Δύο στα δύο για τον Μακεδονικό που πέρασε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες μέσα από την έδρα του Μαντουλίδη ενώ στο πρώτο Θεσσαλονικιώτικο ντέρμπι η ΜΕΝΤ επικράτησε της ΧΑΝΘ και συνεχίζει επίσης αήττητη. Νικηφόρα ήταν και η αναμέτρηση του Απόλλων Καλαμαριάς με αντίπαλο τον Αστέρα Σίνδου στην παράταση.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, ο Αστέρας ισοφάρισε με τον Λεπτοκαρίδη στο φινάλε της κανονικής διάρκειας σε 71-71 αλλά τελικά η ομάδα της Καλαμαριάς βρήκε τις λύσεις για να πάρει την νίκη. Ο Πολύγυρος πέρασε αρκετά εύκολα από τον νεανικό Ορφέα Ν. Σκοπού όπως και η Ευκαρπία κόντρα στον Κένταυρο.
Στις αήττητες ομάδες μετά από το πέρας των δύο αγωνιστικών παραμένει η Ελευθερούπολη που πήρε το διπλό μέσα στον Αίαντα και ο ΓΑΣ που κέρδισε το πρώτο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕ Κομοτηνής.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Απόλλων Καλαμαριάς-Αστέρας Σίνδου 78-74 (71-71 κ.α.)
Μαντουλίδης-Μακεδονικός 59-77
Αίας Ευόσμου-Ελευθερούπολη 61-73
ΓΑΣ Κομοτηνή-ΑΕ Κομοτηνής 73-62
Ομάδα | Βαθμ | Αγων | Νικ | Ηττ | Μηδ | Επιθ | Αμυν | Διαφ | |
1 | ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 170 | 98 | 72 |
2 | ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 160 | 123 | 37 |
3 | ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 146 | 121 | 25 |
4 | ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 149 | 127 | 22 |
5 | ΜΕΝΤ | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 164 | 142 | 22 |
6 | ΧΑΝΘ | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | 158 | 147 | 11 |
7 | ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | 156 | 146 | 10 |
8 | ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | 144 | 147 | -3 |
9 | ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | 128 | 138 | -10 |
10 | ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 126 | 139 | -13 |
11 | ΑΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 137 | 161 | -24 |
12 | ΜΑΣ Ε.ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 125 | 153 | -28 |
13 | ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛ/ΤΕΙΑΣ | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 126 | 163 | -37 |
14 | ΟΡΦΕΑΣ Ν.ΣΚΟΠΟΥ ΣΕΡΡΩΝ | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 96 | 180 | -84 |
Τα φύλλα αγώνων:
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 61-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 35-44, 53-57, 61-73
Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηκώστας
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γυμνόπουλος): Βαρδής 3 (1), Φωτόπουλος, Δοξάκης 14 (4), Μπαλιτζόπουλος 2, Νικολούδης 17, Μολαλάρι 3 (1), Νησιώτης 9, Γ. Σεκαδάκης, Νέσης 10 (2), Δ. Σεκαδάκης 3.
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κ. Παπαδόπουλος): Στυλίδης 28 (2), Γαϊτανίδης 3, Μασάδης 1, Θεοδωράκος 10 (2), Μανάκας 6, Απαζίδης 5 (1), Ιωάννου 11 (2), Βοϊβατόπουλος 9.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ- ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 59-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 31-41, 43-59, 59-77
Διαιτητές: Τσοκόλης-Καρκαλέτσης Γ.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ(Ντολόπουλος): Ροπούτης 3 (1), Μπέλος 2, Γκαντίδης 5, Γιαννακός 3 (1), Ρεφατλάρι 3 (1), Εύζωνας, Κουκτσίδης 14 (2), Γραβάνης 11 (1), Καλόγηρος, Τσιριλάκης 7, Γκίζης 6, Νικολαϊδης 5 (1).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Μύθου): Παπαγρηγορίου, Ντισλής 25 (2), Κουτουραντζόγλου 18 (1), Βούλγαρης, Μπαρζού 2, Χαλάτσης 7, Κομμάτας, Πηλακούτας 5 (1), Λυχριδάς, Κασούρας 16, Μαργαρίτης 4.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ 78-74 (71-71 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 36-30, 51-47, 71-71, 78-74
Διαιτητές: Πετανίδου-Τσούλης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ(Γεωργιάδης) Χαρτόπουλος 7, Αποστόλου 16(2), Μυσιρλού, Σταματέλος 9 (1), Κουκουλίδης 6, Μαχαιριανάκης 7, Σπυρόπουλος 5, Καλαμπόκης 2, Χατζίδης 6, Στυλιανίδης 20 (1).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ(Μπαλογιάνης- Στυλιανίδης): Λεπτοκαρίδης 16 (1), Δουμάνης, Παπαπασχάλης 4 (1), Ιωαννίδης 14, Πετρίδης, Μπίλιος 14 (4), Γιαννόπουλος, Αγραφιώτης 6 (1), Ακριτίδης 9, Μυσύρογλου 1, Σπουργίτης 4, Ιατρίδης 6.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ- ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ 90-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 49-33, 71-47, 90-67
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Καλέσης
ΕΥΑΚΡΠΙΑ(Νίκου) Ψετυγοκάς 3 (1), Πούλιος 3 (1), Κιούρκας 9 (2), Θεοδωρόπουλος 5, Γρηγοριάδης 5, Γαϊτανης 3 (1), Χολέβας 19 (3), Πρεδάρης 2, Κολώτσιος 26 (4), Κόκκουρας 4, Γκαβέζος 9 (1).
