Τελικά το δίδυμο στη κορυφή δεν άλλαξε μετά και την 23η αγωνιστική, αφού ο Αμπελώνας επικράτησε αν και δύσκολα του Ηρακλή Κοζάνης επιστρέφοντας έτσι στη πρώτη θέση μαζί με τη Νίκη Βόλου.
Στη μάχη της παραμονής, ο Αιγινιακός και το Άργος Ορεστικό πήραν μεγάλες νίκες απέναντι σε Μεταμόρφωση Βόλου και Μακάμπη αντίστοιχα.
Συνεχίζει να ελπίζει για τη σωτηρία και ο Αετός Κιλκίς μετά την εύκολη αναμέτρηση κόντρα στην Έδεσσα, ενώ περίπατο έκανε και ο Πρωτέας, ο οποίος αντιμετώπισε την Αξιούπολη.
Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:
Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρύσης – Αριστοτέλης Επαν. 82-69
Αιγινιακός – Μεταμόρφωση Βόλου 81-69
Μακάμπη – Αργος Ορεστικό 66-68
Πρωτέας Γρεβενών – Αλεξ. Αξιούπολης 82-66
Πανεδεσσαϊκός –Αετός Κιλκίς 52-87
Αμπελώνας – Ηρακλής Κοζ. 61-56
Σάββατο 16/4
Νίκη Βόλου – Φοίνικας Λαρ. 74-68
Τα φύλλα αγώνα:
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ 81-69
Διαιτητές: Μερτζάνης-Γκουτζιομήτρος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-27, 68-41, 81-69
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαϊδης): Μπάγκι 24 (5), Μωυσίδης, Καλαϊτζίδης , Στυλιανίδης 2, Τσαουσέλης, Μερσίνης, Παπουλίδης 4, Βουλτσίδης 18 (2), Κουρκούτας 17 (3), Δένης 5 (1), Λοτζανιώτης 7 (2), Γκουντίνας 4.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριντζής): Καραγιώργος Θ. 4 (1), Καραγιώργος Γ. 24 (6), Στενός 2, Γιαννέλος, Ντίνας 9 (1), Καλογερόπουλος 16 (3), Τοπούζης 4, Φρουσκλιάς 8 (2), Καραρήγας 2.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ – ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ 52-87
Διαιτητές: Μυσιρλής-Δημάδης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 27-48, 44-63, 52-87
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Δασκαλάκης): Πέτκος 7 (1), Μάρκου, Θεοδώρου 8 (2), Σταμπουλής, Τσιτλακίδης 2, Τζιόλας, Νότης, Τσάμης 3, Ζεχερλής 12 (1), Σταυρουλάκης 18 (2), Γκέκας 2.
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κοντονάσιος): Ημερίδης 6, Παπαδόπουλος 10, Κωτούλας 3, Πατσούρης 14 (2), Παπαβασιλείου 18 (4), Γιαχανατζής Β. 3, Φλιάτης 4, Βογιατζής 27 (2), Ξανθόπουλος 2.
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ. 61-56
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τζίμα
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 32-33, 42-46, 61-56
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Κουτσουκέρας): Βλαχούλης 4 (1), Γκανέτσας 2, Μηλιώνης 16(1), Αποστολάκης 23, Παρασκευάς 5, , Κατσίμπας 2, Γούλας 9 (1).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Σταθόπουλος 4 (1), Ηλιόπουλος 8 (1), Ρέππας Χ. 3 (1), Μιχαηλίδης 21, Ρέππας Ν. 5 (1), Ψάλτου 15 (1).
ΜΑΚΑΜΠΗ – ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 66-68
Διαιτητές: Σαλικίδης-Ρούκας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 29-43, 44-53, 66-68
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ροδάς): Οξούζης 9, Σιάπκας, Γιαγκόπουλος, Γκαϊτατζής 11, Δελητζάκης, Κατεμλιάδης 11(2), Κοντός 3 (1), Αρούχ 18 (1), Κωστόπουλος 14 (1).
