Αποτελέσματα Α2 – Διπλό με ανατροπή για τον Απόλλωνα

Με ανατροπή στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας απέδρασε από το Μαρούσι με το «διπλό» νικώντας με 65-53 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.

Οι πατρινοί προηγήθηκαν με 10-5 στο 5′ , όμως το Μαρούσι απάντησε με 9-0 κάνοντας το 14-10 στο 9′. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ότου ένα νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων στα μισά της δεύτερης περιόδου (με δύο τρίποντα από Σεργιένκο και Σουρλή) μετέτρεψε το 25-27 σε 35-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε στο +8 (42-34), αλλά ο Απόλλωνας βρήκε τις λύσεις και με 10-4 πλησίασε στο καλάθι (46-44) στο 29′. Ενα γκολ φάουλ του Γόντικα και δύο βολές του Κιτσούλης έφεραν έπειτα από ώρα το ματς στα ίσια (49-49 στο 33′). Ο Απόλλωνας από εκείνο το σημείο άρχισε την αντεπίθεση με πρωταγωνιστές τους Γόντικα και Ακερ έκανε το 16-2, αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς καλάθι εφτά λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (65-51 στο 39′) γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του Απόλλωνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 35-29, 46-44, 53-65
ΜΑΡΟΥΣΙ(Κεραμιδάς): Σεργιένκο 5 (1), Στασινός 11 (2/8τρ.), Μπάκας 4, Ξυδάς 6, Ντακούλιας 2, Γκουαλτιέρι 3 (1), Κανέ λλης, Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 10 (3κλ.), Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 4
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Άκερ 16 (2), Ματαλών 3, Μαστρογιαννόπουλος 3, Αποστολίδης 2, Τσιάρας 5 (1), Παπαβασιλόπουλος 5 (1), Κιτσούλης 8 (5ασ.), Κουρέπης, Γόντικας 15, Χείλαρης 8 (2τρ. 4κλ.), Αναγνωστόπουλος.