Β΄Εθνική (Βορράς) / 10η αγωνιστική – Γλίτωσε από του Άργους… τα δόντια!

promitheasΣτα “χαρτιά” το Προμηθέας-Αργος Ορεστικό ήταν το μεγάλο ματς της 10ης αγωνιστικής. Στο γήπεδο αποδείχθηκε ότι ήταν το ματς της χρονιάς! Ισως και κάτι παραπάνω, καθώς έσπασαν καρδιές στο κλειστό της ΕΑΠ, όπου ο Προμηθέας χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να καταβάλλει το Αργος Ορεστικό με 106-102, σε ένα χορταστικό, συναρπαστικό παιχνίδι που χρειάστηκε δύο ώρες και 20 λεπτά για να ολοκληρωθεί και το οποίο θα μπορούσαν να έχουν κερδίσει κάλλιστα και οι δύο ομάδες.

Ρεκόρ πόντων ο Πέττας

Ο Νίκος Πέττας πέτυχε 39 πόντους (φετινό ρεκόρ στη Β’ Εθνική) και μαζί με τον Δημήτρη Κατιάκο (28) κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, που είχε διψήφια διαφορά στο σκορ επί 25 λεπτά αλλά στο φινάλε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο από την ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη. Για την ακρίβεια, οι Πατρινοί άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, όταν προηγήθηκαν 38-22 στο 15′, με τον prom-argosΠέττα να έχει μέχρι εκείνο το σημείο 19 πόντους. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε δραματικά με τη ματς-απ ζώνη που έπαιξε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο το Αργος Ορεστικό.

Οι γηπεδούχοι βραχυκύκλωσαν στην επίθεση, χρειάστηκαν 5,5 λεπτά για να σκοράρουν και έκαναν 6 λάθη στην τρίτη περίοδο, ωστόσο το Αργος Ορεστικό ήταν τόσο άστοχο στην επίθεση που δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους (46-39). Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζακόπουλου έδωσαν ανάσα στον Προμηθέα, που έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 14 πόντων (63-49) και έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Τότε όμως άρχισε ο βομβαρδισμός των φιλοξενούμενων!

Το θρίλερ των τελευταίων λεπτών

Το Αργος Ορεστικό είχε ένα εύστοχο τρίποντο όλο κι όλο επί 30 λεπτά, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο έβαλε… επτά (!) και έφερε τούμπα όλο το ματς, με πρωταγωνιστές τους Μιχαηλίδη, Τράντα, Βλάχο, Κόττα (πέτυχε 19 από τους 27 πόντους του μετά το ημίχρονο) και Μαυρίδη. Ο τελευταίος ήταν και αυτός που ισοφάρισε 83-83 με 2/2 βολές 11 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, κι ενώ λίγο προηγουμένως ο Τζακόπουλος έχασε 3/4 βολές που θα μπορούσαν να έχουν “καθαρίσει” το
ματς. Στο φινάλε το τρίποντο του Πέτροβιτς δεν είχε τύχη και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου το Αργος prom-argosoreΟρεστικό βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη, όταν είχε το προβάδισμα με 94-92 στα 8 δευτερόλεπτα και ο Μαυρίδης στήθηκε στη γραμμή των βολών.

Ο Μαυρίδης έβαλε τη μία από τις δύο βολές και στη συνέχεια ο Πέττας κέρδισε φάουλ στα 5 δευτερόλεπτα, βάζοντας και τις δύο. Με το σκορ 94-95, βέβαια, πάλι ο Προμηθέας χρειαζόταν ένα… θαύμα. Εν τέλει, έφτανε και ένα κλέψιμο! Το έκανε ο Πέττας στην επαναφορά και κέρδισε αμέσως φάουλ, το οποίο τον έστειλε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, με 4 δευτερόλεπτα να απομένουν! Ο έμπειρος γκαρντ έχασε όμως την πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη και το θρίλερ δεν είχε τελειώσει ακόμα…

Στη δεύτερη παράταση τα δράματα αποφεύχθηκαν, προς… τέρψιν φυσικά των θεατών που κατέκλυσαν το κλειστό της ΕΑΠ για να παρακολουθήσουν ένα ματς που διεξήχθη σε πολύ όμορφη εορταστική ατμόσφαιρα. Με τέσσερις παίκτες (Μιχαηλίδη, Τράντα, Βλάχο, Κούτρα) να έχουν αποβληθεί με φάουλ, το Αργος Ορεστικό δεν έβρισκε στόχο με τίποτα στη δεύτερη παράταση, χάνοντας τελικά για πρώτη φορά έπειτα από τέσσερις σερί νίκες. Παράλληλα έχασε και μία τεράστια ευκαιρία να πετύχει τη νίκη της χρονιάς. Στο ματς της χρονιάς…

Εύκολες νίκες οι υπόλοιποι (πέντε) γηπεδούχοι

Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι είχαν την τιμητική τους στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής. Και εύκολα, μάλιστα, καθώς άπαντες επικράτησαν με διαφορές πάνω από 12 πόντους. Ο Φοίνικας Λάρισας νίκησε άνετα τη ΧΑΝΘ 87-72, ενώ ακόμα πιο εύκολο απόγευμα πέρασε ο Πιερικός Αρχέλαος, που συνέτριψε την Κομοτηνή 81-49. Οι pierikos-komotiniΤιτάνες Παλαμά είχαν σε όλο το ματς το προβάδισμα και επιβλήθηκαν χωρίς προβλήματα του Αργοναύτη Καλαμαριάς με 85-73, όπως και το Στρατώνι, το οποίο δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό αλλά σημείωσε την 6η συνεχόμενη νίκη στις αναμετρήσεις με τον Αίαντα Ευόσμου (74-58).

Τέλος, η Ασπίδα Ξάνθης πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα έπειτα από σχεδόν δύο μήνες και επτά συνεχόμενες ήττες, καθώς κράτησε την καλύτερη επίθεση του ομίλου στους 61 πόντους και έφτασε στη νίκη επί του Πευκοχωρίου με 77-61. Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν ότι δέχτηκαν ύβρεις από τον αντιπρόεδρο του Πευκοχωρίου Κωνσταντίνο Γιαννόπουλο αμέσως μετά τη λήξη.