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Σούλιος): Φωτιάδης, Πουλιώνης, Πιτσίνης 2, Παντελίδης, Κοτζαγιάννης 8, Πανταζής 16 (1), Βίλας 9 (2), Δαραβίγκας 9 (3), Καραμήτσος 6, Κώττας 18 (3), Βαρθακούλης.
Μ. ΑΛΕΞ. ΚΡ. ΒΡΥΣΗΣ – ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝ. 82-69
Διαιτητές: Θωμόπουλος-Ξέρας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 52-36, 65-46, 82-69
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡ. (Τυριακίδης): Πάρδας, Χρυσίδης 5, Πάντσης 11 (1), Μιχαηλίδης 20 (2), Αθανασιάδης, Δεληγιάννης 20(2), Κρομμύδας 15, Ρούζιος 3 (1), Θεολόγου 3, Βαφόπουλος, Κυριαζής 5, Παπαμιχαήλ.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Καραπιπερίδης): Φωτιάδης 11 (1), Παλαιόπουλος, Βογιατζής, Πουλιανίτης 6 (1), Αγλαμίσης Τρ. 3 (1), Κοκκάρης 4 (1), Τερσενίδης 14(2), Διαμαντής 12, Σαμαράς 2, Γιαννακός 2, Καβαρδίνας 2, Αγλαμίσης Θ. 13 (1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. – ΑΛΕΞ. ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 82-66
Διαιτητές: Τσοκόλης-Παπαδημητρίου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 39-32, 61-53, 82-66
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. (Μορουζίδης): Κουμπούκας, Σουρβάς, Στάμος 2, Γραβάς 10 (1), Σπανός 3 (1), Ρίγκος 5, Κολοβός 10 (2), Μπόζιαρης 7 (1), Μίχος 21 (1), Βλάχος 4, Τζίμας 20 (6).
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπάρπας): Μαυρόπουλος 9 (1), Φιλιππίδης 26 (4), Μπερμπερίδης 2, Βαλσαμίδης 6 (2), Βακιρλής 3 (1), Καλαβάζης 4, Σιώτκας 16.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 23 αγώνες)
1. Νίκη Βόλου | 42 | 19-4 | 1778-1472 |
2. Αμπελώνας | 42 | 19-4 | 1654-1365 |
3. Φοίνικας Λ. | 39 | 16-7 | 1771-1563 |
4. Μεταμόρφωση Β. | 39 | 16-7 | 1705-1534 |
5. Ηρακλής Κοζάνης | 36 | 13-10 | 1648-1600 |
6. Αργος Ορεστικό | 36 | 13-10 | 1688-1607 |
7. Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρ. | 36 | 13-10 | 1627-1549 |
8. Αιγινιακός | 35 | 12-11 | 1557-1430 |
9. Αετός Κιλκίς | 35 | 12-11 | 1543-1534 |
10. Μακαμπή | 34 | 11-12 | 1511-1602 |
11. Αριστοτέλης Επ. | 30 | 7-16 | 1553-1705 |
12. Πρωτέας Γρεβ. | 29 | 6-17 | 1553-1738 |
13. Πανεδεσσαϊκός | 27 | 4-19 | 1436-1717 |
14. Αλέξανδρος Αξ. | 23 | 0-23 | 1340-1948 |
Επόμενη αγωνιστική (23η, 8/5):
Μεταμόρφωση Βόλου – Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρύσης
Αργος Ορεστικό – Αιγινιακός
Ηρακλής Κοζ. – Μακάμπη
Αριστοτέλης Επαν. – Πρωτέας Γρεβενών
Αλεξ. Αξιούπολης – Πανεδεσσαϊκός
Αετός Κιλκίς – Νίκη Βόλου
Φοίνικας Λάρισας – Αμπελώνας