Αποτελέσματα Α2 – 7η αγωνιστική… “Καθάρισε” η Καβάλα σε μία ημέρα “διπλών”

totsiosΤα τέσσερα από τα έξι παιχνίδια της ημέρας ήρθαν “διπλό” αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά, πως το φετινό πρωτάθλημα είναι το πιο ανταγωνιστικό των τελευταίων ετών! Μόνο Καβάλα και Λαύριο κατάφεραν να κρατήσουν απόρθητες τις έδρες τους και να επικρατήσουν των Αρκαδικού και Δόξα Λευκάδας αντίστοιχα.

Η Καβάλα παίζοντας καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πήρε τη νίκη επί του Αρκαδικού με 70-60 σε ένα παιχνίδι σκληρό και με ένταση.  Οι Αρκάδες  μπήκαν καλά στο παιχνίδι (16-10 στο 7′) αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν αμέσως να φέρουν το ματς στα ίσια (16-16) και να προηγηθούν στο 10′ με 20-19. Στη συνέχεια ένα 7-0 της Καβάλας της έδωσε προβάδισμα με 33-25 στο 16′, αλλά οι προσπάθειες των Τζόρτζεβιτς και Καρύδας (οι οποίοι ήταν και οι κορυφαίοι από πλευράς φιλοξενουμένων) έφεραν τον Αρκαδικό στο τέλος του ημιχρόνου στο -2 (33-31). Η νευρικότητα ήταν εμφανής  στην επανάληψη καθώς και οι δύο ομάδες δέχτηκαν τεχνική ποινή. Ο Αρκαδικός δεν μπορούσε να ευστοχήσει σε σουτ (μέσα σε πέντε λεπτά σημείωσε 1 βολή), ενώ αντίθετα, η Καβάλα πίεσε και κατάφερε να πάρει διαφορά φτάνοντας στο +10 (42-32 στο 25′), για να φτάσει στο 29′ στο +13 (53-40). Η νευρικότητα ήταν χαρακτηριστικό και στην τελευταία περίοδο καθώς από το 30′ έως το 35′ οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (πέτυχαν από δύο η κάθε ομάδα), με το πρώτο καλάθι για την περίοδο να σημειώνεται από τον Τζόρτζεβιτς και να κάνει το 55-47. Η Καβάλα βρήκε όμως τον εαυτό της, διατηρώντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα και πήρε έτσι τη νίκη σ΄ενα σπουδαίο ντέρμπι.

Το αήττητο της έδρας του κράτησε και το Λαύριο καθώς κόντρα στη Δόξα Λευκάδας επικράτησε με 72-55. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος περιόρισαν αμυντικά τον αντίπαλο,  και έτσι η διαφορά κυμαινόταν σε διψήφια επίπεδα με αποτέλεσμα στο τέλος να πάρουν τη νίκη που τον διατηρούν στην πρώτη θέση.

Στην κορυφή παρέμεινε και ο Εθνικός μετά τη νίκη του, έπειτα από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, μέσα στη Βέροια επί του Φίλιππου με 74-69. Το ματς είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της, χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα δεκάλεπτα (16-16,  33-32, 42-42). Ενα τρίποντο του Κουκά στα 47΄΄ πριν από το τέλος, ήταν καθοριστικό γράφοντας το 72-69 υπέρ των πειραιωτών, ο Γκιουλέκας στη συνέχεια αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων για να ¨κλειδώσει¨ τη νίκη ο Ψυλέας με δύο βολές διαμορφώνοντας το 74-69.

Με Κουτρούλια το «διπλό» στην Κρήτη

Το Παγκράτι δραπέτευσε από το Βαρδινογιάννειο σ΄ενα συναρπαστικό ματς, με τη νίκη επικρατώντας του ΟΦΗ με 87-86 χάρη στο καλάθι του Κουτρούλια στα 2΄΄ πριν από το τέλος.
Οι γηπεδούχοι κρατούσε στο πρώτο μέρος τα ηνία, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της στο 19΄ (46-35).Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας όμως λύσεις κυρίως από τον  Κουτρούλια μπόρεσαν λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου να μειώσει σε 46-41.

Ο ΟΦΗ είχε τη διαφορά και στην επανάληψη, αλλά οι «ροσονέρι» με επιμέρους 2-10 κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (τρίποντο του Κοβάσεβιτς) με 63-64 για να έρθει ο Κιτσούλης με σουτ να κλείσει την Τρίτη περίοδο με 65-63.  Το Παγκράτι είχε πάρει τα… πάνω του (67-71) στο 33’ . Ο Λιανός κρατούσε τον ΟΦΗ στο παιχνίδι και με το 15 συνεχόμενους πόντους έφερε λίγο  αργότερα το ματς στα ίσια (80-80). Δύο  βολές του Κουτρούλια έκαναν το 82-82 53΄΄ πριν το φινάλε. Ο Λιανός όμως το πάλευε μόνος του και με δικό του τρίποντο, ο ΟΦΗ προηγήθηκε 85-82. 23΄΄ πριν από το τέλος. Ο Δέδες κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με τρεις βολές ισοφάρισε σε 85-85. Ο  Κιτσούλης με μία έγραψε το 86-85, για να ακολουθήσει στα 2΄΄ ο Κουτρούλιας με καλάθι να δώσει το «διπλό» για το Παγκράτι.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, το Ψυχικό κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Ερμή Λαγκαδά με 72-63. Οι δύο ομα΄δες συμβάδιζαν  στη μεγαλύτερη του διάρκεια του αγώνα. Ομως, οι φιλοξενούμενοι  στην τελευταία περίοδο παίζοντας καλή άμυνα περιόρισε τον αντίπαλο γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα αλλά και τη νίκη.

Με σούπερ Γκαγκαλούδη ήρθε το «διπλό»

Τη δεύτερη νίκη της και συνάμα το πρώτο της «διπλό» πέτυχε η Λιβαδειά επί του Αετού με 79-78. Η ομάδα του Νίκου Οικόνόμου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους παίρνοντας προβάδισμα με 22-12 στο 12΄, κρατώντας τα ηνία μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σ τη συνέχεια ο Αετός έκανε την αντεπίθεσή του, κυρίως με τον Τοπάλη, καταφέροντας να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 46-45.  Η ΑΕΛ όμως φαινόταν αποφασισμένη, καταφέροντας στο 39′ να πάρει ξανά το προβάδισμα 71-64. Οπως φάνηκε αυτό ήταν αρκετό, με τον Αετό το μόνο που μπόρσε στη συνέχεια ήταν να μειώσει τη διαφορά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έχουν  έντονα τα παράπονα από τη διαιτησία και ειδικότερα από τον κ. Διαμαντή, ο οποίος αντικατέστησε την τελευταία στιγμή τον κ. Νικολούλη.