Εύκολα η ΧΑΝΘ, βάζει πλώρη για την 4η θέση

Η ΧΑΝΘ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τα Φάρσαλα 78-70 και να «πιάσει» τον Φίλιππο Βέροιας στην 4η θέση, στο ματς που ολοκλήρωσε την 27η αγωνιστική στον βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε διαρκώς το προβάδισμα και με κορυφαίο τον Δεληγεώργη πήρε τη νίκη που της επιτρέπει να διεκδικήσει την 4η θέση του πρωταθλήματος, η οποία θα κριθεί εν πολλοίς στο ματς της 29ης αγωνιστικής με τον Φίλιππο στο κλειστό της ΧΑΝΘ.

ΧΑΝΘ – ΦΑΡΣΑΛΑ 78-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 43-32, 61-49, 78-70
Διαιτητές: Ντούρας – Δημάδης
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος 6 (2), Χονδρόπουλος 12 (4), Παπαδόπουλος 6, Ζαφειρούδης 10 (2), Γεωργάκης 2, Πέτροβιτς 6 (2), Καραγεωργίου, Δεληγεώργης 19 (1), Βλαγκόγιας 8, Τσάμης 9.
ΦΑΡΣΑΛΑ (Φόρος): Λεπενιώτης 12 (3), Χαιρετίδης 13 (3), Αλεξόπουλος, Βασιλείου, Αναγνωστόπουλος 9 (2), Τσιώγκας 3 (1), Τοπουζίδης 17 (5), Λούτας, Γκιουλέκας 12 (2), Φαρμάκης, Δέσπος 2, Φιλιππόπουλος 2. 

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

ΧΑΝΘ – Φάρσαλα 78-70
Γέφυρα – Αγρίνιο 73-57
Ικαροι Σερρών – Φίλιππος Βέροιας 85-62
Ελευθερούπολη – Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 43-41
Ανατόλια – Νίκη Βόλου 108-62
Ερμής Λαγκαδά – Μακεδονικός 115-66
Χαλκηδόνα – Φαίακας Κέρκυρας 79-65
Εσπερος Λαμίας – Στρατώνι 74-64

Η βαθμολογία

Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι Σερί
1. Ανατόλια* 52 25-2 2251-1861
2. Αγρίνιο (1-0) 46 19-8 2000-1872
3. Ελευθερούπολη (0-1) 46 19-8 1924-1735
4. Φίλιππος Βέροιας (1-0) 43 16-11 1889-1909
5. ΧΑΝΘ (0-1) 43 16-11 19421844
6. Ερμής Λαγκαδά 42 15-12 1961-1812
7. Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 41 14-13 1814-1784
8. Χαλκηδόνα 40 13-14 1833-1872
9. Έσπερος Λαμίας 39 12-15 1837-1918
10. Φάρσαλα (+19) 38 11-16 1954-1964
11. Γέφυρα (-19) 38 11-16 1896-1931
12. Νίκη Βόλου (3-3, +18) 37 10-17 1884-2009
13. Στρατώνι (2-2, +1) 37 10-17 1832-1913
14. Ίκαροι Σερρών (2-2, -5) 37 10-17 1848-1882
15. Φαίακας Κέρκυρας (2-2, -14) 37 10-17 1786-2045
16. Μακεδονικός** 32 5-22 1734-2043

* Το Ανατόλια προβιβάστηκε μαθηματικά στην Α2
** Ο Μακεδονικός υποβιβάστηκε μαθηματικά στην Γ΄Εθνική

Η επόμενη αγωνιστική (28η, 5/5):

Αγρίνιο – ΧΑΝΘ
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα
Στρατώνι – Ικαροι Σερρών
Φάρσαλα – Ελευθερούπολη
Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Ανατόλια
Νίκη Βόλου – Ερμής Λαγκαδά
Μακεδονικός – Χαλκηδόνα
Φαίακας Κέρκυρας – Εσπερος Λαμίας