Αποτελέσματα Α2 -8η αγωνιστική…. Απίστευτο φινάλε με νίκη στην παράταση για τον Ηρακλή, “άνετο” το Ψυχικό

Ο Ηρακλής παρά το ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να πάρει το παιχνίδι στην παράταση και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 93-90 απέναντι στον Ιωνικό με και να βρεθεί μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας!

Επειτα από ένα μοιρασμένο παιχνίδι, ο Ηρακλής κατάφερε παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε τα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου χωρίς τους Πολυτάρχου και Αθανασούλα, ενώ έχασε στο τελευταίο δεύτερο και τον Σοκ, να πάρει μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Ιωνικό και να βρεθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 17-12 όμως  ο Ιωνικός βρήκε λύσεις και τον Δημητριάδη να σκοράρει το παιχνίδι δεν άργησε να έρθει στα ίσια (22-22) και από εκέί και μετά οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξεφύγουν (47-44) και πάλι ο Ηρακλής επέστρεψε γρήγορα ανακτώντας το προβάδισμα (50-47).
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν με τις ομάδες να έρχονται τέσσερις φορές ισόπαλες. Ο Ιωνικος προηγήθηκε με 66-63 στο 32′ και 69-65 στο 33′  αλλά τα αμυντικά του λάθη έδωσαν ξανά την ευκαιρία στους «κυανόλευκους»  να περάσουν μπροστά με 71-69.  Η Νίκαια και πάλι όμως έκανε το 78-66 στο 38′ αλλά ο Σοκ με γκολ φάουλ έγραψε το 79-78.  Ακολούθησαν καλάθια τον Σάαφτεναρ και Ρουσκάουσκας (81-80), ο Λιακόπουλος έκανε το 81-82 στα 24” πριν από το τέλος ενώ, ένα φάουλ που δόθηκε υπέρ του Ρουτκάσουσκας 1” (ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να εκτελέσει βολές μετά από το δυνατό χτύπημα που δέχτηκε) πριν από τη λήξη έφερε τον Ηρακλή στη γραμμή των ελευθέρων βολών με τον Αποστολίδης με 1/2 να στέλνει το ματς στην παράταση.
Εκεί και πάλι υπήρξαν εναλλαγές, έως ότου ο Ρουτκάουσκας κερδίζει το γκολ φάουλ (89-88) χάνοντας όμως τη βόλη, αλλά ο Ηρακλής πήρε το ριμπάουντ και ο Γιαννακίδης με τρίποντο έδωσε “ανάσα” στους γηπεδούχους με 92-88, 28” πριν το φινάλε, ο ίδιος με μία βολή έκανε το 93-88 για να ακολουθήσει ο Μπατής και να διαμορφώσει το τελικό 93-90.

Επιβλητικό το Ψυχικό!

Εχει βρει ρυθμό και τίποτα δεν το σταματά! Σαρωτικό ήταν το Ψυχικό απέναντι στο Μαρούσι παίρνοντας τη νίκη με 89-71 φτάνοντας στις τέσσερις συνεχόμενες (σ.σ. και έξι συνολικά) στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά πήραν τα ηνία από την αρχή, παίρνοντας το προβάδισμα με 36-10 στο 9′ ενώ με τους Αρσενόπουλο και Μάντζαρη να σημειώνουν τους μισούς πόντους της ομάδας η διαφορά εκτοξεύτηκε και +28 (41-13). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το Ψυχικό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να κατακτά μία άνετη νίκη.