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Βλοστός): Σελεμενάκης 11, Φωτιάδης 6 (1), Γκόνος 12 (2), Πατίκας 3 (1), Παρασκευάς, Ρέμπελος 6(1), Δέτσικας 10, Δασκαλάκης 13 (3), Ζωγράφος 6.
ΜΕΝΤ- ΧΑΝΘ 81-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 36-41, 55-59, 81-79
Διαιτητές: Γαζέτας-Παπαδόπουλος Χ.
ΜΕΝΤ(Νομικός- Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 15 (2), Παπαδόπουλος Π. 6 Μιχαηλίδης 21 (2), Μπουραζάνης, Καρανώτας 2, Παπαδόπουλος Αγ. 25 (3), Κάππος, Ακσεχέρογλου 2, Μπαγκτασαριάν, Γιαννούλης 10, Κούρκουλας, Βελέντζας.
ΧΑΝΘ (Παπανβασιίλειου- Παναγιωτόπουλος): Παπαζούλης, Ζούμτσας, Ακεψιμιάδης 22 (4), Ελευθεριάδης, Ζιάκας 14 (1), Θωμαϊδης 10, Γεωργάκης 10, Πέτροβιτς 17 (3), Ζαμπάκης 2, Κωστίκας 4, Μακούλης, Ντούκας.
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 57-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 34-52, 44-68, 57-87
Διαιτητές: Πράττος-Τζιοπάνος Γ.
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ(Σίσκος): Κουτσιαντζής 9 (1), Παρίσης 11, Δροσινός 11 (1), Χατζής 7( 1), Γάτος 7, Σίμος 2, Χαβαλές 10, Φραντζέσκος, Ταϊρης, Θεοδωρόπουλος, Δρουμαγιάς, Καρακάσης.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ(Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης 6, Πιπιλιάρης 21, Τσιούντος 9, Στεφανίδης 2, Παυλέας 10, Μπέγας 20 (4), Καραγιαννάκης 7, Νούκαρης 9 (1), Δήμητσας 3.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ- ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 73-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 41-32, 57-45, 73-62
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλλα
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ( Λεμονίδης): Γιωτόπουλος 4 (1), Σιμάκης 9, Χαλίλ 9, Βελή 11 (1), Παλάσκας, Σκεμπής 7, Αθανασίου 4 (1), Λεχούδης 19 (2), Χατζηδημητρίου 10.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Στοάκης): Κουτσοβασίλης 17 (1) Λαγογιάννης, Παχαρίδης, Σπέντζος 9 (2), Θεοδωρίδης 4, Κυφωνίδης 15 (4), Καραμανλής 1, Καραμπίνης 7, Μαγουλάς 4, Δάτσης 5.
Επόμενη αγωνιστική (3η, 29/10):
Κένταυρος Καλλικράτειας – ΜΕΝΤ
ΧΑΝΘ – Απόλλων Καλαμαριάς
Αστέρας Σίνδου – Ορφέας Ν. Σκοπού
Πολύγυρος – Μαντουλίδης
Μακεδονικός – Αίας Ευόσμου
Ελευθερούπολη – ΑΕ Κομοτηνής
ΓΑΣ Κομοτηνή – Ευκαρπία