηλά στρώματα που πήρε νίκη-ανάσα στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.

Η Νέα Κηφισιά έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από την Κόρινθο (65-55), ενώ ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο Ηράκλειο (77-71), την ώρα που η Δάφνη Δαφνίου βύθιζε ακόμα περισσότερο την ΕΦΑΟΖ (79-69). Η ομάδα του Ζωγράφου έφτασε τις έξι σερί ήττες και είναι πλέον η επικρατέστερη για να πέσει στη Γ΄Εθνική. Στο ίδιο καζάνι βράζει ακόμα το Κορωπί, κι ας έσπασε το σερί των πέντε ηττών με το 85-73 επί του Πανελευσινιακού, ο οποίος βρίσκεται από σήμερα κι αυτός κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Στο μεταξύ, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στη μαθηματική άνοδο, αφού εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Ιπποκράτη στο Μετς και με τη νίκη επί του Τρίτωνα (84-77) ξέφυγε ακόμα περισσότερο. Η ομάδα του Αιγάλεω χρειάζεται άλλες δύο νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές για να ανέβει και μαθηματικά στην Α2, δίχως να περιμένει τα αποτελέσματα του Ιπποκράτη.

Άλλο ένα ρεκόρ έπεσε στο διάβα του Ιωνικού. Οι Νικαιώτες νίκησαν εύκολα εκτός έδρας τη Μάνδρα 108-75 και έφτασαν τις 11 «κατοστάρες» στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Αμπελοκήπων από τη σεζόν 1992-93, όταν η παρέα του Σταυρακόπουλου, του Φλώρου, του Καλαφατάκη και των υπόλοιπων σημείωνε 100 πόντους κατά μέσο όρο. Τέλος, ο Πρωτέας Βούλας νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Πανερυθραϊκό (79-61) και χτυπάει πλέον δυνατά την πόρτα της πρώτης πεντάδας.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παγκράτι–Ιπποκράτης Κω  89-81
ΚΑΟΚ–Ν. Κηφισιά  55-65
Πρωτέας Βούλας–Πανερυθραϊκός  79-61
Κορωπί–Πανελευσινιακός  85-73
Ηράκλειο–Ικαρος Ν. Σμύρνης 71-77
Μάνδρα/Νικηφόρος–Ιωνικός Νικαίας  75-108
ΕΦΑΟΖ-Δάφνη Δαφνίου  69-79
Διαγόρας Δρυοπιδέων–Τρίτωνας  84-77

Τα φύλλα αγώνων:

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ/ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-108
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-30, 38-58, 56-80, 75-108
Διαιτητές: Φραγκούλη-Πολυχρόνης
ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ/ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Στρατικόπουλος): Τζιβελέκας 18, Κοτσόπουλος 1, Παπανικολάου 4, Κούσουλας 16, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Γκαϊτάσοβ 10 (3), Παπαπέτρος, Μουστόπουλος 7, Βαφιάς 8 (2), Ψυλέας 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Κοντραφούρης, Καράμπουλας 24 (3), Βουγιούκας 16 (10ρ.) Πετροδημόπουλος 3, Παλαιοχωρίτης 3 (1), Μπατής 4 (1), Βασιλόπουλος 22 (5τρ., 12ασ.), Κανονίδης 19 (1), Λεκάκης 2, Κατούφας 10 (1), Βασιλόπουλος Θ., Παπαδόπουλος 5 (1).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ-ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 89-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 45-46, 71-62, 89-81
Διαιτητές: Λιότσιος-Μαντήλας
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κουστένης): Κούτρας, Καυκής 23 (2), Γιαννίκος 3 (1), Γεωργοπαπαδάκος 35 (3), Λυτόπουλος 2, Τζατζάς, Χριστόπουλος 5 (1), Ξιούρας, Μπένος 19, Φάσουρας 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 20, Τρύπας 2, Ονάσογλου 6 (2), Σκούφης, Καταβαίνης 3 (1), Ασημακόπουλος 12, Λεκάκης 12 (1), Χαρίσης 13 (3), Τσακαλέρης 13.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 79-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18,45-36,64-56,79-61
Διαιτητές: Καραβίτης-Μηλαπίδης
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Βλάχος): Αγγελόπουλος 14, Βαρδαβάς, Αθηνιώτης 5 (1), Ματαλιωτάκης 26, Μόρφης 3 (1), Μπάλας, Τοπάλης, Καματερός 4, Γάργαλης 14 (3), Αυγενικός 12 (1), Ματσάγγος 1, Λάτσης.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωνσταντινόπουλος, Στεργίου, Καλλιανιώτης 6 (2), Μπακοδήμος, Τσακίρης 5 (1), Σκάνδαλος 12 (1), Γιαουρτόγλου 10 (2), Τσικόπουλος, Λέπουρης, Αντωνίου 9 (3), Μακρόπουλος 8, Σταθόπουλος 11 (2).

