“Άλωσε” τα Χανιά ο Άρης Νίκαιας στην πρεμιέρα της Γ’ εθνικής…

Έκανε το… come back στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης Νίκαιας και στο τέλος πανηγύρισε και μία δύσκολη νίκη (72-70) επί του νεοφώτιστου στην κατηγορία ΑΟΚ Χανιά. Οι κρητικοί παρότι βρέθηκαν ακόμη και στο +14 στο πρώτο μισό του ματς, είδαν ένα κακό τρίτο 10λεπτο να αποδεικνύεται μοιραίο.

Σε αυτό το τρίτο 10λεπτο η ομάδα της Νίκαιας έκανε την αντεπίθεσή της, έφερε τα πάνω-κάτω και πήρε τα ηνία του ματς. Βρέθηκε να προηγείται με +10 δείχνοντας τις προθέσεις του. Τα Χανιά ισορρόπησαν το παιχνίδι, μετατρέποντας το φινάλε του σε… χιτσκοκικό. Στα 34 δεύτερα το ταμπλό έγραφε 70-70, ο Θαλασσινός έγραψε το 70-72 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς η επίθεση των γηπεδούχων δεν ήταν η πλέον ενδεδειγμένη…

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 70-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:26-16, 43-35, 52-55, 70-72
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΡΟΔΑΣ): Παπαδάκης, Σταθόπουλος, Αλεξίου 19 (2), Υφαντόπουλος 4 (1), Σαράντης 2, Μπαγάκης 5 (1), Πούρος 9 (1), Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 12, Κοντογιάννης 4.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (ΖΕΡΒΟΥΛΑΚΟΣ): Καρυπίδης 26, Στογιάνοβιτς 3 (1), Κάννας, Κοροπούλης 15 (3), Θαλασσινός 8, Κωνσταντίνου, Γαλίτης 2, Κόλλιας 16, Καπετάνιος 2, Δρίβας, Μπόθος, Βλάμης.