Ο Πόλις έκανε το ένα από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την εξασφάλιση της ανόδου στη Γ’ Εθνική. Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Πεταλά στην άκρη του πάγκου, ο Πόλις επικράτησε εκτός έδρας της Προοδευτικής και διατήρησε αμείωτη τη διαφορά των δύο βαθμών που έχει από τον Φάρο Κερατσινίου, δύο αγωνιστικες πριν από τη λήξη.
Η ομάδα της Καλλιθέας χρειάζεται πλέον μία νίκες στις επόμενες αγωνιστικές ή ένα στραβοπάτημα του Φάρου για να κατακτήσει την άνοδο.
Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:
Εθνικός – Άρης Νικαίας 82-73
Φάρος Κερ. – Πρωτέας Βούλας 76-47
Προοδευτική – Πόλις Καλλιθέας 49-67
ΑΕ Ρέντη – Πέρα 82-86
ΑΛΦ Αλίμου – Δραπετσώνα 75-70
Ελευθερία Μοσχάτου – Φοίνικας Πειραιά 72-75
Ιωνικός Νικαίας – ΓΑΣ Μάνδρας 53-51
Τα φύλλα αγώνα:
EΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 82-73 (51-42)
Διαιτητές: Μπίκας, Φασόλης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κλιγκόπουλος): Παπαδημητρίου 26 (4), Φούκος , Ανδρεδάκης 12 (2), Μακρής 19 (1) , Στασινόπουλος 2 , Μπίκουλης 2, Σαραντάκος 2 , Καρυπίδης 17 (1) , Τσατσάνης 2.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μωυσιάδης): Βαρλάς 10 (2) , Τσιμπεκίδης , Σαρηγιαννίδης 8, Κουφόγιαννης 4, Ευστρατίου 2, Γαλίτης 8 (1), Ανυφαντής 25 (2) , Θάνος 16 (1) , Σμυρλής.
ΦΑΡΟΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 76-47 (44-27)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Μέλης
ΦΑΡΟΣ (Πολέμης, Παύλος): Καραλής 6, Αθανασούλας 9 (1) , Τσαγγαράκης 14, Χαραλαμπίδης , Τσελεμπής 11 (1), Λουγιάκης 3 , Δασκαλούδης 7, Βασιλακάκης 6 (1), Κοροπούλης , Φωστέρης 9 (1) , Πουλέρης 4, Κουντουράς 7.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τσεμπέρης, Κολοτούρος): Γιοβάς 10, Θωμάς 2, Δρακόπουλος 11, Λοϊζίδης 2, Τζούνας 4 , Χάλαρης 7 (1) , Θεοχάρης 3, Ζεγκίνογλου 4, Πράτης 4.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΠΟΛΙΣ 49-67 (21-41)
Διαιτητές: Βίλιας, Αρφαρά
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Λορέντζος): Βαμβακάρης 11, Κραβαρίτης , Κυριακόπουλος 12 (2), Φουντής 11 (1), Πανταζόπουλος , Σαρδέλης 8, Σπανάκης ,Μάντζαρης 2, Σαραντίδης , Κλιγκόπουλος 5.
ΠΟΛΙΣ (Πεταλάς, Παγώτσης): Σιγλέτος 3 (1) , Μπογδανίδης 2, Τζιώτης , Ραλλάτος 6 , Κασπαριάν 13 (1), Λαζαρακόπουλος 3, , Κανέλλης 4, Κωνσταντίνο , Φωτόπουλος 19 (1) , Μαρκόπουλος 3, Οικονόμου , Παπαδόπουλος 14 (3).
ΑΕ ΡΕΝΤΗ – ΠΕΡΑ 82-86 (38-45)
Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Ηπιώτης
ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Μανδραγός): Διαμάντης 17, Μπίχτας Α. 4, Παναγόπουλος 16 (2), Πασπαλάς, Ράδης 7 (1), Μάκος 21 (3), Αντιπάτης 13 (1), Λευκόπουλος , Τζοβάρας 4.
ΠΕΡΑ (Αποστολίδης): Μητρόπουλος Ι. , Κουτσούκος 12 (2), Αποστολίδης Α. 13 (4), Κατής 13, Λουκάκης 30, Κοντομίχης, Καραντανάς 8, Αλεξανδρόπουλος 4, Μητρόπουλος Χ. 4 (1), Μουρίκης.
