Ανέβασε στροφές ο ΑΠΟΕΛ

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο έκανε ο  ΑΠΟΕΛ καθώς επικράτησε εύκολα της ΑΕΛ με 77-56.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ, κατάφερε με άμυνα ζώνης  να ελένξει το παιχνίδι έχοντας συνέχεια το προβάδισμα, μέχρι την εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου, ώσπου ο Κόβατς πετύχε τρίποντο με την εκπνοή του δευτέρου δεκαλέπτου και οι πρωταθλητές πήγα στα αποδυτήρια με 34-32 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η κατάσταση άλλαξε. Ο ΑΠΟΕΛ πετύχαινε εύκολους πόντους στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά όλο και να μεγαλώνει. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπούλιαν με 19 πόντους ενώ από την αντίπερα όχθη από την ΑΕΛ ξεχώρισε ο Παλάλας με 12.

ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ 77-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-32, 59-46, 77-56
ΑΠΟΕΛ (Χριστόπουλος):  Τιγκς 8, Κόβατς 3 (1), Λι 6,  Χάναβαν 15, Νεοφύτου, Βλάχος, Ντέιβις 4 (1), Βίτας 13, Σωκράτους 3 (1) Καλαϊτζίδης 6, Μιτσέτα, Μπούλιαν 19 (1).
ΑΕΛ (Γαβριήλ):  Λιάτσος, Μπιούφορντ 9 (1), Πάπιτς, Κουνούνης 1, Παλάλας 12, Ντέλιτς 5 (1), Γουάτ 13 , Γούινγκ 10 , Ζαχαρίου 2, Χόκερ 4.

Πηγή: sentragoal.com.cy