Α΄ΕΚΑΣΔΥΜ: Ισοφάρισε τους Τελικούς η Σιάτιστα

Η Σιάτιστα στάθηκε όρθια στον δεύτερο τελικό της Α΄ΕΚΑΣΔΥΜ, καθώς επικράτησε του Αρίονα Πτολεμαΐδας με 71-65 (17-15, 32-36, 51-53, 71-65) και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Η τοπική ομάδα βρισκόταν σταθερά στο σκορ μετά την πρώτη περίοδο (17-15) αλλά κατάφερε να πάρει τα ηνία στα τελευταία τρία λεπτά και στο τέλος να κάνει το 1-1, δίνοντας παράταση στην αγωνία. Παράπονα για τους διαιτητές εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι σύμφωνα με το e-ptolemeos.gr.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 31 Μαΐου και ο τέταρτος το Σάββατο 3 Ιουνίου. Εφόσον χρειαστεί και πέμπτος τελικός για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην Α΄ΕΚΑΣΔΥΜ και την ομάδα που θα συμπληρώσει τις ομάδες στους δύο βόρειους ομίλους της Γ΄Εθνικής, θα διεξαχθεί την Τετάρτη 7 Ιουνίου. Στο μεταξύ ολοκληρώθηκαν τα Playouts, καθώς η ΑΕ Κοζάνης νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου, έκανε το 2-0 στη σειρά και παρέμεινε στην Α΄ΕΚΑΣΔΥΜ. Ο Κεραυνός, από την άλλη, θα εξακολουθήσει να αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία.