Αποτελέσματα Α2 – 17η αγωνιστική… Στη Δόξα το ντέρμπι, νίκες για Λαύριο, Αρκαδικό

lianos-gkizogiannisΓια τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, στο τέλος όμως, η Δόξα βρήκε τις λύσεις καταφέρνοντας να πάρει τη νίκη επί του Ψυχικού με 82-68.
Οι Λευκαδίτες στα πρώτα τρία λεπτά της τελευταίας περιόδου έτρεξε σερί 9-0 μετατρέποντας το 56-55 σε 64-55. Αυτό ήταν μονάχα η αρχή, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πάρει… μπρος με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +17 (77-60) και έτσι η Δόξα πήρε τους δύο βαθμούς στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Την αντίσταση του Ερμή, έκαμψε ο Αρκαδικός φεύγοντας από τον Λαγκαδά με το “διπλό”. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε του Ερμή με 68-59 χάρη στην καλή της άμυνα την τελευταία περίοδο, η οποία και ανάγκασε τον αντίπαλο να υποπέσει σε αρκετά λάθη.
Οι Αρκάδες  πήραν διαφορά 14 πόντων, αλλά η αντεπίθεση του Ερμή από το 25′ και μετά έφερε στο 33′ τη διαφορά στον πόντο (50-51 ). Σε εκείνο το σημείο η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων έφερε το 10-0 κάνοντας το 61-50 στο 37′. Αυτή η αντεπίθεση έφερε και την απαιτούμενη διαφορά στον Αρκαδικό, η οποία στο τέλος του έδωσε τη νίκη.

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, το Λαύριο κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Παγκρατίου με 94-82 παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Την εκτός έδρας νίκη σημείωσε και η Λιβαδειά επί του Φίλιππου με 70-66 σ΄ενα παιχνίδι στο οποίο το τελευταίο πεντάλεπτο υπήρξε αρκετή ένταση και τέσσερις τεχνικές ποινές (δύο σε Γκαγκαλούδη και από μία στον Νίκο Οικονόμου και τον πάγκο της Λιβαδειάς).

Σ΄ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο ΟΦΗ πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στον Εθνικό με 72-69. Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο του την άμυνα έφτασε την διαφορά σε διψήφια νούμερα καθώς προηγήθηκε με 29-19. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και 7-0 σερί μείωσαν σε 29-26, ενώ λίγο αργότερα το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να προηγείται με 36-33. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην Τρίτη περίοδο με καμιά ομάδα να μην μπορεί να επιβάλλει το ρυθμό της.  Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 64-56 στο 37’. Ο Εθνικός μείωσε σε 64-60, 1.50’’ πριν  από το τέλος του αγώνα. Ο Λιανός με 1.2 βολές έγραψε το 65-60, ο Κουκας απάντησε με τρίποντο κάνοντας το 65-63, 1.17’’ πριν το φινάλε.  Στα τελευταία δραματικό δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 70-67, ο Δεμερτζής κερδίζει φάουλ και με ½ κάνει το 70-68. Ο Καρυπίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ, αλλά και αυτός με 1/2 βολές  έγραψε το 70-69. Στα 4’’ ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 72-69.

Η παρουσία του Βαγγέλη Μάγειρα στον πάγκο του Αετού συνοδεύτηκε με νίκη, καθώς οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη επί του Ηρακλή με 81-67.
Οι «κυανόλευκοι» στο ξεκίνημα πήραν διαφορά  οκτώ πόντων (8-16), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και με επιμέρους 23-4 έκαναν το 31-24 στο 13΄, ενώ η διαφορά για τον Αετό έφτασε στο +7 (38-31), ωστόσο η ομάδα του Γιάννη Δαμαλή πλησίασε και έκλεισε το ημίχρονο με 38-35. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι  έτρεξαν νέο επιμέρους 30-11 με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +22 (68-46) στο 30’. Ο Αετός διατήρησε τη διαφορά και στην τελευταία περίοδο  κατακτώντας στο τέλος τη νίκη.