Ο Λοκρός Αταλάντης «έπιασε» τον ΟΦΗ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον 2ο όμιλο του Νότου, με τη νίκη του με 70-63 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κι έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, δίχως όμως να καταφέρουν να καλύψουν και το -9 του πρώτου γύρου.
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:
Άρης Θήβας – ΚΑΠ 66-56
Λοκρός Αταλάντης – ΟΦΗ 70-63
Έξω Παναγίτσα – Ίκαρος Ν. Σμύρνης 79-85
Δειλινό – Αργοναύτης Ρ. 53-88
Ερμής Σχηματαρίου – ΚΑΟ Μελισσίων 58-63
Κορωπί – Ζωγράφου 78-79
Καλλιθέα Ρόδου – ΒΑΟΛ 52-54 (16/02)
Τα φύλλα αγώνα
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΛ. – ΟΦΗ 70-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 40-33, 55-50, 70-63
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Χρηστίδης.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας): Πρεφαντής, Γκρέκος, Φωτητζόγλου 10 (1), Κετέμα, Κεχρής 8 (2), Πάσσας 2, Παπαηλίου, Γεωργίου, Μάτος Αν. 19, Μάτος Αγγ. 24 (5), Δουρούκης, Ψάλτου 7.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας 1, Χρηστινάκης 4 (1), Αντωνόπουλος 6 (1), Τσιρκιτζόγλου 4, καρλαύτης 4 (1), Καραλής 6 (1), Μπούμπαρης 11, Πετράκης 19 (2), Πάλλης 7.
ΕΡΜΗΣ ΣΧ. – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 58-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 33-27, 46-44, 58-63
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Καρακωνσταντόπουλος
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σολομωνίδης): Σπηλιώπουλος 14 (1), Πανταζής 2, Κουτής, Γκρινιάρης 9 (1), Μεϊντάνης, Κώνστας 3 (1), Ετζιάκα 7, Μαράντος 9 (1), Τσαπρούνης 8, Μαλισιόβας, Σαράφογλου Κ., Γιανναλέτσος 6 (1).
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Δάγλας): Κυπαρίσσης 7, Στεργίου, Γεραμάρης, Οικονομόπουλος 17, Κοντός 5, Σοφρωνάς 17 (3), Ζήρος 2, Τρίχας 3 (1), Καραχάλιος 6, Καραβανάς 6.
ΑΡΗΣ Θ. – ΚΑΠ 66-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-10, 40-17, 50-32, 66-56
Διαιτητές: Λεκατσάς-κανελλόπουλος.
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος, Τζαβίδας, Ματσαγγούρας 4, Γκόλιας 7 (1), Καδιγιαννόπουλος 3 (1), Παναγιωτίδης 13 (2), Καλεμτζάκης 6 (1), Χαραλάμπης 6 (1), Κουμπές, Τριανταφύλλου 13, Ντέντα 4.
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Μόκκας, Βενιτουράκης 10 (1), Χανιάς, Πανταζής, Βαθιάς 12, Χρονόπουλος 17 (2), Μαυροειδάκος 4, Καρυπίδης 13.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ – ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. 79-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 48-40, 69-61, 79-85
Διαιτητές: Καρπάνος-Σταθόπουλος.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Κουτσογιάννης): Κουτσογιάννης, Σέττος 28 (5), Ξιούρας 12 (2), Θεοδωράκος Π. 1, Καραμπέκης, Μανιάτης 14 (4), Γκιζογιάννης 24 (1).
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Μεγαγιάννης): Ανέστης 13 (1), Σταμάτης 28 (8), Γιαννακοδήμος 9, Μοσχόρας, Μιχαλόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 14 (3), Αντωνόπουλος 7, Μπάσιος 2.
ΚΟΡΩΠΙ – ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ 78-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 37-40, 63-48, 78-79
ΓΣ Κορωπίου (Κακιούζης): Καραχάλιας , Καμαρινός 14 (1), Τζαγισβίλι 2, Αγόρης 12 (1), Καραδολάμης 30 (1), Φίλα 3, Κατσάρης, Σβορώνος 7 (1), Κουτουφάς 12, Χρονόπουλος.
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Μάνος): Αργυρόπουλος, Γκόντγουιν 7, Πρόφκα 7 (1), Ζαρμακούπης 24 (1), Δρίβας 24 (6), Παπαφωτίου, Κανελλόπουλος 4, Βαρνάβας 6, Σαρλής 2, Ιμαριακμπέ, Δήμου 5 (1)
ΔΕΙΛΙΝΟ – ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΡΑΦΗΝΑΣ 53-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-26, 20-51, 37-68, 53-88
ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 14 (2), Μπορμπίδης 7, Αντωνογιαννάκης 1, Γαιτανάκης 5, Στέβοβιτς 5, Λεφής 1, Γρύλλης 4, Εκίζογλου 1, Κυρίτση 9 (2), Γκουτσίδης 4, Σπηλιόπουλος.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ Ρ. (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 13 (3), Χωματάς 3 (1), Τσίρος 10 (1), Συγγούνας 17, Σταμέλος 5 (1),Τύρλας 4, Ζερβός 9 (2), Σιλιτζήρης 7 (1), Ζέρβας, Γαλιατσάτος 4, Μητσάκης 8 (1), Σβάρνας 8.
Η βαθμολογία
ΠΟΝ | ΑΓ | ΝΙΚ | ΗΤΤ | ΕΠΙΘ | ΑΜ | ΔΙΑΦ | ||
1 | ΟΦΗ | 29 | 16 | 13 | 3 | 1224 | 1049 | 175 |
2 | ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ | 29 | 16 | 13 | 3 | 1181 | 1002 | 179 |
3 | ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ | 29 | 16 | 13 | 3 | 1284 | 1123 | 161 |
4 | ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓ.ΡΑΦ. | 28 | 16 | 12 | 4 | 1213 | 1040 | 173 |
5 | ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ | 28 | 16 | 12 | 4 | 1157 | 1059 | 98 |
6 | ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ | 26 | 16 | 10 | 6 | 1205 | 1173 | 32 |
7 | ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ | 23 | 16 | 7 | 9 | 1134 | 1149 | -15 |
8 | ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ | 23 | 16 | 7 | 9 | 1148 | 1167 | -19 |
9 | ΑΟ ΙΚΑΡΟΣ Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ | 23 | 16 | 7 | 9 | 1079 | 1117 | -38 |
10 | ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ | 23 | 16 | 7 | 9 | 1140 | 1217 | -77 |
11 | ΚΑΠ | 21 | 16 | 5 | 11 | 1104 | 1155 | -51 |
12 | ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΡΟΔΟΥ | 19 | 16 | 3 | 13 | 1026 | 1170 | -144 |
13 | ΑΕ ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ | 19 | 16 | 3 | 13 | 1125 | 1279 | -154 |
14 | ΔΕΙΛΙΝΟ ΑΟ | 16 | 16 | 0 | 16 | 1016 | 1336 | -320 |
Επόμενη αγωνιστική (17η, 24/02):
ΚΑΠ – Λοκρός Αταλάντης
ΟΦΗ – Εξω Παναγίτσα
Ικαρος Ν. Σμύρνης – Δειλινό
Αργοναύτης Τριγλίας – Ερμής Σχηματαρίου
Μελίσσια – Κορωπί
ΒΑΟΛ- ΕΦΑΟΖ
Καλλιθέα Ρόδου – Αρης Θήβας