Αποτελέσματα Α2 – 26η αγωνιστική… Στην Α1 η Ν. Κηφισιά ύστερα από ματς-διαφήμιση! Φιέστα στα Τρίκαλα

Μακάρι να μην τελείωνε ποτέ! Επειτα από τρεις παρατάσεις, 2,5 ώρες και έναν αγώνα γεμάτο ένταση, πάθος και σκληρές μονομαχίες μέχρι τελικής πτώσης μεταξύ δύο ισάξιων αντιπάλων, η Νέα Κηφισιά επικράτησε με 89-81 του Φιλαθλητικού και κατέκτησε το “εισιτήριο” για την Α1. Παράλληλα, όμως, “κέρδισε” και η Α2 (ή αν προτιμάτε οι “μικρές” κατηγορίες), από έναν τρομερό αγώνα-διαφήμιση που έγινε στο κατάμεστο κλειστό της Νέας Κηφισιάς και μεταδόθηκε σε τηλεοπτική μετάδοση από την ΕΤ1.

Πολλές φορές στο παρελθόν η άνοδος στην Α2 έχει κριθεί την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ποτέ όμως στο παρελθόν δύο ομάδες δεν έχουν αναμετρηθεί για αυτήν την τελευταία αγωνιστική, όπως έκαναν η Νέα Κηφισιά και ο Φιλαθλητικός, σε ένα ματς “ο θάνατός σου, η ζωή μου”. Ή αν προτιμάτε… “η ήττα σου, η άνοδος μου”!

Μόνο στην τέταρτη περίοδο και στις τρεις παρατάσεις υπήρξαν 8 ισοπαλίες και το προβάδισμα άλλαξε χέρια 8 φορές. Και στο τέλος η Νέα Κηφισιά ήταν αυτή που επιβίωσε. Με όλη τη σημασία της λέξης. Το παιχνίδι ήταν -όπως αναμενόταν- σκληρό, νευρικό και “κλειστό”, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τον Φιλαθλητικό να έχει σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Στο 13′ η ομάδα του Ζωγράφου ξέφυγε με 9 πόντους διαφορά (12-21) χάρη σε τρία διαδοχικά τρίποντα, ένα του Γιάννη Αντετοκούμπο (στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου) και δύο του Μπάμπη Σαμοθράκη, ωστόσο οι γηπεδούχοι “γύρισαν” το ματς και με επιμέρους 21-8 προηγήθηκαν 33-29 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Κηφισιά χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σημειώσει καλάθι εντός πεδιάς, ωστόσο ένα νέο ξέσπασμα (σερί 8-0) της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 42-38 στο 27′. Μέχρι που ο Σαμοθράκης το “έσπασε” με άλλο ένα τρίποντο και ο Φιλαθλητικός “απάντησε” με το δικό του σερί 6-0. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο ισόπαλες (44-44) αλλά η Νέα Κηφισιά με νέο τρίποντο του Σιούτη ξέφυγε πάλι με 49-44 στο 32′, ενώ ο Νίκος Γκίκας στάθηκε άτυχος 6’51” πριν από τη λήξη, όταν “γύρισε” τον αριστερό αστράγαλο (πάτησε το πόδι του Μενουδάκου) και αποχώρησε από το παρκέ. Οχι και από τον αγώνα όμως.

Ο νεαρός ηγέτης του Φιλαθλητικού επέστρεψε στο γήπεδο λίγο αργότερα και με τις δικές του ασίστ η νεοφώτιστη ομάδα όχι μόνο κρατήθηκε “μέσα” στο ματς, αλλά προηγήθηκε και 61-59 χάρη στο καλάθι που σημείωσε ο Γιαννουλάκος 13,8” πριν από τη λήξη. Στη συνέχεια ο Διαμαντόπουλος κέρδισε φάουλ 10,7” πριν από το φινάλε αλλά οι βολές που… έκαψαν τη Νέα Κηφισιά στα Τρίκαλα, της έκαναν το χατήρι αυτή τη φορά. Ο Διαμαντόπουλος ευστόχησε και στις δύο και έστειλε το ματς στην παράταση, αφού το σουτ του Σαμοθράκη στα 3” δεν βρήκε στόχο.

Μάχες σώμα με σώμα στις τρεις παρατάσεις

Το θρίλερ δεν τελείωσε πάντως ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο. Παρ’ ότι η Νέα Κηφισιά ξέφυγε με 68-64 στο 42′ χάρη σε ένα σερί 7-0, ο Φιλαθλητικός ισοφάρισε 55” πριν από το τέλος με 2/2 βολές του Σαμοθράκη και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε νέα παράταση, μετά το άστοχο τρίποντο του Καράμπουλα 3” πριν από τη λήξη. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη παράταση. Σιγά… μην έληγε τόσο νωρίς το ματς!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν συνέχεια χέρι-χέρι και καμία δεν μπορούσε να αποσπαστεί από την άλλη, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί και σε τρίτη παράταση, αφού τα σουτ του Σαλούστρου (στα 24”) και του Μοσχοβίτη (0,6” πριν από τη λήξη) δεν είχαν τύχη. Κάπου εκεί, το ντεπόζιτο του Φιλαθλητικού άδειασε… Η Νέα Κηφισιά δεν άφησε την ομάδα του Ζωγράφου να πετύχει ούτε ένα καλάθι στην τρίτη παράταση, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη χάρη στα καθοριστικά καλάθια του Καράμπουλα, πανηγυρίζοντας έξαλλα την άνοδο στην Α1.

Φιέστα στα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα έτρεχαν με… 100 προς την Α1 αφού στο τελευταίο ματς της σεζόν επικράτησαν του Παγκρατίου με 100-85 και πανηγύρισαν την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια!
Ωστόσο, πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Γρηγόρη Μπαμπούρη, πρώην φροντιστή της ομάδας.

