Β΄Εθνική (Νότος / 30ή αγωνιστική): Πρωταθλητής ο Οίακας, 4ο το Παγκράτι

Με τις θέσεις της ανόδου και του υποβιβασμού να έχουν κριθεί πριν από την έναρξη της 30ής αγωνιστικής, δύο ήταν ουσιαστικά οι εκκρεμότητες στον νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής: 1) ο πρωταθλητής και 2) η ομάδα που θα τερματίσει 4η και θα παίξει στους αγώνες κατάταξης με την αντίστοιχη του βορείου ομίλου. Στην πρώτη περίπτωση η απάντηση είναι ο Οίακας. Στην δεύτερη το Παγκράτι.

Ο σύλλογος του Ναυπλίου ναι μεν ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Παπάγο, ωστόσο το ίδιο έπαθε και η Δάφνη Δαφνίου στην Κόρινθο από τον ήδη υποβιβασμένο ΚΑΟΚ, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί η ισοβαθμία στην κορυφή και να κατακτήσει το πρωτάθλημα ο Οίακας. Το Παγκράτι, από τη μεριά του, νίκησε πολύ εύκολα τον Κρόνο 82-60 και σε συνδυασμό με την ήττα του Δούκα μέσα στο ΔΑΪΣ από τον Μανδραϊκό με 79-81, κατέκτησε την 4η θέση στη βαθμολογία, αφήνοντας τους «μπλε» 5ους και εκτός των αγώνων κατάταξης για την περίπτωση που προκύψουν κενές θέσεις στην Α2.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε ακόμα το πρωτάθλημα ο Τρίτωνας, που χρειάστηκε παράταση για να καταβάλει τον Πανελευσινιακό, την ώρα που ο Πανερυθραϊκός σημείωνε την 8η σερί νίκη του επί του Γλαύκου, σκαρφαλώνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας. Τέλος, νίκες σημείωσαν ακόμα ο Πρωτέας Βούλας στην Πεντέλη και η Ένωση Ιλίου επί του Εσπέρου.

Τα αποτελέσματα της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής:

Πεντέλη – Πρωτέας Βούλας 65-77
ΚΑΟΚ – Δάφνη Δαφνίου  81-75
Γλαύκος – Πανερυθραϊκός 66-76
Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημητρίου  82-60
Ενωση Ιλίου – Εσπερος  79-69
Πανελευσινιακός – Τρίτωνας  93-95 (παρ.)
Δούκας – Μανδραϊκός  79-81
Παπάγος – Οίακας Ναυπλίου 106-96

Τα φύλλα αγώνων:

ΠΑΠΑΓΟΣ – ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 106-96
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 54-47, 80-69, 106-96
Διαιτητές: Μπούκας – Νικολοπούλου
ΠΑΠΑΓΟΣ (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης, Πρισκομάτης 14 (2), Χρυσός 11 (1), Κουτρούλιας 21, Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 11, Γιαννίκος 19 (1), Ζώρζος 26 (1).
ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κουλουριώτης): Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 5, Πελεκάνος 19 (1), Παπαντωνίου 20 (2), Γεωργιάδης 8, Μανάκας 24, Μπουρτσουκλής 5, Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 4.

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-28, 57-52, 81-75
Διαιτητές: Νάστος – Τσιμπούρης
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Καρακώστας): Νιφοράς 17 (3), Γεωργίου 9 (1), Μακρής 20 (3), Θεοδωρίδης 4, Κεφαλάς 2, Περρωτής 3, Κωνσταντίνου 14 (3), Πράττης, Σακελλαράκης 12, Δανίκας.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Κωνσταντινίδης): Κάννας 2, Γκάτζο 9 (1), Κουφόπουλος 15 (1), Καραμπάτσος 2, Ψημίτης 4, Δομπρογιάννης 3, Μουστόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 8 (2), Τάταρης 2, Αρνόκουρος 4, Γοργόνης 11 (1).

ΔΟΥΚΑΣ – ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 79-81
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 41-39, 61-61, 79-81
Διαιτητές: Αργυρούδης – Αντωνιάδης
ΔΟΥΚΑΣ (Χούμπαυλης): Βουγιούκας 20, Δενδρινός 16 (2), Παππάς 16 (1), Λάκκας 11 (1), Ξύδης 5 (1), Μποχωρίδης 4, Ευστρατίου 2, Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 1, Πετς 2, Τσιτσιγιάννης, Σακελλαρίου.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Κατσούνης): Σιμιτζής 17 (3), Δέδες 14 (3), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 10 (1), Χάλαρης 9 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 8 (1), Σεργιένκο 7, Ρεκουνιώτης 6, Παπανικολάου 5, Κοπακάκης 5 (1).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 93-95
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 37-44, 49-64, 78-78 (κ.αγ.), 93-95
Διαιτητές: Γιακείμη – Γρίβα
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 15 (4), Κεφαλάς, Καραμπέλας 8 (1), Μουρατίδης 19 (6), Βούλγαρης 7 (1), Σταθόπουλος 7, Ιωάννου 2, Ψαρόπουλος 21 (1), Πικέας, Δούκας 6, Φέιζο, Αναγνωστάκης 8 (1).
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Κούτουλας 7 (1), Ψαρόπουλος 29 (2), Καλατζής 12, Σπυριδάκης, Ντιμπ 9, Νικολακόπουλος 6 (2), Χανιώτης, Μαλτέσιος 16, Ύμερι 3, Τσούτσος 13 (2), Βερτούδος.

