Το Αιγάλεω λίγο έλειψε να πετάξει διαφορά 21 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, στο τέλος όμως νίκησε τον Αετό με 81-78 στον αγώνα κατάταξης της Β’ Εθνικής, για την περίπτωση που υπάρξει κάποια κενή θέση στην Α2 της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Το Αιγάλεω προηγήθηκε 52-31 στο ημίχρονο και δύο λεπτά πριν από το τέλος ήταν μπροστά στο σκορ με 90-69, ωστόσο μέσα σε 53 δευτερόλεπτα δέχτηκε σερί 9-0 από τον Αετό, ο οποίος είχε μάλιστα δύο φορές την ευκαιρία να προσπεράσει στο σκορ. Και τις δύο όμως τις πέταξε στα σκουπίδια. Την πρώτη φορά ο Κούσουλας αστόχησε σε τρίποντο υπό καλές προϋποθέσεις και τη δεύτερη ο Μητσάκης έκανε κακή επιλογή, αφού με 5” να απομένουν επέλεξε να σουτάρει από τα 9 μέτρα, χωρίς να βρει στόχο.

Ο Διαμαντόπουλος μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 1.1”  πριν από τη λήξη με 1/2 βολές και το «Σίτι» πανηγύρισε τη νίκη μαζί με τουλάχιστον 100 φιλάθλους του, οι οποίοι φώναζαν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, μετατρέποντας το κλειστό του Χολαργού σε Αιγάλεω!

ΑΙΓΑΛΕΩ-ΑΕΤΟΣ 81-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 52-31, 65-53, 81-78
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος
ΑΙΓΑΛΕΩ (Χρυσαλάς): Καράβολας 13, Μέλνικς 18, Μουμπάρακ 18 (3), Μίχαλος 13 (1), Διαμαντόπουλος 9 (2), Αθανασόπουλος 6, Γρύλλης 2, Σπίγγος 2.
ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Μητσάκης 15 (2), Κόκκαλης 10, Κούσουλας 16 (3), Χρονόπουλος, Τύρλας 18, Κοροπούλης, Παπαργυρόπουλος 7, Θέος 11 (2), Μπαλτάς 1.