Β΄ Εθνική Βορράς) / 26η αγωνιστική – Γλέντι ανόδου στην Πάτρα

promitheasΤο πάρτι στήθηκε από νωρίς και το Πευκοχώρι απλά δεν θα μπορούσε να το χαλάσει. Ο Προμηθέας γιόρτασε την άνοδο στην Α2 για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς νίκησε χωρίς πρόβλημα το Πευκοχώρι 65-57 και τερμάτισε πρώτος στον βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής. Αυτό ήταν ουσιαστικά το αποτέλεσμα που καθόρισε και την τελική τετράδα του βορείου ομίλου.

Οι Μαχητές Δόξας Πεύκων πέρασαν χωρίς να ιδρώσουν από τον Παλαμά, όπου συνέτριψαν τους Τιτάνες 99-74, αλλά τερμάτισαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και θα πρέπει να διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 μέσω μπαράζ (με τον Φάρο Κερατσινίου).

Την τρίτη θέση κατέλαβε τελικά το Αργος Ορεστικό, που νίκησε τη ΧΑΝΘ 63-61. Η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη τα χρειάστηκε απέναντι στη ΧΑΝΘ, η οποία είχε μάλιστα την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη αλλά ο Ζιάκας δεν βρήκε στο στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή. Λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Μαυρίδης είχε διαμορφώσει το τελικό σκορ με δύο ελεύθερες βολές. Όσον αφορά τον «τελικό» για την 5η θέση, ο Πιερικός Αρχέλαος έκανε περίπατο κόντρα στον Αργοναύτη, τον οποίον συνέτριψε 77-51.

Τα αποτελέσματα:

Αργος Ορεστικό–ΧΑΝΘ  63-61
Στρατώνι–Κομοτηνή  20-0 (ά.α.)
Πιερικός Αρχέλαος–Aργοναύτης Καλ.  77-51
Προμηθέας Πάτρας–Πευκοχώρι  65-57
Φοίνικας Λάρισας–Αίας Ευόσμου  69-65
Τιτάνες Παλαμά–Μαχητές Δόξας Πεύκων  74-99
Ασπίδα Ξάνθης–Ανατόλια  75-73

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 65-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 27-23, 55-39, 65-57
Διαιτητές: Θεονάς-Κάρδαρης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Ντιμπ, Λάππας, Κατιάκος 26, Γιαννικόπουλος 5, Σερέτης, Πέττας 21 (2), Σακελλαρόπουλος, Μαναβόπουλος 3, Πέτροβιτς 6, Χαμηλός, Σουφλιάς, Τζακόπουλος 4 (1).
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 4, Βέτσος, Γεωργάκης 4, Μπεχλιβάνης 9, Δεληγιάννης, Τέρπος 4, Αμπατζίδης 3 (1), Τριφτανίδης 6, Νησιώτης 17 (1), Ζώτος 10, Δήμου, Κεσίδης.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΧΑΝΘ 63-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 36-22, 45-44, 63-61
Διαιτητές: Μελανίδης-Εκιζόγλου
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Μπόζιαρης, Κούτρας 12 (1), Μιχαηλίδης 3, Βλάχος 2, Μαυρίδης 12, Κίτσιου, Δεληγιάννης, Κόττας 14 (1), Χατζόπουλος 2, Τσαμπούρης, Βοϊβατόπουλος 18.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 9 (1), Πρωτούλης 6, Ματενίδης 10 (2), Σταματέλος, Ζιάκας 3, Σικαλίδης 3, Παπαθανασίου 5 (1), Βλάχος 7, Νεοφύτου 10, Λεμονιάς, Μελίδης 8 (1).