ΚΟΡΩΠΙ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 85-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 45-41, 59-54, 85-73
Διαιτητές: Αποστολίδης Β.-Σκαλτσής
ΚΟΡΩΠΙ (Παπαδόπουλος): Δενδρινός 11 (1), Μπουρδάνος 11 (3), Γκοντόπουλος 9 (1), Αγόρης 2, Σιμιτζής 16 (4), Σπανός 15 (2), Μαλτέσιος 7, Παπαθεοδώρου, Πετς 14 (2).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Χούμπαυλης): Αβραμίδης 23 (1), Νικολόπουλος 11 (2), Κελαϊδής 15 (3), Ζούμπος 2, Τζιάλλας 2, Στέφος 10, Φωτόπουλος 5 (1), Μαντζιώρης 5 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 71-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 32-35, 47-61, 71-77
Διαιτητές: Καρακάσης, Καρπάνος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Αλεξάκης, Γουμενάκης, Μποχωρίδης 16 (3), Λιανός 22 (1), Πρωτογεράκης 6, Καλατζής 3 (1), Χάλαρης 8, Παπαδάκης 3, Στιβακτάκης, Λάκκας 13, Πετράκης.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Καρακώστας): Γοργόνης 6, Μελισσουργός 2, Βελιζιώτης 5 (1), Γραμματικός 21 (5), Σπυρόπουλος, Βούζας 19 (2), Σπυρόπουλος, Λάβαρης 2, Δορκοφίκης 8 (2), Μιχαλόπουλος 4, Ανέστης, Ζούκας 8, Δαρμογιάννης 2.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΤΡΙΤΩΝΑΣ 84-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 36-39, 68-57, 84-77
Διαιτητές : Στρέμπας-Λύρας
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης) : Κουκάς 16 (4), Καραλής 15 (5), Κωνσταντώνης 5, Πέττας 28 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 5 (1), Λυκογιάννης 4, Κατιάκός 5, Καραβανάς 4.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος) :Κούτουλας 4, Καλατζής, Ντίμπ 11 (3), Καραδολάμης 19 (3), Δαμιανάκος 2, Γκαβανόπουλος 23 (3), Κουκουνιάς 5, Τασσόπουλος 13.

ΕΦΑΟΖ-ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 69-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 31-36, 47-69, 69-79
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Γιακείμη
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Γκόντγουιν 10 (1), Γκαβασιάδης 20, Κοψιάς 5, Ξύδης 7 (1), Αλεξανδρόπουλος, Σαμοθράκης 9 (1), Καστανιώτης 7 (1), Στάθης 4, Τσιτσιγιάννης, Σαρλής, Παπαρέγκας 7.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Σορώτος): Γεωργούτσος 3, Κουφόπουλος, Καπώνης 4, Χρυσός 8 (1), Σοφρωνάς 8 (2), Γκίνης 2, Μιχόπουλος 16 (4), Γκιουζέλης 19 (2), Τσιάκος 19.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ–ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 55-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 30-41, 41-52, 55-65
Διαιτητές: Ρίζος-Σταθόπουλος
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Νικητόπουλος): Πράτης 6 (2), Σακελλαράκης 8, Μακρής, Κατσαμάκης 9 (1), Κεφαλάς 5, Δανιήλ 5 (1), Γεωργούλης 5 (1), Σκόρδας 2, Γιανναλέτσος 15.
ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας): Καμαριανός 9, Μοσχοβίτης 15, Κεφαλάς 13 (1), Μαρίνος, Μανούσος, Ντουζίδης 4, Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας 2, Πρέκας 2, Ψαρόπουλος 20 (3).

Η βαθμολογία

Ομάδα Ν-Η Πόντοι Βαθ. Σερί
1. Ιωνικός Νίκαιας 25-1 2402-1907 51 15 νίκες
2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 20-6 2090-1952 46 2 νίκες
3. Ιπποκράτης Κω 18-8 1984-1876 44 1 ήττα
4. Τρίτωνας 15-11 1942-1900 41 1 ήττα
5. Πανερυθραϊκός 14-12 1938-1935 40 1 ήττα
6. Πρωτέας Βούλας (1-1, +5) 13-13 1836-1826 39 2 νίκες
7. Μάνδρα/Νικηφόρος (1-1, -5) 13-13 2054-2077 39 2 ήττες
8. Ηράκλειο 12-14 1946-1982 38 2 ήττες
9. Παγκράτι (2-1) 11-15 1911-2014 37 3 νίκες
10. ΚΑΟ Κορίνθου (2-1) 11-15 1856-1918 37 2 ήττες
11. Δάφνη Δαφνίου (0-2) 11-15 1989-2071 37 1 νίκη
12. Νέα Κηφισιά 10-16 1947-2023 36 1 νίκη
13. Κορωπί (22, +8) 9-17 19582059 35 1 νίκη
14. Πανελευσινιακός (22, –4) 9-17 1885-1952 35 3 ήττες
15. Ικαρος Νέας Σμύρνης (22, -4) 9-17 1751-1884 35 3 νίκες
16. ΕΦΑΟΖ 8-18 19342045 34 6 ήττες

Η επόμενη αγωνιστική (27η, 29/4):

Ιπποκράτης Κω-ΚΑΟΚ
Ν. Κηφισιά-Πρωτέας Βούλας
Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός
Ικαρος Ν. Σμύρνης-Παγκράτι
Ιωνικός Νίκαιας-Ηράκλειο
Δάφνη Δαφνίου-Μάνδρα/Νικηφόρος
Τρίτωνας-ΕΦΑΟΖ
Κορωπί-Διαγόρας Δρυοπιδέων