Στον αγώνα που “άνοιξε” το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής η Νίκη Βόλου νίκησε εύκολα το Ηράκλειο 80-57 και τερμάτισε μία θέση ψηλότερα στο πρωτάθλημα, στη 12η. Ο Αρκαδικός γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι έφυγε νικητής από τη Λευκάδα και ανέβηκε στη 8η θέση της βαθμολογίας. Με το «διπλό» από τον Λαγκαδά  έφυγε και ο ΟΦΗ επικρατώντας του Ερμή, παρά το γεγονός πως είχε στην αποστολή του μόλις εφτά παίκτες! Ωστόσο, τα βλέμματα έκλεψε ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος καθώς το σημερινό ήταν το τελευταίο ματς της καριέρας του.

Τι και αν ήταν η τελευταία αγωνιστική, ο Κόροιβος έδειξε ακόμα μία φορά τη δυναμική του ξεπερνώντας τα… 100 καθώς επιβλήθηκε της Αγίας Παρασκευής με 102-87.

Επειτα από δύο χρόνια το Λαύριο επικράτησε μέσα στις Σέρρες επί των Ικάρων με 62-62 με τρίποντο του Δελίδη τα τελευταία δευτερόλεπτα έχοντας μάλιστα ως κόουτς τον Σάκη Γιαννακόπουλο! Το Λαύριο κατάφερε να σταθεί και με το παραπάνω στις Σέρρες καθώς είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ οι Ικαροι με αντεπιθέσεις προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους κάτι που κατάφεραν στην τελευταία περίοδο όταν προηγήθηκαν με 61-59, ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ομως,  το τρίποντο του Δελίδη έδωσε στο Λαύριο την 5η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Τρίκαλα – Παγκράτι                        100-85
Νίκη Βόλου – Ηράκλειο                   80-57
Ικαροι Σερρών – Λαύριο                62-63
Ν. Κηφισιά – Φιλαθλητικός              89-81 (3η παρ.)

Διαιτητές: Γκόντας, Αναστόπουλος Π., Σώμος
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Φωσσές 3 (1), Σαμαράς 9 (1), Μαυρογιάννης 10 (1τρ., 5ασ., 4κλ.), Κουτίνας 12, Στάμος 5, Καραγκιολίδης 9 (2τρ., 7ρ.), Μαλτέσιος 11, Θεοδωράκος, Μυστηλιάδης 21 (4).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Πεδιαδιτάκης, Κριτσοτάκης, Στρατάκης 2, Αρναουτάκης Γ. 10 (2τρ., 10ρ.), Θεοδωρίδης 4, Σακελλαράκης 2, Παπαδούλης 11 (1), Σπυριδάκης 3 (1), Ντιάλλο 14 (11ρ.), Γκοντόπουλος 11 (2).

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ-ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 89-81 (3η παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 33-32, 44-44, 61-61 (κ.α.), 70-70 (1η παρ.), 78-78 (2η παρ.), 89-81
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 5 (1), Μοσχοβίτης 13 (5 ασ.), Διαμαντόπουλος 4, Καράμπουλας 16 (1), Μενουδάκος 4, Σιούτης 17 (4), Ψαθάς 14 (4 κλ.), Πετροδημόπουλος 16 (11 ρ.), Τζιάλλας.
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Αντετοκούμπο 4 (1), Αγγέλου, Αντετοκούμπο Θ. 5 (1), Γκίκας 12 (2 τρ., 5 ασ.), Σαμοθράκης 28 (5), Σαλούστρος 5 (1 τρ., 3 κλ.), Γεωργιάδης 13 (9 ρ.), Καμπερίδης 5, Χείλαρης 3 (1), Γιαννουλάκος 6 (9 ρ.).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ  – ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   102-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   31-22 54-41, 82-64, 102-87
Διαιτητές: Τσούνας, Τσαρούχα, Γολεγου
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Νιπεργιάλης): Ασημακόπουλος, Νοέας 17 (7/7 δ.),  Καρύδας 21 (4 ασ., 3 κλ.), Κούρτης 14 (3 τρ., 4 ας.), Τόμιτς 19 (1 τρ., 4ασ.), Κλαδής, Αντωνόπουλος, Χατζόπουλος 8, Δημάκος 2, Μαγιτόμπε, Γκέρος 12, Τσόσιτς 10 (2 τρ., 4 ασ.)
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Διδάχος): Κουρής 16  (4), Αναγνωστόπουλος, Καρτέρης 5 (1), Κουτσός 8 (2), Σίννης 2, Τσιάκας 4 (5 ασ., 5 κλ.), Ζερβός 11 (1), Σβαρνάς 1, Πρισκομάτης 2,  Μαναβόπουλος 16, Βαρδαβάς 18 (4 ασ.), Ψυλέας 17 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ –  ΛΑΥΡΙΟ  62-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:   8-16, 32-28, 38-41, 62-63
Διαιτητές:  Μπήτης, Ζαγορίδης, Τσιρτσιμάλης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης, Γεωργιανός 4, Καπινιάρης 5, Τράκας, Ιωσηφίδης 2 (4 ασ., 3 κλ.), Νικολούδης 21 (5), Συμεωνίδης 15 (16 ρ., 7 ασ.), Βοϊβατόπουλος 7, Γρίψιος 8.
ΛΑΥΡΙΟ (Γιαννακόπουλος): Δελίδης 9 (3), Μαρκομιχάλης, Τσίρος 6 (1), Κακιούζης 20 (1), Παγώνης 1, Τρικαλιώτης, Λυμπερόπουλος 3 (1), Περράκης 10 (1 τρ., 11 ρ.), Ψωμαδέρης 8, Πασχάλης 6.