ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΛΑΔΑΣ: Στην παράταση ο Αετός, νίκες για Φίλιππο, Λαύριο

aetos-iraklisΣε ένα δυνατό παιχνίδι ο Αετός πήρε τη νίκη στην παράταση επί του Ηρακλή με 82-78. 30” πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Κοθράς με τρίποντο έκανε το 69-70 και ο Τζουγκαράκης με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο φάνηκαν τα σημάδια κόπωσης για τον Ηρακλή, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ δεν γνωρίζοντας την ήττα με 82-78.

Την ανατροπή έκανε ο Φίλιππος Βέροιας επικρατώντας του φαβορί Αρκαδικού με 60-58 παίρνοντας το εισιτήριο για τη δεύτερη φάση του Κυπέλλου. Παρότι η ομάδα της Βέροιας βρέθηκε να χάνει και με 13 πόντους (30-17 στο 16′) κατάφερε στην επανάληψη να φέρει το ματς στα ίσια (44-44 στο 28΄) και στην τελευταία περίοδο να πάρει το προβάδισμα με 55-53. Ο Καρύδας 25΄΄ πριν από το τέλος έγραψε το 58-57, στα 17΄΄ ο Γκιουλέκας με γκολ φάουλ έκανε το 60-58 ακολουθούν δύο άστοχες βολές του Τριχόπουλο στα 6΄΄ και ο Καρύδας στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να πετύχει το σουτ.

Τη συνέχεια στη διοργάνωση εξασφάλισε και το Λαύριο καθώς πήρε τη νίκη απέναντι στην Καβάλα με 68-55. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του αγώνα τα ηνία με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +15 στην τρίτη περίοδο. Στη συνέχεια η Καβάλα κατάφερε α μειώσει μέχρι τους 8 αλλά οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη διατηρούσαν ασφαλή απόσταση που τους έδωσε στο τέλος και τη νίκη.

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις και για το Ψυχικό επικρατώντας  της Λιβαδειάς με 77-62, ενώ τη νίκη πήρε και ο Ηλυσιακός απέναντι στον Ερμή Λαγκαδά με 71-58.