Πέρασε από την Κρήτη το Περιστέρι

Το Περιστέρι επικράτησε του Εργοτέλη με 82-63 στο μοναδικό παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του νότιου ομίλου της Β΄Εθνικής. Παρά την απουσία του Κατιάκου και του Πολυτάρχου, οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή τα ηνία, τα οποία και διατήρησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το Περιστέρι έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων και παρά τις πολλές προσπάθειες που έκανε ο Εργοτέλης να ρίξει τη διαφορά (24-31 στο 13′, 35-42 στο 20′, 43-47 στο 27′), το Περιστέρι έβρισκε πάντα τις λύσεις να ξεφεύγει πάλι στο σκορ. Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους, με αποτέλεσμα να πάρει εν τέλει και τη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, το 2017 ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε και το 2016 για τον Εργοτέλη, που υπέστη την 9η σερί ήττα και παρέμεινε κολλημένος στον βυθό του βαθμολογικού πίνακα.

Η υπόλοιπη αγωνιστική σε Νότο και Βορρά αναβλήθηκε λόγω των κακών καιρικών συνθηκών στο μεγαλύτερο μέρος της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Η πιθανότερη ημερομηνία διεξαγωγής είναι η επόμενη Τετάρτη 18 Ιανουαρίου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 63-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-26, 35-42, 50-59, 63-82
Διαιτητές: Δημόπουλος-Καρπάνος
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 6, Καρακωνσταντάκης 13 (1), Σταράκης 3 (1), Χουχούμης 16 (1), Σταμάτης 6 (1), Σαρρής, Καραλής 9 (1), Μαχαιριανάκης, Δόσπρας 2, Βερτούδος 6, Χασάπης 2, Μανιάδης.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 11 (3), Ντακούλιας 11 (1), Γοργόνης 3 (1), Μαγκουνής 18 (1), Παπαντωνάκος 9, Μάντζαρης 12 (2), Λυκογιάννης 16 (2), Καπώνης, Στάθης, Τασόπουλος 2, Γκιουζέλης.