ΑΛΦΑ – ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 75-70 (49-44)
Διαιτητές: Μαγγωνάκης, Στρέμπας
ΑΛΦΑ (Τσαλαπατάνης, Μαστρογιάννης): Ροΐδης 18 (2) , Βαρβατάκος 9, Μακρυγιάννης 17 (2), Μπουραζάνης 3 (1), Μελισσαράτος 19 (1), Ζευγώλης 6, Βερτούδος 3 (1).
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης, Κεφαλίδης): Αρμανίδης 13 (3), Μαμματάς 4 (1), Σίνος 20 (6), Πατέλης 2, Μαρίνος 11, Κωνσταντίνου 6 (2), Δέλλιος 2, Καρελάς 2, Ρούσσης.
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 72-75 (36-39)
Διαιτητές : Σιώκας, Γερουλάνος
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Κουτσιούμπας, Διολέτης): Παπατρέχας 11 (3) , Παρασίδης 19 (5) , Παυλιάς , Τζαφέρης 1, Κόλιας 2, Φραγγούλης 10, Χατζηκίδης 14 (1), Λύτρας 2, Κουτσουμπάκος 7, Τσιρόπουλος 6.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Ποτόσογλου): Συρόγλου 14 (2), Καρατζής 7, Γεωργακόπουλος 10, Δεβετζόγλου 16 (4), Ρέππας 18, Νούτσης 2, Σοφιανόπουλος 4, Μόμτζος, Κορούνης 4.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. – ΓΑΣ ΜΑΝΔΡΑΣ 53-51 (30-22)
Διαιτητές : Πασπαφωτίου, Κάρδαρης
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚ. (Κωνσταντινίδης , Κουτσοδόντης): Μπουρτσουκλής 5, Λιθόπουλος 8, Ντόκος 2, Ντακούλιας 27 (3), Οικονόμου 5, Θαλασσινός 3 (1), Κασιούμης 3, Θωμάς, Παπάδης.
ΓΑΣ ΜΑΝΔΡΑΣ (Γρίβας, Μέτος): Κατσαρέλιας, Πέτρου 5 (1), Πέττας 9 (3), Αβραμίδης 4, Μπουρβάνης 5, Κριεκούκης, Στεφάνου, Χερκελετζής 11 (1), Φιλίππου 6 (1), Καμπερίδης 11.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 24 αγώνες)
1 | Πόλις Καλλιθέας | 45 | 21 | 3 | 1827 | 1542 |
2 | Φάρος Κερατσινίου | 43 | 19 | 5 | 1726 | 1512 |
3 | ΓΑΣ Μάνδρας | 42 | 18 | 6 | 1638 | 1430 |
4 | Ιωνικός Νίκαιας | 40 | 16 | 8 | 1684 | 1543 |
5 | Εθνικός | 39 | 15 | 9 | 1724 | 1613 |
6 | Αρης Νίκαιας | 39 | 15 | 9 | 1610 | 1545 |
7 | Πρωτέας Βούλας | 35 | 11 | 13 | 1592 | 1582 |
8 | Ελευθερία Μοσχάτου | 35 | 11 | 13 | 1568 | 1561 |
9 | Φοίνικας Πειραιά | 35 | 11 | 13 | 1504 | 1517 |
10 | ΑΛΦ Αλίμου | 34 | 10 | 14 | 1633 | 1805 |
11 | Δραπετσώνα | 33 | 9 | 15 | 1578 | 1634 |
12 | Προοδευτική | 28 | 4 | 20 | 1528 | 1764 |
13 | Πέρα | 28 | 4 | 20 | 1472 | 1745 |
14 | ΑΕ Ρέντη | 28 | 4 | 20 | 1462 | 1753 |
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25η, 18/4, κοινή ώρα έναρξης 21:30):
Αρης Νικαίας – Φάρος Κερ.
Πόλις – Πρωτέας Βούλας
Πέρα – Εθνικός
Δραπετσώνα – ΑΕ Ρέντη
Φοίνικας Πειραιά – ΑΛΦΑ
ΓΑΣ Μάνδρας – Ελευθερία Μοσχ.
Προοδευτική – Ιωνικός Νικ.