Αποτελέσματα Α2 – 22η αγωνιστική… Φορτσαρισμένος Εθνικός, στην 3η παράταση διπλό το Πευκοχώρι!

faros_filipposΤα 40 λεπτά αποδείχθηκε ότι ήταν… λίγα για να “ξεκαθαρίσουν” τις “διαφορές” τους Ηρακλής και Πευκοχώρι, που χρειάστηκαν 15 περισσότερα μέχρι να βγει ο νικητής! Με τη μπίλια στο τέλος αυτού του συγκλονιστικού ματς να “κάθεται” υπέρ των φιλοξενούμενων, που επικράτησαν με 98-88 μετά το τέλος της 3ης παράτασης!!! Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με το Πευκοχώρο να ξεφεύγει ακόμη και με +10 στο τέλος του πρώτου 20λέπτου, τον Ηρακλή να επιστρέφει και το ματς να οδηγείται στην παράταση (68-68 η κανονική διάρκεια). Στην πρώτη παράταση ο Ηρακλής έδειξε ότι μπορούσε να πάρει τη νίκη, προηγήθηκε με 79-74, αλλά το Πευκοχώρι αντέδρασε και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση (79-79). Η “φτωχή” επιθετική συγκομιδή (83-83) έφερε Ηρακλή και Πευκοχώρι στην τρίτη παράταση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους και πανηγύρισαν ένα πολύ μεγάλο διπλό (88-98).
Νικηφόρα συνέχισε ο Φάρος Κερατσινίου καθώς επικράτησε του Φιλίππου με 98-69. Ο Φίλιππος μπήκε δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα να προηγηθεί με  24-21 στο 10’.Ενα γκολ φάουλ του Λιακόπουλου και δύο βολές του Πετροδημόπουλου ο Φαρος πέρασε πρώτη φορά μπροστά με 28-26. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Κερατσινίου , διεύρυνε ολοένα και περισσότερο τη διαφορά, η οποία έφτασε και το +26 (80-54).

Συνεχίζει να τρελαίνει το Ψυχικό καθώς κατάφερε να γυρίσει στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι και να πάρει την εκτός έδρας νίκη με τον Πανερυθραϊκό με 83-79. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για πάνω από 30 λεπτά, ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με +10 (48-38), στην τελευταία περίοδο όμως, το Ψυχικό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (78-78) και με τρίποντο του Γιάννη Δημάκου 7΄΄ πριν από το τέλος να «κλέψει» το «διπλό».

Ο απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Εθνικός στο ντέρμπι της αγωνιστικής καθώς έκανε το ματς με τη Δόξα… περίπατο, επικρατώντας με 84-69. Η αναμέτρηση ωστόσο άργησε να ξεκινήσει μισή ώρα καθώς οι νησιώτες ζήτησαν να υπάρξει αστυνομική παρουσία στο κλειστό του Εσπέρου στην Καλλιθέα.

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιβαδειά κατάφερε να ελέγξει το ματς και να πάρει τα ηνία τα οποία και της έδωσαν τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Λιβαδειά – Περιστέρι  68-61
Παγκράτι – Δούκας (27/3)
Εθνικός – Δόξα Λευκάδας  84-69
Φάρος Κερατσινίου – Φίλιππος Βέροιας  98-69
Προμηθέας Πατρών – Μαχητές Δόξας Πεύκων  (27/4)
Ηρακλής – Πευκοχώρι 88-98 (70-70 κ.α., 79-79 α’ παρ., 83-83 β’ παρ.)
Πανερυθραϊκός – Ψυχικό  79-83
ρεπό η Κύμη

Τα φύλλα αγώνων:

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ  98-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 46-36, 80-54, 98-69
Διαιτητές: Διαμαντής-Μαλαμάς-Λιότσος
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Σκορδίλης 10, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 15 (2), Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 20 (1), Αγγελόπουλος 16 (1), Κομποδιέτας 16 (2), Ζαφείρης, Κατούφας 9 (1), Κακιούζης.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ  (Γκίμας): Τοκας, Αράπογλου 2, Δεληγεώργης 20 (1), Ναούμης 9 (2), Κασαμπαλής 6, Σαμαράς 18 (6), Τριχόπουλος 7 (1), Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 7 (2).

ΛΙΒΑΔΕΙΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 68-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-13, 28-30, 43-40, 68-61
Διαιτητές:  Πουρσανίδης Κ.-Ταρενίδης Στ.-Ζαχαρής
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Σταθούλης): Κοιτσάνος,  Ντακούλιας 7 (1), Βουκαντίνοβ 10, Καλαμπάκας 4, Βούλγαρης, Χάλαρης 10, Γκαγκαλούδης 15 (2τρ., 5ασ.),  Μαχαίρας 7 (12ρ.),  Σταύρου, , Δημητριάδης 15 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Λάκκας 13, Γοργόνης, Παπαδιονυσίου 10 (2), Τσιότρας 2, Πολυτάρχου 12 (2), Παπαντωνάκος,  Σκουλίδας 12 (1), Ψαρόπουλός 8 (5ασ.), Μπλανκεσιπ, Πέτρουλας, Γκίλκριστ 6 (10ρ.).

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ  88-98 (70-70 κ.α., 79-79 α’ παρ., 83-83 β΄παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  18-26, 35-45, 56-53, 70-70, 79-79, 83-83, 88-98
Διαιτητές: Παντελίδης-Καλογερόπουλος Λ-Ταρενίδη ς Κ.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Β. Αλεξανδρής):  Καραθανάσης, Α. Αποστολίδης, Γ. Αποστολίδης 13 (1), Καραγκιολίδης 1, Μουρατίδης 7 (1), Γκιουλέκας 2, Κοθράς 18 (1), Χείλαρης 17, Μπένας 3, Δέσπος 18.
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής-Ντολόπουλος) : Μάρτζος 26 (4), Αράπης, Θεοδωράκος 11 (3), Ονάσογλου 13 , Νίκολιτς 20 (2), Νησιώτης 18, Αμπαζίδης, Τέρπος, Ζώτος 6, Κιγμετογλου 4.