Β’ Εθνική Βορράς / 14η αγωνιστική): Το ντέρμπι κορυφής στον ΠΑΣ, πρώτη νίκη το Πευκοχώρι

Άλλο ένα μεγάλο βήμα προς την Α2 έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Η ηπειρωτική ομάδα επιβλήθηκε της Καβάλας με 64-61 στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και έφτασε τις 13 νίκες σε 14 αγώνες στο βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Στο μεταξύ, δια πυρός και σιδήρου απέδρασε από τον Εύοσμο η Δόξα Λευκάδας, που κατέβαλε δύσκολα με 61-58 τον Αίαντα. Την ανοδική του πορεία συνεχίζει και ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος επικράτησε των Φαρσάλων με 72-65, την ώρα που οι Μαχητές Πειραματικού Πεύκων έπαιρναν το ροζ φύλλο στην αναμέτρηση με την Ευκαρπία (69-57).

Το… ρόδι έσπασε στην 14η αγωνιστική για το Πευκοχώρι, το οποίο επικράτησε του Εσπέρου Λαμίας με 79-74 και σημείωσε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα ύστερα από 13 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας η ΧΑΝΘ έσπασε ένα σερί οκτώ ηττών (είχε να κερδίσει αγώνα από τις 3 Νοεμβρίου), ενώ ο ΓΑΣ Κομοτηνής σόκαρε το Στρατώνι μέσα στο κλειστό της Αρναίας, όπου νίκησε την ομάδα της Χαλκιδικής 78-57.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ευκαρπία 69-57
Ερμής Λαγκαδά – Φάρσαλα 72-65
Στρατώνι – ΓΑΣ Κομοτηνή 57-78
ΠΑΣ Γιάννινα – Καβάλα 64-61
Πευκοχώρι – Εσπερος Λαμίας 79-74
Πολύγυρος – Γέφυρα 68-80 (11/1)
Αίας Ευόσμου – Δόξα Λευκάδας 58-61
ΧΑΝΘ – Πρωτέας Γρεβενών 77-65

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΚΑΒΑΛΑ 64-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 41-33, 54-42, 64-61
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας-Ζαχαρής-Τσουμαχίδης
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Ντόβας 6 (1), Μαυρογιάννης 16 (4), Καραγκιολίδης 8 (2), Ναούμης 18 (4), Μάντζιος, Πάτρας 5 (1), Κωστούλας, Μανάκας 11, Γιωτάκης, Τσίρμπας.
ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Δοξάκης, Λαμπρόπουλος 11 (1), Αθανασιάδης 2, Αμπαράς 11 (2), Πιεβάλιτσα 13 (3), Φλιάτης 7, Ντάλος 10, Αδαμόπουλος 4, Τεπετίδης 2.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 79-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 38-34, 65-49, 79-74
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αγραφιώτης Τζ.-Σαρακενίδης-Τσάνταλη
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης, Σμυρλής 2, Φιλοξενίδης Κ. 21 (3), Βρασταμηνός 1, Φιλοξενίδης Γ. 12 (1), Τύπος, Χαρταβέλλας 6, Λάσκαρης, Ζάχαρης 9 (1), Γεωργίου 6, Βλαγκόγιας 22 (1).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκόντγουιν 5 (1), Μούτσα 14, Στογιάνοβιτς 9, Ρουμελιώτης 23 (4), Παπανικολάου 2, Φυκάς 5 (1), Τσιμίδης 8, Δαχρετζής 5 (1), Γκιρίτσης, Μαντζούκας 3 (1).

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΦΑΡΣΑΛΑ 72-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 38-27, 49-47, 72-65
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παφίλης-Τσιαπλής-Ντόγκας
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου, Αποστολίδης 3 (1), Μάρουσιτς 35 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 8 (2), Σιώπης 9, Θεοδωρίδης 15, Χριστοδούλου, Παρίτσης 2.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Γιασσάρης): Στάνκοβιτς, Παπαχρήστος 10, Τσούμας 2, Βρέττας 8, Πεταλωτής 18, Μουλάς 2, Δέσπος 15, Τσούκας 10 (1).

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ – ΕΥΚΑΡΠΙΑ 69-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-8, 41-24, 56-39, 69-57
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος Ν.-Λουλουδιάδης-Αναστασιάδης
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Σιπιτάνος 8 (1), Χατζηκυριακίδης 7 (1), Γεωργίου 8 (2), Κουντουρατζογλου 13 (1), Μαυρίδης 7, Ζιάκας 8 (2), Κλωνάρας 6, Βαιντερλής 2, Μητσάκης 10, Λαζάρου, Σπρίτζιος.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Νίκου): Τουλούπης 8, Κιούρκας 5, Χατζημιχαηλίδης 14, Χολέβας, Απιδόπουλος 2, Πλεξίδας 4, Χατζίδης 6, Γκαβέζος 4, Κοσμίδης, Βαρίτης 8, Πρεδάρης 4, Χαρτόπουλος 2.

ΧΑΝΘ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 77-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 34-33, 51-46, 77-65
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαγεωργίου Κυρ.-Παπαγερίδης-Μελανίδης
ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Στεφανίδης 15 (2), Απαζίδης 14 (1), Θεοδωρίδης 11 (2), Κουτουξίδης 15, Καραγεωργίου 17, Τσιριλάκης 2, Μερμήγκης, Βαζούκης 3 (1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Σισμάνης 5, Μαλούτας 11 (1), Μιχαηλίδης 11 (3), Βλάχος 12, Μπέσσας 2, Τακίδης 2, Μαλιούρας 3, Μακρής 8 (2), Πεχλιβανίδης 3 (1), Κλωναράς 8.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ 57-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 29-34, 44-57, 57-78
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεοδώρου-Τσιρτσιμαλης-Κουκουλεκιδης
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Ψευτογκάς 2, Χαλάτσης 8 (1), Μπαρζού, Κυριλής 5, Καραδήμας, Φωτόγλου 12, Σαμαράς 11 (2), Ιατρίδης, Θυμνιός 5, Δασκαλόπουλος 14.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Καρκατσέλης 5 (1), Λεπτοκαρίδης 9 (1), Μαστροδημήτρης 3, Παλάσκας 11 (3), Τσιρώζης, Λεχούδης 12, Κουτσοβασίλης 5 (1), Μαγουλάς 14 (4), Σπέντζος 3 (1), Χαλήλ 9, Τσουμπρής, Σταυριανόπουλος 7 (1).

Η επόμενη αγωνιστική (15η / 19/1)

Ευκαρπία – Ερμής Λαγκαδά
Φάρσαλα – ΧΑΝΘ
ΓΑΣ Κομοτηνή – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων
Καβάλα – Στρατώνι
Έσπερος Λαμίας – ΠΑΣ Γιάννινα
Γέφυρα – Πευκοχώρι
Δόξα Λευκάδας – Πολύγυρος
Πρωτέας Γρεβενών – Αίαντας Ευόσμου