TITANEΣ ΠAΛAMA-MAXHTEΣ ΔΟΞΑΣ ΠEYKΩN 74-99
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-25, 43-57, 68-72, 74-99
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ., Tαρενίδης K.
ΤITANEΣ ΠΑΛΑΜΑ (Zαχαρέλης): Ψαρόπουλος 15 (4), Tριανταφύλλου 10 (1), Λίτσο 3 (1), Πανταζής 2, Kουτίνας 19, Kουσιαντζάς Σ., Μαλτέσιος 12, Φούντας 13, Kουσιαντζάς K., Πελίγκος.
MAXHTEΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Xατζηκυριακίδης): Aπιδόπουλος Δ. 2, Mάρουσιτς 26 (4), Kολότσιος, Γερομιχαλός Δ. 6 (2), Eλευθεριάδης 11 (1), Kελεσίδης, Στόλης 4, Γερομιχαλός Π. 16, Γράβας 20, Γκαμούρας 2, Θεοδωράκος 12 (1), Aπιδόπουλος Γ.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 77-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 45-26, 64-41, 77-51
Διαιτητές: Πιτσίλκας Μ., Πιτσίλκας Β.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Δημητρόπουλος 5 (1), Γκοντόπουλος 21 (4), Βαβατσιούλας 3 (1), Χριστοδούλου 9, Πρισκομάτης, Παρμακτσίδης 6 (2), Αμπαράς 10 (2), Ασημάκης 14 (2), Ζησόπουλος,
Παπαδόπουλος 9.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καπλανίδης): Χαντζίδης 14 (1), Δάλπας 8, Μιχαηλίδης 12 (1), Καλπαξίδης 11, Θώμος 4, Δικταπανίδης 2, Ντισλής, Γαϊτανίδης, Δέτσικας, Μπέγας.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 69-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 37-30, 54-45, 69-65
Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Τσουμαχίδης
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Θεοδωρόπουλος): Λεπενιώτης 8, Αθανασόπουλος 6, Γοργόλης 2, Παπαχρήστος 10 (1), Μαγρίζος 19 (2), Μπεκερτζής, Τσιαβές 3 (1), Περρωτής 15, Καζαντζίδης, Στεργιούλης, Παπακώστας 6, Τσιαμπαλής.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 24 (2), Γκάτζιας 8, Σαββίδης 6 (2), Μαυρίδης 14, Κάδης 4, Καντάρκος 2, Σεκαδάκης, Θωμαΐδης 2, Σαρρής, Ψευτογκάς 5 (1).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΝΑΤΟΛΙΑ 75-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 37-43, 53-53, 75-73
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντούρας
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Δενδρινός 14 (1), Παπαδάκης 2, Τσιώγκας 5 (1), Σταμπουλής, Στεφανίδης 15 (3), Καραμπέκης 4, Παπανικολάου 12 (1), Κουτσογιάννης 19 (1), Τατάρης, Παλλάκης 2, Πετς 2.
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Κυριακού): Καραμανώλης 4, Παυλέας 1, Ζαφειρούδης, Τζουβάρας 11 (1), Γαλανίδης 17 (1), Κουφός, Αρνίδης 7 (1), Σταυρακίδης, Τόζιος 7 (1), Σιώμος 17, Βεργίνης, Πατεράκης.

Η βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ)

Ομάδα Βαθμοί Νίκες Ηττες Επίθεση Αμυνα
1. Προμηθέας Π. 50 24 2 2116 1797
2. Μαχητές Δόξας Π. 49 23 3 2106 1747
3. Αργος Ορεστικό 44 18 8 2051 1905
4. Πευκοχώρι 44 18 8 2089 2026
5. Πιερικός Αρχέλαος 40 14 12 1963 1962
6. Στρατώνι 39 13 13 1861 1796
7. Αργοναύτης Καλ. 39 13 13 1794 1964
8. Ανατόλια 39 13 13 2011 1939
9. Φοίνικας Λάρισας 37 11 15 1921 1927
10. Τιτάνες Παλαμά 37 11 15 1996 2014
11. ΧΑΝΘ* 34 8 18 1769 1892
12. Αίας Ευόσμου* 34 8 18 1731 1843
13. Ασπίδα Ξάνθης* 33 7 19 1828 1985
14. Κομοτηνή* 26 1 25 1567 2006