ΚΥΠΕΛΛΟ: Aποτελέσματα

Ο Αίολος Τρικάλων συνεχίζει να πιστοποιεί ότι έχει μεγάλες προσδοκίες φέτος, καθώς νίκησε με 65-58 τον Πανελευσινιακό και προκρίθηκε στη 2η φάση. Εντυπωσιακός, πάντως, ήταν και ο Πανερυθραϊκός στον αγώνα με το ελλιπές Λαύριο (έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Ψυλέα, Κούνα), το οποίο νίκησε εύκολα με 74-59.

Ο Δούκας πήρε κι αυτός εύκολα το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του κυπέλλου, με τη νίκη του με 79-59 επί της Χαλκηδόνας. Η νεανική ομάδα του Γιάννη Γιαννόπουλου «άνοιξε» το σκορ στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκε μέχρι και με 22 πόντους διαφορά και προκρίθηκε εύκολα στην επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΓΟΡ, πάλι στο γήπεδό του.

Στο ντέρμπι της… Β’ Εθνικής, ο Φιλαθλητικός επικράτησε με 104-97 της Αγίας Παρασκευής στη δεύτερη παράταση, ενώ το πιο δραματικό φινάλε διαδραματίστηκε στο Στρατώνι, όπου οι Ικαροι Σερρών εκμεταλλεύτηκαν την… αυτοχειρία των γηπεδούχων και νίκησαν με 70-68. Το Στρατώνι προηγούνταν 68-65 με 11» να απομένουν αλλά δέχτηκε καλάθι, εν συνεχεία έχασε τη μπάλα στην επαναφορά και ο Καμπερίδης «έγραψε» το τελικό σκορ με δύο βολές στα 5,5».

Στον χρόνο που απέμενε ο Πιπιλιάρης κέρδισε φάουλ (στα 2,5») αλλά έχασε και τις δύο βολές, ολοκληρώνοντας την αυτοκτονία… Τέλος, παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς του Ηρακλείου στην Καισαριανή, απέναντι στο εφηβικό της Νήαρ Ηστ.

Οι αγώνες της 2ης αγωνιστικής:

Στρατώνι – Ίκαροι Σερρών 68-70
Πανερυθραϊκός – Λαύριο 74-59
Φιλαθλητικός – Αγία Παρασκευή 104-97 (2παρ.)
Δούκας – Χαλκηδόνα 79-59
Αίολος Τρ. – Πανελευσινιακός  65-58
Νήαρ Ηστ – Ηράκλειο 32-85

Τα φύλλα αγώνα:

ΔΟΥΚΑΣ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 79-59
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης – Μάλαμας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 44-33, 56-48, 79-59
ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος): Πέτρου, Ροζολής 7 (1), Κεφάλας 2, Μανώλας 10 (2), Στήκας 4, Σταθόπουλος 4, Αχής 13 (3), Ζακυνθινός 8, Οτουντζίδης 14 (2), Μπιτζής 10, Μιχαλόπουλος 2, Παπακωνσταντίνου 5 (1).
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Γεροφώτης):  Παπαδόπουλος 16 (1), Παπαβασιλείου 2, Μωϋσιάδης 6, Ντινάκου, Γαλανίδης 5 (1), Παπακωνσταντίνου 6, Σφέικος 6, Μαυροματίδης 2,Πάρτσης, Νταράκης 16, Τσαλώνης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ -ΛΑΥΡΙΟ 74-59
Διαιτητές: Τσώνος Β.-Τεφτίκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 39-36, 58-52, 74-59
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 9 (1), Καλιανιώτης 3 (1), Λάκκας, Μιχάλογλου, Ξιούρας 5 (1), Πρίτσος 13 (3), Παπαντωνάκος, Μαχαίρας 19, Ροδοστόγλου 17 (3), Κατούφας 8 (1), Παππάς.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Ψωμαδέρης, Καρβούνης 7 (1), Σπανάκος, Κακιούζης 21 (2), Σίννης 4, Τύρλας, Γιαννακόπουλος 8, Περράκης 10 (1), Σταμάτης 9, Αναστασάκης, Φρατζέσκος.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ  65-58
Διαιτητές: Τατούδης- Παπαδόπουλος Θ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 32-32, 49-45, 65-58
ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τζήμας): Λεπενιώτης 2, Γκιουλέκας 5 (1), Τριανταφύλλου, Κακλαμάνος 24 (6), Περρωτής, Τσούτσος 8, Χαρισμίδης 15 (1), Φούντας 9(1), Παπαχρήστος 2.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 6 (2), Κουκουράβας, Μαγκουνής 12 (1), Βούλγαρης 7 (1), Μπαλάφας 11 (3), Διολέτης 7, Μαναβόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 9 (1), Γιαννουλάκος 2, Ματζιώρης 4.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 68-70
Διαιτητές: Λαζαρίδης-Πολυχρονιάδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 29-29, 45-46, 68-70
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Πιπιλιάρης 11, Πεγιάς, Τιλλ 2, Κουντουρατζόγλου 14(2), Κοκολιός 2, Μαρκίδης 2, Βασιλειάδης 6, Μπούλιας, Κιγμέτογλου 14(2), Κοτσαγιάννης 8, Δασκαλόπουλος 9.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 4 (1), Τότσιος 20 (3), Τεβετζίδης 2, Καμπερίδης 12 (1), Συμεωνίδης 13, Μούρτος 12 (2), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 7 (1), Γρίψιος.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 32-85
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπλέτσας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-27, 7-23, 13-12, 6-23
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καρνέσης): Καζιάνης 4, Κούλης 2, Καλαλής 1, Γρυπάρης 4 (1), Καπετζόγλου 6, Πασσάς 6 (1), Κούλης Χ. 9.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ. 5, Κωτούλας 6 (2), Στεφανάκης 9 (3), Ξενάκης 7, Αρναουτάκης Γ. 14 (1), Καραλής 20 (2), Παπαδόπουλος 12, Αγαπητός 2, Πετράκης 10 (2).

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ – ΚΑΠ 104-97 (2 παρ.)
Διαιτητές: Μπίκας, Αποστολίδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 48-41, 59-55, 78-78 (κ.α.), 88-88 (1η παρ.), 104-97
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Λιακόπουλος, Θ. Αντετοκούμπο 12, Σταμάτης, Γ. Αντετοκούμπο, Γκίκας 27 (4), Μπαζιώτης 10 (2), Τσαμάτος 19, Σαλούστρος 11, Γεωργιάδης 15 (2), Βαρυπάτης 4, Ανδρεόπουλος 3, Υφαντής 3.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Χατζηπανηγύρης): Ταταρούνης 7, Χατζηκωστής 14 (3), Σοφρωνάς, Σβερκούνος 9, Κουτσός 2, Τσιάκας 17 (1), Ζερβός 18, Μάτος 11, Κουρής 10 (1), Μούγιος 7, Γριμπαβιώτης 2.