Αποτελέσματα Α2 – 2η αγωνιστική… Διπλό το Λαύριο, νίκη για τον Φίλιππο

arkadikos-laurioΗ έκπληξη δεν άργησε να έρθει! Το Λαύριο έκανε τη νίκη της αγωνιστικής καθώς επικράτησε μέσα στην Τρίπολη του Αρκαδικού με 61-50.

Ο Αρκαδικός αν και μπήκε καλύτερα στο ματς (19-12) τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού  η αστοχία… επισκέφτηκε τους γηπεδούχους  (σημείωσαν 7 πόντους σε όλη την περίοδο, ενώ συνολικά είχαν 2/22 τρίποντα) και έτσι Λαύριο πήρε  τα ηνία . Ο Αρκαδικός ανέκτησε στην επανάληψη το προβάδισμα (37-35), όμως το Λαύριο έκανε μία εξαιρετική, από επιθετικής πλευράς, τελευταία περίοδο, εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη και την αστοχία του Αρκαδικού με αποτέλεσμα στο τέλος να πάρουν μία άνετη νίκη. Το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Νοέα στον ώμο λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Σημαντικό “διπλό” έστω και δύσκολα πήρε η Δόξα Λευκάδας επί του Ηρακλή με 78-77 με τρίποντο του Σκλάβου 1.4΄΄ πριν από τη λήξη. Οι Λευκαδίτες κρατούσαν τα ηνία (σ.σ. η διαφορά κυμαινόταν στους 6-10 πόντους) μέχρι και το 30’. Ο «γηραιός» προσπάθησε στην τελευταία περίοδο να «κλέψει» το παιχνίδι, βελτίωσε την άμυνά του, ενώ οργάνωσε πιο σωστά την επίθεσή του. Αποτέλεσμα το τρίποντο του Καραγκιολίδη 1.9’’ πριν το φινάλε να φέρει τον Ηρακλή προηγούμενο με 77-75. Στον εναπομείναντα, οι γηπεδούχοθ9 κ θέλησαν να παίξουν άμυνα αλλά ο Σκλάβος στο 1.4’’ έβαλε το νικητήριο τρίποντο δίνοντας τη νίκη στη Δόξα.

Το δύο στα δύο πέτυχε ο Φίλιππος επικρατώντας του Ψυχικού με 62-59. Αν και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (34-31) κατάφεραν στην επανάληψη κατάφεραν να προηγηθούν με 39-38. Το Ψυχικό απάντησε με 50-42 για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 50-57. Η συνέχεια ήταν δραματική,ο Φίλιππος παίζοντας με τέσσερις κοντούς ανέκτησε το προβάδισμα με 59-57, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο υπήρξε και από τις δύο ομάδες επιθετική αδράνεια καθώς κανένας δεν μπορούσε να βρει το καλάθι (4 πόντοι και από τις δύο ομάδες). Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Πεταλωτή να  σημειώνει μία στις δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 62-59.

Η Καβάλα στο πρώτο της παιχνίδι της χρονιάς επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 79-62, ενώ και το Παγκράτι σημείωσε την πρώτη του νίκη απέναντι στη Λιβαδειά με 92-86. Ο Εθνικός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αετό παίρνοντας τη νίκη με 83-66.

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ επικρατώντας εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 88-77. Οι κρητικοί μπήκαν πολύ δυναμικά παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο άγγιξε τους 15 πόντους (20-5). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον ΟΦΗ να κρατά τα ηνία, αν και στην Τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές πλησιάζοντας στο σκορ κατά διαστήματα (50-46, 60-56). Ο Ηλυσιακός είχε βρει ρυθμό και κάπως έτσι έφερε το ματς στα ίσια (62-62). Ο Κιτσούλης και  Σταμπουλής έκαναν το 68-62. Ο Στυλιανού  στο 39’ με δύο βολές  κάνει το 70-79. Οι παίκτες του ΟΦΗ ήταν ψύχραιμοι στο παιχνίδι των φάουλ για να έρθει η νίκη με 77-88.