Οι σκόρερς της Β΄Εθνικής 2017-18 (τελική λίστα)

Το Infobasket σας παρουσιάζει τους πρώτους 10 σκόρερς στους δύο ομίλους της Β΄Εθνικής για τη σεζόν 2017-18. Για άλλη μία χρονιά ο Νίκος Πέττας αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ (και με διαφορά) στον νότιο όμιλο, ενώ ο Γιάννης Μανδαλάκης κέρδισε τη μονομαχία με τον Σωτήρη Καραποστόλου στον Βορρά.

Ο Πέττας και ο Καραποστόλου μοιράζονται την καλύτερη επίδοση σε έναν αγώνα, με τους 39 πόντους που σημείωσαν ο μεν πρώτος στον αγώνα Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΕΦΑΟΖ 98-104 (29η αγωνιστική) και ο δεύτερος στο παιχνίδι Χαλκηδόνα-Ανατόλια 68-77 (21η αγωνιστική).

Νότιος όμιλος

1. Νίκος Πέττας (Διαγόρας Δρυοπιδέων) 733
2. Βαγγέλης Καράμπουλας (Ιωνικός Νίκαιας) 640
3. Ανδρέας Κανονίδης (Ιωνικός Νίκαιας) 539
4. Φάνης Κουμπούρας (Ιπποκράτης Κω) 535
5. Φώτης Βασιλόπουλος (Ιωνικός Νίκαιας) 498
6. Ανδρέας Ψαρόπουλος (Νέα Κηφισιά) 475
7. Νίκος Ψυλέας (Μάνδρα/Νικηφόρος) 457
-. Γιώργος Κουκάς (Διαγόρας Δρυοπιδέων) 457
9. Γιάννης Γραμματικός (Ίκαρος Νέας Σμύρνης) 450
10. Φίλιππος Μοσχοβίτης (Νέα Κηφισιά) 447

Οι καλύτερες επιδόσεις σε έναν αγώνα:

Α/α Παίκτης Πόντ. Αγ/κή Αγώνας
1. Νίκος Πέττας 39 29η Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΕΦΑΟΖ 98-104
2. Νίκος Πέττας 38 24η Διαγόρας Δρ.-Ιωνικός Νίκαιας 88-103
3. Νίκος Πέττας 37 Διαγόρας Δρυοπιδέων-Ν. Κηφισιά 102-79
4. Νίκος Μποχωρίδης 36 ΑΕΝΚ-Ηράκλειο 92-88
-. Γιάννης Ντιμπ 36 15η Τρίτωνας-Παγκράτι 99-95
-. Βαγγέλης Καράμπουλας 36 24η Διαγόρας Δρ.-Ιωνικός Νίκαιας 88-103

Βόρειος όμιλος

1. Γιάννης Μανδαλάκης (Τιτάνες Παλαμά) 526
2. Σωτήρης Καραποστόλου (Ανατόλια) 513
3. Γιάννης Κακιούζης (Ικαροι Σερρών) 497
4. Μιχάλης Πολίτης (Χαρίλαος Τρικούπης) 490
5. Αγγελος Γκάτζιας (Ικαροι Σερρών) 450
6. Γιάννης Δασκαλόπουλος (Στρατώνι) 441
7. Γιάννης Αναγνωστόπουλος (Φάρσαλα) 436
8. Κώστας Γεωργαντζάς (Τιτάνες Παλαμά) 423
9. Αργύρης Σιώπης (Γέφυρα) 368
10. Σωκράτης Γκέλιος (Ασπίδα Ξάνθης) 363

Οι καλύτερες επιδόσεις σε έναν αγώνα:

Α/α Παίκτης Πόντ. Αγ/κή Αγώνας
1. Σωτήρης Καραποστόλου 39 21η Χαλκηδόνα-Ανατόλια 68-77
2. Σωτήρης Καραποστόλου 34 16η Ανατόλια-Μαχητές Πειραματικό 80-77
3. Άγγελος Γκάτζιας 30 Χαλκηδόνα-Ίκαροι Σερρών 65-75
4. Κώστας Γεωργαντζάς 30 25η Τιτάνες Παλαμά-Αγρίνιο 68-101