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 65-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 29-35, 48-59, 65-77
Διαιτητές: Μπούκας – Νικολοπούλου
ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 2, Λίτσος 7 (1), Αποστολόπουλος, Καρούζος 12 (4), Μπέλη 18, Κουκάκης 2, Μπίγγος 12, Σαλτουρίδης 4, Τάγαρης 5, Νάσης, Πανέτης 3 (1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Βλάχος): Κυριλής 8 (2), Ματσάγγος 1, Παπαδάκης 9 (1), Αυγενικός 7 (1), Παπαρέγκας 14 (1), Φιλίππου 3 (1), Γάργαλης 6 (2), Καματερός 4, Μόρφης 9 (1), Ματαλιωτάκης 16.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ 79-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 36-28, 57-50, 79-69
Διαιτητές: Τηγάνης – Κούλης Χαρ.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Τσακίρης 15, Φουντάς 14 (2), Μπέλλας Γ. 12 (4), Μανταλβάνος 4, Τσιουμπρής 3, Κατσαρός 6 (2), Μπέλλας Οδ. 18 (2), Παπαγεωργίου 7 (1), Μπολάτογλου, Μούχο, Βάτσιος, Τσιόλης.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Γράψας): Χατζηκίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 10 (1), Γεωργιάδης 2, Γραμματικός 34 (8), Μούτσα 6, Χαρούνι Λ. 1, Σκουλούδης 6, Μπούσι 2, Χαρούνι Κ. 2, Θεοδοσίου, Κοντραφούρης, Βλασσόπουλος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 82-60
ΔΕΚΑΛΕΤΠΑ: 21-13, 42-33, 65-49, 82-60
Διαιτητές: Φραγκούλη – Γαρινή
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Τζιβελέκας 24 (4), Μαγιντόμπε 7 (1), Κούτρας 2, Κατωπόδης 5 (1), Λυτόπουλος, Φωτίου 7 (1), Δαρτζέντας, Δερμιτζάκης 14 (4), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 2, Μπένος 8, Αρμάος 1.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς 3 (1), Στραγανιώτης 1, Νάτσο, Ξιούρας 13 (4), Ζαραϊδώνης 11 (1), Κόης 10 (2), Μπακλαβάς, Σολώμος 14, Καρακεχαγιάς 3, Τσάβος, Ανδρεάτος 5.

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 66-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 29-43, 48-58, 66-76
Διαιτητές: Σταθόπουλος΄- Κουτσοδήμος
ΓΛΑΥΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 16 (3), Βανδώρος 7 (2), Γιαννικόπουλος 5, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας, Αγγελόπουλος 5, Δαβάνης 24 (3), Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Στογιάνοβιτς 8 (1), Ντουζίδης 10 (2), Κουντούρης 3 (1), Σκάνδαλος 18 (3), Γιαουρτόγλου 9 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Στάθης 9, Αντωνίου, Καστανιώτης 5, Ματζιώρης 5 (1).

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι Σερί
1. Οίακας Ναυπλίου 52 228 2414-2222
2. Δάφνη Δαφνίου (2-0) 51 219 22662104 3Η
3. Τρίτωνας (0-2) 51 219 2316-2202 3Ν
4. Παγκράτι 49 19-11 2414-2334 1Ν
5. Δούκας 48 18-12 2215-2163 2H
6. Πρωτέας Βούλας 46 16-14 2173–2150 2N
7. Πανερυθραϊκός (2-0) 45 15-15 23202309 8Ν
8. Παπάγος (0-2) 45 15-15 24372379 2N
9. Μανδραϊκός (2-2, +25) 44 14-16 2312-2324
10. Έσπερος (2-2, -12) 44 14-16 22492286 3Η
11. Πεντέλη (2-2, -13) 44 1416 21852247 1Η
12. Πανελευσινιακός (1-1, +10) 43 1317 2152-2159
13. ΚΑΟ Κορίνθου (1-1, -10) 43 13-17 20422085 1Ν
14. Ένωση Ιλίου (1-1, +26) 39 9-21 21082243
15. Γλαύκος (1-1, -26) 39 921 19332182 2Η
16. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 37 7-23 2130-2277 1Η

* Η Δάφνη Δαφνίου και ο Οίακας Ναυπλίου προβιβάστηκαν στην Α2
** Ο Κρόνος, η Ένωση Ιλίου,
ο Γλαύκος και ο ΚΑΟ Κορίνθου υποβιβάστηκαν στην Γ΄Εθνική