giannis antetokounmpoΤη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια με την Τουρκία σημείωσε η Εθνική. Μετά την επιβλητική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, η Ελλάδα νίκησε τους Τούρκους (75-70) και στην Κωνσταντινούπολη, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον έλεγχο του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά τη νίκη την πήρε χάρις σε ένα σερί 8-0 που έκανε στα τελευταία πέντε λεπτά, όταν μετέτρεψε το 64-67 (μετά τα τρία διαδοχικά τρίποντα των Τούρκων) σε 72-67.

Το σημερινό φιλικό απέδειξε ξανά ότι… το μέγεθος μετράει για τη φετινή Εθνική. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Φώτης Κατσικάρης έριξε στο παρκέ μία… extra large πεντάδα (Καλάθη, Παπαπέτρου, Γιάννη Αντετοκούνμπο, Αγραβάνη, Μπουρούση), με αποτέλεσμα να σταματήσει για τέσσερα λεπτά τους Τούρκους. Γενικά ο Κατσικάρης χρησιμοποίησε πολλά σχήματα, ανακάτεψε πολύ την τράπουλα και προφανώς έβγαλε πολλά συμπεράσματα από την σημερινή εμφάνιση. Καλά και κακά.

Η Ελλάδα είχε καλή δημιουργία στην επίθεση (23 ασίστ), με πρώτο και καλύτερο τον Νικ Καλάθη, έκανε όμως πολλά λάθη (13 από τα 16 στο πρώτο ημίχρονο) και είχε αρκετά προβλήματα στις περιστροφές απέναντι στους πολλούς καλούς Τούρκους σουτέρ. Γενικά, πάντως, η συνολική παρουσία ήταν θετική, ειδικά για ένα φιλικό παιχνίδι εκτός έδρας. Η παρουσία του Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν η ευχάριστη έκπληξη της ημέρας, ενώ πολύ καλός ήταν πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σε άμυνα και επίθεση.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 70-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 34-38, 52-56, 70-75
ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Αρσλάν 9, Ασίκ 2, Γκιουλέρ 6, Οσμάν 16, Ερντέν 4 (8ρ.), Μαχμούτογλου 12, Γκεγίκ 5, Ντίξον 3 (1), Μπατούκ 8, Κορκμάζ 2, Σιπάχι 3, Ερσέκ.
ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου 3 (1), Μπουρούσης 4, Ντόρσεϊ 12, Καλάθης 5 (7ρ., 7ασ.), Μάντζαρης, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 9, Χαραλαμπόπουλος 5, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο Γ. 17 (6ασ., 3κλ.), Κουφός 11 (5/6δ., 5ρ.), Αντετοκούνμπο Θ. 2.