anagennisi samou - ae dikaiouΜε ένα συναρπαστικό ματς άνοιξε στο κλειστό του Εσπέρου η αυλαία του ειδικού πρωταθλήματος για την άνοδο στον 2ο νότιο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Η Αναγέννηση Σάμου έκανε την έκπληξη της πρεμιέρας, καθώς επικράτησε με 63-60 της ΑΕ Δικαίου, η οποία αυτοκτόνησε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Με το σκορ 61-60 υπέρ της Αναγέννησης η ομάδα της Κω έκλεψε τη μπάλα, αλλά στον αιφνιδιασμό ο Τριτσάρης αστόχησε ολομόναχος σε λέι-απ και ακολούθως έχασε και το κοντινό σουτ που επιχείρησε μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε! Οι δύο ελεύθερες βολές του Μίλτου Καποτά 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη «σφράγισαν» τη μεγάλη νίκη για τους Σαμιώτες, οι οποίοι είχαν πολύ περισσότερες λύσεις στην επίθεση και έβαλαν κρίσιμα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Όσον αφορά την ΑΕ Δικαίου, που έλεγξε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, τα περίμενε όλα από τον Γιώργο Τρύπα, ο οποίος έβαλε 26 πόντους με 6 τρίποντα και μοίρασε πολλές ασίστ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 63-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 25-33, 51-47, 63-60
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ (Βογιατζής): Κυριαζής 8 (2), Παναγιώτου, Ανδρεαδάκης 3 (1), Χασάπης 12 (2), Τσολακάκης 4, Χρυσανθόπουλος 9, Καποτάς 8 (2), Χρυσάκης, Παναγιωτακόπουλος 6, Παναγιωτίδης 13 (3), Μαραθοκαμπίτης.
ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Δρόσος 3, Τρύπας 26 (6), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 15, Λάμπρου 1, Κατσούβας 2, Χατζηγιακουμής 5, Παμπρής 6.