Αποτελέσματα Α2 – 14η αγωνιστική…Αρκαδικός και Ψυχικό πήραν τις νίκες

maixaras-ethnikosΤην εξαιρετική του πορεία συνεχίζει ο Αρκαδικός καθώς πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί της Δόξας Λευκάδας με 76-70.

Στη δεύτερη θέση βρίσκεται και το Ψυχικό μετά το «διπλό» στο Μετς επί του Παγκρατίου με 84-71. Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ για πάνω από τρία λεπτά κατάφεραν να γυρίσουν στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έχοντας 7/10 τρίποντα.  Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα μέσα σε 8 λεπτά (29’-37’), έκανε επιμέρους σκορ 8-18 φέροντας το ματς στα ίσια (68-68), ενώ δύο τρίποντα από Κορωνίδη και Μάντζαρη έδωσαν το προβάδισμα με 74-68.  Από εκεί και μετά το Ψυχικό διατήρησε τα ηνία κατακτώντας στο τέλος τη νίκη.

Τίποτα δεν τη σταματά! Αυτό τουλάχιστον δείχνει η Καβάλα καθώς πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στον Αετό με 77-64.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί για 35’ (36-36), αλλά στα τελευταία λεπτά η Καβάλα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει τελικά στη νίκη.

Η παρουσία του Βαγγέλη Βλάχου στον πάγκο του Εθνικού ήταν θετική, καθώς η ομάδα του Πειραιά επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές επικρατώντας του Λαυρίου με 76-53. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μία επιβλητική εμφάνιση διατηρώντας το προβάδισμα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε διψήφια επίπεδα.

Η Λιβαδειά  έφυγε από το Ιβανώφειο με τη νίκη επικρατώντας με 83-81 σ΄ενα επεισοδιακό παιχνίδι του Ηρακλή. Το παιχνίδι διακόπηκε 4.59΄΄ πριν από το τέλος για μισή ώρα καθώς οι διαιτητές ζήτησαν εκκένωση του γηπέδου ύστερα από λεκτική διαμάχη του Γκαγκαλούδη με τους φιλάθλους των γηπεδούχων.

Οσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Ηρακλής έκανε την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι με τον Χρυσόπουλο να ευστοχεί σε τρία τρίποντα, αλλά στο γκολ-φάουλ που πήρε έπειτα από το τελευταίο τρίποντο που σημείωσε 10΄΄ πριν από το τέλος αστόχησε στη βολή με αποτέλεσμα να γίνει το τελικό 81-83, το οποίο διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Γκαγκαλούδη.

Σημαντική  βαθμολογική νίκη πήρε ο Φίλιππος επί του ΟΦΗ με 65-63.  Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα συνεχώς φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (31-21). Οι κρητικοί απάντησαν με σερί 2-12 μειώνοντας σε 34-33. Με τον Στυλιανού να παίρνει σωστές επιλογές, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 49-53 με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 50-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και 1,42 πριν από το τέλος του αγώνα, ο Στυλιανού έδωσε το προβάδισμα στον ΟΦΗ με 59-61. Ο Πλιούκας απάντησε με τρίποντο κάνοντας το 62-61. Ο Γκιουλέκας στα 7 δευτερόλεπτα έκανε το 65-63 και ο Σταμπουλής στο σουτ του αγώνα αστόχησε χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον ΟΦΗ!

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε και ο Ερμής Λαγκαδά επικρατώντας εκτός έδρας του Ηλυσιακού. Η ομάδα του Λαγκαδά, δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το «διπλό» καθώς 2.30΄΄ πριν το φινάλε το παιχνίδι ήταν 62-61.  Ο Παρίτσης κατάφερε να κάνει το 64-52, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (64-64) για να έρθει ο Καϊκλής με τρίποντο να δώσει σημαντικό προβάδισμα στον Ερμή με 67-64, το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει και τη νίκη.